Η γιορτή της μητέρας … και τα μαθήματα! στο νηπιαγωγείο.

Σε συνέχεια της ενότητας της προηγούμενης βδομάδας και για αφόρμηση για την γιορτή μητέρας η κυρία μας αφηγήθηκε το λαϊκό παραμύθι «Η χελώνα, ο σκαντζόχοιρος, η αράχνη, το μερμήγκι, το τζιτζίκι και η μέλισσα» το οποίο έχει στο αρχείο της κι εσείς μπορείτε να το βρείτε στο διαδίκτυο.

Μετά την αφήγηση προβληματιστήκαμε λίγο για την συμπεριφορά των ηρώων

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Ένας βασιλιάς … στο σχολείο μας!

Το κουκί και το ρεβύθι … κάθε μέρα παραμύθι,

…μα σήμερα θα σας παρουσιάσουμε τις δράσεις μας

με ένα διαφορετικό παραμύθι …

… ένα παραμύθι χωρίς νεράιδες και νάνους,

ούτε με κατσικάκια και γουρουνάκια,

μήτε με λύκους και με νάνoυς,

μήτε με μάγισσες… μόνο με ένα βασιλιά ..

Μα με ποιον βασιλιά; Με τον βασιλιά

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Εγγραφές για το νέο σχολικό έτος

Σύμφωνα με εγκύκλιο που εκδόθηκε σήμερα από το υπουργείο Παιδείας από τη φετινή σχολική χρονιά αλλάζει η ημερομηνία των εγγραφών στα νηπιαγωγεία και στα δημοτικά σχολεία. Θα γίνονται πλέον από 2 έως 19 Μαΐου.

untitled

Για την εγγραφή νηπίων απαιτούνται:

1. Αίτηση εγγραφής από

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Το αλφαβητάρι μας …σε άλλη διάσταση!

«Το αλφαβητάρι μας» αποτελεί μια ακόμα ρουτίνα στην τάξη μας … παιγνιώδη και αποτελεσματική!

Οι δραστηριότης της γλώσσας και ειδικά όσες αφορούν το γραπτό λόγο και την γραφή κάθε χρόνο έχουν το ίδιο υλικό αλλά εμπλουτίζονται από δραστηριότητες και εποπτικά μέσα!

Οι νέες τεχνολογίες και ο προτζέκτορας που μόλις πέρσι αποκτήσαμε αντικαθιστούν τα

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Απ” το παραμύθι … στην παράσταση!

Στο σχολείο μας αποτελεί πια θεσμό, κάθε χρόνο να ανοίγουμε την πόρτα τις γιορτές με μια παράσταση! Μια θεατρική παράσταση από εμάς … για εμάς, τους γονείς μας, φίλους και συγγενείς!

Φέτος η χριστουγεννιάτικη παράστασή μας ξεκίνησε από το παραμύθι του Ευγένιου Τριβιζά «Φρικαντέλα, η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα».