Μαζεύουμε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για το Χαμόγελο του Παιδιού.

Για τα Χριστούγεννα που έρχονται μαζεύουμε στο σχολείο μας τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για τα παιδιά και τις οικογένειές τους που ζούνε στο όριο της φτώχειας.  Τα συγκεντρώνουμε στο σχολείο μας μέχρι την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου, οπότε και θα έρθουν να τα παραλάβουν από το Χαμόγελο του Παιδιού. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ.

asdf

ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΠΡΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ

● Γάλα εβαπορέ
● Λάδι
● Ρύζι
● Όσπρια
● Αλεύρι
● Σάλτσα τομάτας
● Είδη πρωινού (κακάο, μπισκότα, κρουασάν, δημητριακά, φρυγανιές, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, χυμοί)
● Άνθος αραβοσίτου
● Αλάτι, Ξύδι
● Πουρές
● Βρεφικές κρέμες
● Βρεφικό γάλα
● Είδη βρεφικής φροντίδας (πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα, κρέμες συγκάματος)
● Προϊόντα καθαρισμού (καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, μαλακτικό ρούχων, απορρυπαντικό πλυντηρίου, χλωρίνη κλπ)
● Είδη προσωπικής φροντίδας (σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες)
● Είδη οικιακής χρήσης (αλουμινόχαρτο, διάφανη μεμβράνη, σακούλες απορριμμάτων)
● Χαρτικά (χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες)

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 3 Δεκεμβρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Γιορτή των Φαναριών

Και φέτος, το απόγευμα της Παρασκευής 10 Nοεμβρίου, τα παιδιά του τμήματος των Γερμανικών μαζί με την κ. Ελεωνόρα Γαρίτατζη θα μας παρουσιάσουν τη γιορτή των Φαναριών.

ΚαταγραφήΤο απόγευμα της Παρασκευής λοιπόν, ελάτε στο σχολείο μας στις 18:45  με τα φαναράκια σας για να τραγουδήσετε, να δοκιμάσετε από τα συνοδευτικά εδέσματα και να πιείτε το γερμανικό γλυκό, αρωματικό κρασί, το Gluhwine!

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 8 Νοεμβρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Αποτελέσματα διαγωνισμού «ο Μικρός Ευκλείδης» 2017

maths

Ανακοινώθηκαν από την Ε.Μ.Ε. τα αποτελέσματα της β’ φάσης του διαγωνισμού «ο Μικρός Ευκλείδης». Τα βραβεία και οι έπαινοι θα δοθούν την Κυριακή 1η Οκτωβρίου 2017 στην Σχολή Θετικών Επιστημών του Α.Π.Θ. Από το σχολείο μας βραβεύονται τα παιδιά:
Δεμερτζόγλου Θεμιστοκλής, Μουμουζιά Εύα και Νικάκης Γιώργος από την περσινή Στ΄τάξη, καθώς και ο Γαλαμάτης Ιωάννης και Μέλφος Ορέστης από την περσινή Ε’ τάξη.

Δείτε εδώ περισσότερες πληροφορίες και τα αποτελέσματα του διαγωνισμού.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 18 Σεπτεμβρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Αγιασμός

σχολείο

Τη Δευτέρα, 11/9/2017 θα γίνει ο καθιερωμένος αγιασμός στο σχολείο μας στις 09:30. Μετά τον αγιασμό θα δοθούν τα βιβλία και τα παιδιά θα αποχωρήσουν.

Καλή σχολική χρονιά!

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 6 Σεπτεμβρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Εγγραφές στην Α’ τάξη του σχολείου μας.

first

Σας ενημερώνουμε ότι ξεκινούν οι εγγραφές στην Α’ τάξη του σχολείου μας από την Τρίτη 2 Μαΐου 2017 και μέχρι τις 19 του ίδιου μήνα. Εδώ μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες πληροφορίες και διευκρινίσεις .

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 29 Απριλίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Διαγωνισμός Καγκουρό

Capture5

Στον φετινό διαγωνισμό Καγκουρό  διακρίθηκαν οι παρακάτω μαθητές του σχολείου μας:

Από την Γ’ τάξη: Τριανταφύλλου Ευγενία, Μέλφος Ερμής, Κατσαβούνης Χρήστος

Από την Ε’ τάξη: Σιδηρόπουλος Σπυρίδων, Γαλαμάτης Ιωάννης

Από την Στ’ τάξη: Μέλφος Ορέστης, Κατσαβούνης Δημήτρης, Καλαφάτη Ελιάνα

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθειά τους και την επιτυχία τους!

Επίσκεψη Glossomobil στο σχολείο μας!

glosso

Στις 22 Φεβρουαρίου έρχεται το Glossomobil στο σχολείο μας και θα είναι στη διάθεσή των Ε και Στ τάξεων  που κάνουν γερμανικά!!

Τι είναι αυτό?
Ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα στη διάθεση των εκπαιδευτικών και των μαθητών της Γερμανικής Γλώσσας.
Τώρα η γλώσσα και ο πολιτισμός της Γερμανίας φορτώνονται σε ένα αυτοκίνητο και ταξιδεύουν σε ολόκληρη την Ελλάδα.
Το πρόγραμμα “Γερμανικά σε Κίνηση” υπόσχεται αποκλειστικά ευχάριστες εμπειρίες σε γερμανικό φόντο!
Ειδικά   εκπαιδευμένο προσωπικό εφοδιασμένο με τα κατάλληλα υλικά παρουσιάζει δωρεάν παιχνίδια, παρουσιάσεις,
ομιλίες, εκθέσεις και άλλα στο πλαίσιο του προγράμματος “Γερμανικά σε Κίνηση”.
Το πρόγραμμα αυτό σύμφωνα με το έγγραφο 142924/Γ213-12-2011 του Υπουργείου Παιδείας
έχει πάρει άδεια πραγματοποίησης επισκέψεων σε Δημοτικά και Γυμνάσια.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις ,Μαθητικές δραστηριότητες 18 Φεβρουαρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Έκθεση μωρουδιακού κόσμου!

IMG_20170210_112730 IMG_20170210_112756 IMG_20170210_112813 IMG_20170210_112853 IMG_20170210_112911 IMG_20170210_113122

Μια συνηθισμένη μέρα καθώς μπαίναμε για το μάθημα της Μελέτης, ο κύριος μάς είπε ότι θα φτιάξουμε μια έκθεση μωρουδιακού κόσμου, γνωστή ως Baby Museum.                                                                               Τότε πιάσαμε δουλειά. Σχεδόν όλη η τάξη έφερε κάτι. Το Baby Μuseum έχει αρκουδάκια, πιπίλες κλπ.    Ελπίζουμε όσοι ήρθανε να την ευχαριστήθηκαν!

Γεωργία για το Δ2

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Μαθητικές δραστηριότητες 18 Φεβρουαρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Προηγούμενα άρθρα

Ημερολόγιο