Κλειστό αύριο, 11/5/2018, το σχολείο μας.

Μετά από ενημέρωση της κ. Πετράκη, Δ/ντριας Εκπαίδευσης που επικοινώνησε με τον αντιδήμαρχο Παιδείας, λόγω της ισχυρής νεροποντής και των καταστροφών που υπέστη το σχολείο μας, αύριο θα παραμείνει κλειστό για τους μαθητές και της μαθήτριες προκειμένου τα συνεργία του Δήμου να κάνουν αξιολόγηση των ζημιών και να προβούν στις αναγκαίες επιδιορθώσεις.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 10 Μαΐου 2018 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα

Αναρτούμε την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος από τα τουριστικά γραφεία για τη διοργάνωση της τριήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής της Στ’ τάξης του σχολείου μας στην Αθήνα.

Βουλή 2018-Τουριστικά Πρακτορεία

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 30 Ιανουαρίου 2018 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Μαζεύουμε τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για το Χαμόγελο του Παιδιού.

Για τα Χριστούγεννα που έρχονται μαζεύουμε στο σχολείο μας τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για τα παιδιά και τις οικογένειές τους που ζούνε στο όριο της φτώχειας.  Τα συγκεντρώνουμε στο σχολείο μας μέχρι την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου, οπότε και θα έρθουν να τα παραλάβουν από το Χαμόγελο του Παιδιού. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ.

asdf

ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΠΡΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ

● Γάλα εβαπορέ
● Λάδι
● Ρύζι
● Όσπρια
● Αλεύρι
● Σάλτσα τομάτας
● Είδη πρωινού (κακάο, μπισκότα, κρουασάν, δημητριακά, φρυγανιές, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, χυμοί)
● Άνθος αραβοσίτου
● Αλάτι, Ξύδι
● Πουρές
● Βρεφικές κρέμες
● Βρεφικό γάλα
● Είδη βρεφικής φροντίδας (πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα, κρέμες συγκάματος)
● Προϊόντα καθαρισμού (καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, μαλακτικό ρούχων, απορρυπαντικό πλυντηρίου, χλωρίνη κλπ)
● Είδη προσωπικής φροντίδας (σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες)
● Είδη οικιακής χρήσης (αλουμινόχαρτο, διάφανη μεμβράνη, σακούλες απορριμμάτων)
● Χαρτικά (χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες)

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 3 Δεκεμβρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Γιορτή των Φαναριών

Και φέτος, το απόγευμα της Παρασκευής 10 Nοεμβρίου, τα παιδιά του τμήματος των Γερμανικών μαζί με την κ. Ελεωνόρα Γαρίτατζη θα μας παρουσιάσουν τη γιορτή των Φαναριών.

ΚαταγραφήΤο απόγευμα της Παρασκευής λοιπόν, ελάτε στο σχολείο μας στις 18:45  με τα φαναράκια σας για να τραγουδήσετε, να δοκιμάσετε από τα συνοδευτικά εδέσματα και να πιείτε το γερμανικό γλυκό, αρωματικό κρασί, το Gluhwine!

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 8 Νοεμβρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Αποτελέσματα διαγωνισμού «ο Μικρός Ευκλείδης» 2017

maths

Ανακοινώθηκαν από την Ε.Μ.Ε. τα αποτελέσματα της β’ φάσης του διαγωνισμού «ο Μικρός Ευκλείδης». Τα βραβεία και οι έπαινοι θα δοθούν την Κυριακή 1η Οκτωβρίου 2017 στην Σχολή Θετικών Επιστημών του Α.Π.Θ. Από το σχολείο μας βραβεύονται τα παιδιά:
Δεμερτζόγλου Θεμιστοκλής, Μουμουζιά Εύα και Νικάκης Γιώργος από την περσινή Στ΄τάξη, καθώς και ο Γαλαμάτης Ιωάννης και Μέλφος Ορέστης από την περσινή Ε’ τάξη.

Δείτε εδώ περισσότερες πληροφορίες και τα αποτελέσματα του διαγωνισμού.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 18 Σεπτεμβρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Αγιασμός

σχολείο

Τη Δευτέρα, 11/9/2017 θα γίνει ο καθιερωμένος αγιασμός στο σχολείο μας στις 09:30. Μετά τον αγιασμό θα δοθούν τα βιβλία και τα παιδιά θα αποχωρήσουν.

Καλή σχολική χρονιά!

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 6 Σεπτεμβρίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Εγγραφές στην Α’ τάξη του σχολείου μας.

first

Σας ενημερώνουμε ότι ξεκινούν οι εγγραφές στην Α’ τάξη του σχολείου μας από την Τρίτη 2 Μαΐου 2017 και μέχρι τις 19 του ίδιου μήνα. Εδώ μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες πληροφορίες και διευκρινίσεις .

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ανακοινώσεις 29 Απριλίου 2017 41o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Διαγωνισμός Καγκουρό

Capture5

Στον φετινό διαγωνισμό Καγκουρό  διακρίθηκαν οι παρακάτω μαθητές του σχολείου μας:

Από την Γ’ τάξη: Τριανταφύλλου Ευγενία, Μέλφος Ερμής, Κατσαβούνης Χρήστος

Από την Ε’ τάξη: Σιδηρόπουλος Σπυρίδων, Γαλαμάτης Ιωάννης

Από την Στ’ τάξη: Μέλφος Ορέστης, Κατσαβούνης Δημήτρης, Καλαφάτη Ελιάνα

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθειά τους και την επιτυχία τους!

Προηγούμενα άρθρα

Ημερολόγιο

Ιούλιος 2018
« Μαΐ