Το σχολείο μας ομορφαίνει!
Το 3ο Νηπιαγωγείο αλλάζει όψη!!!
Μετά από τις προτάσεις των παιδιών για την πρόσοψη του σχολείου και το τελικό σχέδιο που δημιουργήθηκε…
ήρθε η πρόταση των καλλιτεχνών Νικήτα και Κωνσταντίνου…
…και η υλοποίηση της!!!
…οι βρύσες μας που άλλαξαν μετά την καλλιτεχνική παρέμβαση των street artists, μεταμορφώθηκαν σε ζαρντινιέρες με χώμα και φυτά που πρόσφερε στο σχολείο μας ο γεωπόνος κ. Ιουλιανός Παπαβιέρος!
“Με το βιβλίο ταξιδεύω…”
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Σχέδιο Δράσης για τη Φιλαναγνωσία , με τίτλο “Με το βιβλίο ταξιδεύω…”, που εφαρμόστηκε κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2023-24.
Ενέργειες κ χρονοδιάγραμμα υλοποίησης
Σεπτέμβριος
- Εμπλουτισμός της σχολικής βιβλιοθήκης (που απαριθμεί πάνω από 700 βιβλία) με αγορά 36 νέων τίτλων βιβλίων τελευταίας κυκλοφορίας.
- Ενημέρωση γονέων για το σχέδιο δράσης του σχολείου και αίτημα συνεργασίας για τις φιλαναγνωστικές μας δράσεις.
Οκτώβριος
- Συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Νηπιαγωγείου μας στη διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση του προγράμματος «Βουτιά στον κόσμο του βιβλίου» που υλοποιείται από το Ίδρυμα Λαμπράκη (11/10/23). Μελέτη του προτεινόμενου «οδηγού για εκπαιδευτικούς» του Ιδρύματος και επιλογή δραστηριοτήτων φιλαναγνωσίας , για εφαρμογή στο Νηπιαγωγείο μας.
Βεβαίωση συμμετοχής για τα παιδιά.
- Δήλωση συμμετοχής (όλων των τμημάτων ) στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης τον εκδόσεων Μεταίχμιο με θέμα «Η ζωή στο σχολείο». Ο Μαραθώνιος Ανάγνωσης αποτελεί ένα ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που προάγει τη φιλαναγνωσία και δίνει στον εκπαιδευτικό την αφορμή να εργαστεί με την ομάδα του διαθεματικά και να ενθαρρύνει τα παιδιά να ανταλλάξουν σκέψεις και απόψεις, να αναπτύξουν διάλογο και να γίνουν ενεργητικοί αναγνώστες.
Νοέμβριος
«Ένα βιβλίο ζωντανεύει…»Παρακολούθηση παράστασης από την ομάδα κούκλας Παραμυθοχώρα, με διασκευή του βιβλίου «Το ασχημόπαπο» του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Το βιβλίο επιλέχτηκε από τα παιδιά, ανάμεσα σε πολλούς τίτλους με θέμα τη διαφορετικότητα, συνδυάζοντας το πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων.
Δεκέμβριος
- Δημιουργία γωνιάς Χριστουγεννιάτικων βιβλίων μέσα στις τάξεις.
- Συμμετοχή στην επιμορφωτική ημερίδα, που διοργανώνει η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ60 Νηπιαγωγών ΔΙΠΕ Β ’Αθήνας, με θέμα «Η διαπολιτισμική εκπαίδευση και το εικονογραφημένο παιδικό βιβλίο: ιδεολογία και φιλαναγνωστικές δραστηριότητες στην τάξη»(7/12/23)
- Συμμετοχή στη δράση «Χάρισε ένα βιβλίο, δυνάμωσε το φως!» με ανταλλαγή βιβλίων μεταξύ των παιδιών στις 21 Δεκεμβρίου. Το πιο μεγάλο φως του κόσμου θα φωτίσει την πιο σκοτεινή νύχτα του χρόνου!
Ιανουάριος
Δημιουργία του «Τοίχου της φιλαναγνωσίας» και του «Δέντρου της φιλαναγνωσίας» με εκτυπωμένα εξώφυλλα των βιβλίων που έχουμε διαβάσει.
Φεβρουάριος
Συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ζωγραφηγήσεις…με τη Λήδα Βαρβαρούση» με έμπνευση το βιβλίο «Ένα πουλί στην πρίζα», στο χώρο της βιβλιοθήκης του 4ου Δημοτικού Βριλησσίων. Η δράση οργανώθηκε σε συνεργασία με το 1ο Νηπιαγωγείο Βριλησσίων.(1/2/24)
Μάρτιος
- Δημιουργία του δικού μας ψηφιακού παραμυθιού με αφηγήσεις και ζωγραφιές των παιδιών, σε συνδυασμό με την εφαρμογή των Τ.Π.Ε. στο Νηπιαγωγείο.
- Γνωριμία με λογοτεχνικά παιδικά βιβλία άλλων χωρών (Αγγλία, Γαλλία)
Απρίλιος
- Διοργάνωση δράσεων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα παιδικού Βιβλίου (παιχνίδια, διαγωνισμοί).
- Δημιουργία αφίσας για το σχέδιο δράσης μας
- Κατασκευή σελιδοδεικτών για τα βιβλία μας.
Μάιος
Δημιουργούμε τα «Μικρά Βιβλία» μας! Με αφορμή την εφαρμογή της παιδαγωγικής Freinet, αφού το Νηπιαγωγείο μας ανήκει στο Πανελλήνιο δίκτυο σχολείων Φρενέ, θα δημιουργήσει το κάθε παιδί το δικό του «μικρό βιβλίο» και θα το παρουσιάσει στην ολομέλεια!
Παράσταση με θέμα τα βιβλία και τίτλο “Ο κήπος των θαυμάτων” στην αυλή του Νηπιαγωγείου!
Σε όλη τη διάρκεια εφαρμογής του προγράμματος τα παιδιά δημιούργησαν το ατομικό λεξικό της φιλαναγνωσίας, με λέξεις που προέκυπταν από τις αναγνώσεις βιβλίων, και το βιβλίο της φιλαναγνωσίας με το υλικό που προέκυψε από την επεξεργασία κάθε βιβλίου που διαβάσαμε!
Ομορφαίνουμε την αυλή μας!
Χρονοδιάγραμμα δράσεων:
1.Επισκέφτηκαν το Νηπιαγωγείο μας ο αντιδήμαρχος Παιδείας κ. Γούναρης και οι streetart καλλιτέχνες Νικήτας και Κωνσταντίνος, για να ακούσουν τις ιδέες των παιδιών για την τοιχογραφία στην Πρόσοψη του Νηπιαγωγείου μας. Μετά από “καταιγισμό ιδεών” και συζήτηση ζητήθηκε από τα παιδιά να δημιουργήσουν το δικό τους σχέδιο για την πρόσοψη για να το μελετήσουν και να εμπνευστούν οι καλλιτέχνες.
2. Τα παιδιά δημιούργησαν το δικό τους σχέδιο και το έστειλαν στους καλλιτέχνες.
3. Πρόταση των καλλιτεχνών για την πρόσοψη του Νηπιαγωγείου.
Παράσταση “Ο κήπος των θαυμάτων”
Την Τετάρτη 22 Μαΐου 2024 ολοκληρώσαμε το Σχέδιο Δράσης για τη φιλαναγνωσία με την παράσταση “Ο κήπος των θαυμάτων”, όπου τα παιδιά μας μεταμορφώθηκαν και αναπαράστησαν ήρωες παραμυθιών. Την παράσταση, που πραγματοποιήθηκε στην αυλή του Νηπιαγωγείου, παρακολούθησαν και οι γονείς.
Όλοι μαζί χειροκροτήσαμε τους Δον Κιχώτες, τους Ρομπέν των Δασών, τους μικρούς Πρίγκιπες, τις Χιονάτες, τις Κοκκινοσκουφίτσες, τις Αλίκες στη χώρα των θαυμάτων και τις Λουλουδένιες!!!
Μπράβο στα παιδιά!
Erasmus+ στο Ελσίνκι
Η 1η κινητικότητα εκπαιδευτικών του 3ου Νηπιαγωγείου Βριλησσίων, στο πλαίσιο του εγκεκριμένου σχεδίου Erasmus+ “Όλοι μαζί με STEAM …στην αυλή!” ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Οι Νηπιαγωγοί Όλγα Γεωργίου, Σεβαστή Μυλωνά και Χριστίνα Σταυροπούλου, παρακολούθησαν κύκλο μαθημάτων με τίτλο «Outdoor Learning in Finland», στο Ελσίνκι, την περίοδο 6 – 11 Μαϊου 2024. Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών και από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Οι Νηπιαγωγοί είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με το εκπαιδευτικό σύστημα της Φινλανδίας και να μάθουν για τα οφέλη της Υπαίθριας Εκπαίδευσης. Επιπλέον συμμετείχαν σε διαδραστικές, βιωματικές και συνεργατικές εκπαιδευτικές δράσεις που οργανώθηκαν σε εξωτερικούς χώρους όπως, το Μουσείο της Πόλης του Ελσίνκι, η Βιβλιοθήκη Oodi και το νησάκι Mustikkamaa.’
Οι εκπαιδευτικοί όχι μόνο εμπλούτισαν τις γνώσεις τους με νέες πρακτικές διδασκαλίας Υπαίθριας Εκπαίδευσης, αλλά σχεδίασαν, οργάνωσαν και αντάλλαξαν σενάρια μαθημάτων με τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς από άλλα κράτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ισπανία, Γερμανία, Πολωνία, Λιθουανία, Λετονία, Τσεχία, Κροατία, Ουγγαρία). Παράλληλα συζήτησαν μαζί τους, αντάλλαξαν απόψεις και οργάνωσαν μελλοντικές συνεργασίες.
Το σχέδιο Erasmus+ είναι το 2ο σχέδιο που εγκρίνεται, για το 3ο Νηπιαγωγείο Βριλησσίων, και περιλαμβάνει 2 κινητικότητες εκπαιδευτικών για παρακολούθηση σεμιναρίων στην Φινλανδία και στην Ισλανδία.
Η προσπάθεια για εμπλουτισμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας με νέες μεθόδους διδασκαλίας, σε συνδυασμό με την ευρωπαϊκή χρηματοδότηση, αναβαθμίζει την προσφερόμενη εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο με στόχο πάντα το όφελος των παιδιών.
Στόχος του Συλλόγου Διδασκόντων είναι να συνεχιστεί με το ίδιο αμείωτο ενδιαφέρον η συμμετοχή σε ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά προγράμματα και τα φτερά του 3ου Νηπιαγωγείου Βριλησσίων να ανοίξουν στο Ευρωπαϊκό γίγνεσθαι!
https://vrilissianews.gr/paideia/erasmus-metekpaideysi-stin-eyropi-gia-tis-ek/
Παιχνίδια στην αυλή
Επιστρέφοντας από τις διακοπές του Πάσχα, οργανώσαμε πολλές δραστηριότητες και παιχνίδια στην αυλή του Νηπιαγωγείου, με σύμμαχο τον ωραίο καιρό.
Στόχος μας είναι να αρχίσουμε την πιο συστηματική εφαρμογή της Υπαίθριας εκπαίδευσης στο σχολείο μας, ιδιαίτερα μετά την επιμόρφωση 3 εκπαιδευτικών στο Ελσίνκι, στα πλαίσια του Προγράμματος Erasmus+ που καταθέσαμε και εγκρίθηκε.
Τα παιδιά έπαιξαν διάφορα ομαδικά παιχνίδια, παραδοσιακά και μη, αθλοπαιδιές και το απόλαυσαν πραγματικά!
Πρόγραμμα αυτοεκτίμησης
Το λεξικό και το βιβλίο της Φιλαναγνωσίας
Κατά τη διάρκεια εφαρμογής του Προγράμματος Φιλαναγνωσίας τα παιδιά δημιούργησαν 2 ατομικά βιβλία!
- Το λεξικό της Φιλαναγνωσίας
Κάθε φορά που διαβάζαμε κάποιο βιβλίο, τα παιδιά επέλεγαν μια χαρακτηριστική λέξη την οποία γράφαμε, ζωγραφίζαμε, βρίσκαμε το αρχικό της γράμμα και παίζαμε ανάλογα γραμματικά παιχνίδια με αυτό, μετρούσαμε τις συλλαβές της κα. Έτσι σιγά σιγά δημιουργήθηκε το λεξικό μας που περιλάμβανε λέξεις από όλα τα γράμματα της αλφαβήτου και για κάθε μία λέξη υπήρχε αναφορά στο βιβλίο από το οποίο προήλθε!
2. Το βιβλίο της Φιλαναγνωσίας
Δημιουργήθηκε με όλο το υλικό (φύλλα εργασίας) που προέκυπτε μετά την ανάγνωση και επεξεργασία του κάθε παιδικού βιβλίου που διαλέγαμε να διαβάσουμε στην τάξη.
Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα βιβλία, έμαθαν να αναζητούν τους δημιουργούς κάθε βιβλίου (συγγραφέα, εικονογράφο, εκδοτικό οίκο), συζητούσαν για τον τρόπο που επέλεγαν να τυπώσουν και να διακοσμήσουν τα βιβλία (χαρτί εσώφυλλου, “σαλόνι” εικόνων, βιογραφικά συντελεστών), εξέφραζαν τα συναισθήματα που τους προκαλούσε η κάθε ιστορία, συζητούσαν για τον τρόπο γραφής και έκαναν τη δική τους κριτική!
Τα φιλαναγνωστικά ταξίδια μας προετοίμασαν κατάλληλα τους μικρούς αναγνώστες να αγαπήσουν το διάβασμα και να συνεχίσουν με τον ίδιο ενθουσιασμό και στο μέλλον!!!
Το Πλανητάριο στο σχολείο μας
Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024, σε συνεργασία με το 4ο Δημοτικό Βριλησσίων, “καλέσαμε” το Πλανητάριο στο σχολείο μας και γίναμε για λίγο “Αστροναύτες …κατά λάθος!”
Μπήκαμε όλοι στο θόλο του Πλανηταρίου και παρακολουθήσαμε μια πολύ ωραία προβολή που μας ταξίδεψε στο Διάστημα.
Παρατηρήσαμε μετά, μέσω του ψηφιακού τηλεσκοπίου, τον ουρανό μας και εντυπωσιαστήκαμε πολύ!