ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΠΑΡΤΗΣ.

4ος ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ
ΥΠΟΘΕΜΑΤΙΚΗ: “Επιχειρηματικότητα – Αγωγή Σταδιοδρομίας – Γνωριμία με τα επαγγέλματα.”
ΤΙΤΛΟΣ: “Ταξιδεύοντας στον κόσμο των επαγγελμάτων του χθες και του σήμερα.”

Γνωρίσαμε από κοντά το επάγγελμα του αστυνομικού

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

ΑΣΤΥΝ0ΜΙΑ

ΑΣΤΥΝ0ΜΙΑ 1

και του πυροσβέστη.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

ΠΥΡ0ΣΒΕΣΤΙΚΗ

Ευχαριστούμε θερμά το Αστυνομικό Τμήμα Σπάρτης και τον κ. Δημήτρη Χριστακάκο από την Πυροσβεστική Υπηρεσία για  τις  υπέροχες ενημέρωσεις!!!

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

Πραγματοποίηση επιμορφωτικής δράσης διάρκειας δεκαέξι ωρών το μήνα Απρίλιο στο χώρο του νηπιαγωγείου με θέμα: “Ενημέρωση και Εκπαίδευση στην παροχή Πρώτων Βοηθειών στο σχολικό χώρο” με επιμορφώτρια τη Σχολική Νοσηλεύτρια της σχολικής μονάδας, κ. Πανουτσακοπούλου Αρετή. ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ

ΠΑΣΧΑ

Ο Επιτάφιος μας από τα παιδιά του ολοήμερου τμήματος.ΕΠΙΤΑΦΙΟΣΉθη και τα έθιμα του Πάσχα. ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑΠασχαλινά παιχνίδια.ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΧειροτεχνίεςΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ !!!

ΜΙΚΡΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ

Σήμερα 4 Απριλίου, στο νηπιαγωγείο μας οι μικροί μας δημοσιογράφοι πήραν συνέντευξη από την συγγραφέα και εκπαιδευτικό Θεατρικής Αγωγής κ. Κατερίνα Διακουμάκου, λόγω της Παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου(2 Απριλίου).
Ευχαριστούμε πολύ κ. Κατερίνα και για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας είπατε σχετικά με τα βιβλία αλλά και για τα παιχνίδια που μας παίξατε.

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣΠΕΡΑΣΑΜΕ ΥΠΕΡΟΧΑ!!!!

“ΦΥΛΑΞΕΤΟ ΤΟ ΜΗ ΠΕΤΑΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΕ ΜΑΣ”

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ
3ος ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ: ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
ΤΙΤΛΟΣ: “ΦΥΛΑΞΕ ΤΟ ΜΗ ΤΟ ΠΕΤΑΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΕ ΜΑΣ”

Από τις δραστηριότητες του εργαστηρίου καταλήξαμε στο εξής  συμπέρασμα:” Για να σώσουμε τον πλανήτη μας θα πρέπει όλοι μας να δώσουμε μια δεύτερη ευκαιρία στα σκουπίδια και να μην ξεχνάμε να ανακυκλώνουμε”.

και το κάναμε πράξη φτιάχνοντας έναν κάδο ανακύκλωσης στο νηπιαγωγείο για να πετούν τα σκουπίδια που ανακυκλώνονται.

IMG 20240227 095722

AΠΟΚΡΙΕΣ

Σήμερα στο νηπιαγωγείο μας πραγματοποιήθηκε το καθιερωμένο αποκριάτικο
πάρτι. Χορέψαμε παραδοσιακά τραγούδια (το πιπέρι, τη σκούπα, τα κουκιά κ.α).
Αναβιώσαμε αποκριάτικα έθιμα (Γαϊτανάκι). Παίξαμε αποκριάτικα παιχνίδια.
Διασκεδάσαμε, γελάσαμε, γλεντήσαμε. Περάσαμε ωραία!!!
Οι γονείς πάντα δίπλα μας μας προσέφεραν ένα πλούσιο μπουφέ.
Τους ευχαριστούμε για άλλη μία φορά.

ΑΠΟΚΡΙΕΣ

Κ Α Λ Ε Σ     Α Π Ο Κ Ρ Ι Ε Σ!!!