Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λόφο Ασπίδος Άργους και υλοποίηση Εκπαιδευτικού Προγράμματοςαπό την Πυροσβεστική Υπηρεσία Άργους

Την Πέμπτη 18 Απριλίου το Νηπιαγωγείο  μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Λόφο Ασπίδος Άργους στα πλαίσια της υλοποίησης του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων «Προστατέψτε το δάσος ….είναι  πηγή ζωής» καθώς και  της συμμετοχής μας στο  Διεθνές Δίκτυο ΠΕ «Μαθαίνω για τα Δάση».

Στους πρόποδες του λόφου περίμενε μια μικρή έκπληξη τους μαθητές μας.  Η Πυροσβεστική Υπηρεσία Άργους ανταποκρίθηκε  άμεσα στο αίτημα μας  και έστειλε 3 πυροσβέστες  στους πρόποδες του λόφου για την υλοποίηση του προγράμματος.

Οι πυροσβέστες μας μίλησαν για το έργο και τη δράση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, για τη φωτιά και τους κινδύνους της, για τις πρώτες ενέργειες σε περίπτωση πυρκαγιάς και για τους  τρόπους προφύλαξης.

Τα παιδιά γνώρισαν  τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείται όταν πρόκειται για πυρκαγιά σε ένα σπίτι ή στο δάσος(φόρμες κράνη, γάντια κ.λπ.) Άκουσαν τους πυροσβέστες να μιλούν μέσω του ασύρματου και στο τέλος έγιναν  και τα παιδιά πυροσβέστες ρίχνοντας νερό με την πυροσβεστική μάνικα.

Ευχαριστούμε πολύ την Πυροσβεστική Υπηρεσία Άργους για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας καθώς και  τον ιερέα εθελοντή  πυροσβέστη,  π. Ιωάννη Μητροσύλη.

Και μην ξεχνάμε να διδάσκουμε τον εθελοντισμό στα παιδιά από μικρή ηλικία.

Η Νηπιαγωγός :Μαρία Τότσικα

Έπαινος συμμετοχής

Για ακόμη μία σχολική χρονιά οι μαθητές,-τριες  του σχολείου μας  συμμετείχαν στο δημιουργικό  διαγωνισμό του προγράμματος «Αστέρι της Ευχής» για το σχολικό έτος 2023-2024.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους!!!!

ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 1η ΤΟΜΥ ΑΡΓΟΥΣ

Σήμερα Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 επισκέφθηκε το Νηπιαγωγείο μας η κ. Νικολοπούλου Δήμητρα ( Νοσηλεύτρια του Κέντρο Υγείας Άργους-1η ΤΟΜΥ Άργους )η οποία πραγματοποίησε δράσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των μαθητών του σχολείου μας σχετικά με τη στοματική υγεία .

Στόχος των δράσεων  ήταν  η γνωριμία των παιδιών με τη στοματική κοιλότητα και τα δόντια καθώς και η ενημέρωση τους για   το πόσο σημαντικό είναι το καθημερινό βούρτσισμα  των δοντιών .

Επίσης ενημερώθηκαν οι μαθητές για τη  σημασία της επίσκεψης στον οδοντίατρο ώστε να  διαφυλάσσεται  η στοματική  υγεία  και τέλος συνειδητοποίησαν πόσο σημαντική είναι η σωστή   διατροφή για τη στοματική υγιεινή.

Η Νηπιαγωγός:Μαρία Τότσικα

Eκπαιδευτική επίσκεψη στην Παιδική -Νεανική Βιβλιοθήκη του Δήμου Άργους-Μυκηνών

Σήμερα Δευτέρα  8 Απριλίου 2024 το Νηπιαγωγείο μας επισκέφθηκε την Παιδική Νεανική Βιβλιοθήκη του Δήμου Άργους Μυκηνών στα πλαίσια του Προγράμματος«Η θάλασσα εκπέμπει SOS ”

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Μαρίνο Σπυρίδωνα, Πλοίαρχο Λ.Σ. (ε.α.)  για την υλοποίηση  του προγράμματος.

25η Μαρτίου στο 3ο Νηπιαγωγείο Άργους

Τα παιδιά με μεγάλο ενδιαφέρον και πολύ ενθουσιασμό, ασχολήθηκαν και έμαθαν  μέσα από δημιουργικές κατασκευές, ζωγραφική, τραγούδια, προβολή βίντεο κ.α  για την επέτειο της 25ης Μαρτίου.

Τέλος έγινε γιορτή στο Νηπιαγωγείο μας  με θεατρικά ,χορούς και τραγούδια.

3ο Νηπιαγωγίο Άργους 25η Μαρτίου 2024 Small

Ζήτω η 25η Μαρτίου!!!

Ζήτω η Ελλάδα!!!

Η Νηπιαγωγός:Μαρία  Τότσικα

Απόκριες στο Νηπιαγωγείο μας

Οι Απόκριες είναι από τις πιο αγαπημένες γιορτές των μικρών ! Έτσι, κι εμείς στο νηπιαγωγείο μας γιορτάσαμε, παίξαμε και διασκεδάσαμε με την ψυχή μας όλες αυτές τις μέρες!!!

Στο πλαίσιο της θεματικής των αποκριών, τα παιδιά μας έφτιαξαν μάσκες και άλλες αποκριάτικες  κατασκευές και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά.

ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΑΣ

ΟΙ ΤΙΓΡΕΙΣ

ΟΙ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΡΩΝΕΣ ΤΟΥΣ

ΟΙ ΑΡΛΕΚΙΝΟΙ ΜΑΣ

BATMAN

UNICORNS

ΚΛΟΟΥΝ

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε η αποκριάτικη γιορτή μας και ήταν μια ξεχωριστή  μέρα για τα παιδάκια  του σχολείου μας.

Οι μαθητές ,-τριες μας με αποκριάτικες στολές διασκέδασαν, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και πέρασαν τέλεια.

Το παραδοσιακό γαϊτανάκι και οι χαρταετοί μας

ΚΑΛΗ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ

Η Νηπιαγωγός :Μαρία Τότσικα

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Με αφορμή την “ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ” που εορτάζεται κάθε χρόνο στις 6 Μαρτίου, αποφασίσαμε  να πραγματοποιήσουμε κι εμείς δράσεις ευαισθητοποίησης κατά του bullying.

Οι μαθητές  και οι μαθήτριες του Α΄τμήματος του Νηπιαγωγείου μας έφτιαξαν το σύνθημά τους   ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ ,ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ και υπέγραψαν αυτό το σύνθημα.

Η νηπιαγωγός:Μαρία Τότσικα

Υγιεινή διατροφή και άσκηση

Στα πλαίσια του προγράμματος Υγιεινή διατροφή και άσκηση επισκέφθηκε το Νηπιαγωγείο μας η κ.Αλωνιστιώτη Ελένη (γυμνάστρια) .

Ο κύριος σκοπός του προγράμματός ήταν τα παιδιά να γνωρίσουν την αξία της σωματικής άσκησης .

Ευχαριστούμε πολύ την κ.Ελένη Αλωνιστιώτη

1 ΜΑΡΤΙΟΥ 2024 :ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΑΝΟΙΞΗ!!!

1η Μάρτη σήμερα και τιμήσαμε το έθιμο …….

Υποδεχτήκαμε το Μάρτη, φορώντας το βραχιόλάκι του το γνωστό  σε όλους μας Μαρτάκι.

Διαβάσαμε το ποίημα

Ο Μάρτης και η μάνα του

Τον γνωρίζετε το Μάρτη,
τον τρελό και τον αντάρτη;
Ξημερώνει και βραδιάζει
κι εκατό γνώμες αλλάζει.

Βάζει η μάνα του μπουγάδα,

σχοινί δένει στη λιακάδα,
τα σεντόνια της ν’ απλώσει,
μια χαρά να τα στεγνώσει.

Νά που ο Μάρτης μετανιώνει
και τα σύννεφα μαζώνει
και να μάσει η μάνα τρέχει
τα σεντόνια, γιατί βρέχει!

Νά ο ήλιος σε λιγάκι,
φύσηξε το βοριαδάκι,
κι η φτωχή γυναίκα μόνη
τα σεντόνια ξαναπλώνει.