ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

katsikaki.jpg          pig5.jpg

ΠΙΠΙΝΟΣ: Γεια σας, παιδιά! Ελάτε μαζί μου να σας γνωρίσω τους φίλους μου! Το γουρουνάκι, τον Πόρκι και το κάτασπρο κατσικάκι, τη Χιονούλα. Έρχονται από μακριά και έχουν από ένα καλαθάκι, άραγε που πηγαίνουν και τι συζητούν;

ΠΟΡΚΙ: Καλημέρα, καλή μου Χιονούλα. Που πας έτσι βιαστικά;

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Καλημέρα, φιλαράκο. Με έστειλε η μαμά μου να πάω στο μανάβη να ψωνίσω φρούτα και λαχανικά. Εσύ που πας σιγά – σιγά;

ΠΟΡΚΙ: Εμένα με έστειλε η μαμά μου να πάω στο φούρνο να πάρω ψωμί και στον μπακάλη να πάρω  λουκάνικα, σαλάμια, καραμέλες, γαριδάκια, σοκολάτες, μπισκότα και ζάχαρη για να φτιάξει γλυκά. Έχω μια όρεξη σήμερα που θα τα φάω όλα σε μια μέρα. Ουφ! Τι μέρα και αυτή! Κάνει πολλή ζεστή. Ιδρώνω, υποφέρω. Να είχαμε και καμία κόκα κόλα να πιούμε!

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Αμάν πια! Σταμάτα να έχεις το μυαλό σου συνέχεια στο φαγητό. Ασχολήσου με κάτι άλλο. Δε φοβάσαι μήπως παχύνεις; Κοίτα εμένα τι σωματάκι έχω. Προσέχω τη διατροφή μου. Δε μασουλάω συνέχεια ότι βρω μπροστά μου, γλυκά , καραμέλες, γαριδάκια και παχυντικά σαντουιτσάκια.

ΠΟΡΚΙ: Για πες μου, καλή μου Χιονούλα. Τι τρως εσύ και είσαι μια χαρά;

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Η μαμά μου, μου φτιάχνει ωραίες σαλάτες   από δροσερά χορταράκια. Ξέρεις τι βιταμίνες έχουν όλα αυτά;

ΠΟΡΚΙ: Εμένα δε μου αρέσουν τα χόρτα. Μόνο που τα βλέπω μου χαλάνε την όρεξη. Και τι άλλο τρως; Όταν τρως πολύ, πίνεις κόκα κόλα για να χωνέψεις;

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Ποτέ δεν πίνω τέτοια πράγματα εγώ. Μόνο νεράκι και αυτό αν είναι καθαρό χωρίς βρομιές.

ΠΟΡΚΙ: Τώρα κατάλαβα γιατί διατηρείσαι τόσο κομψή κι ωραία, και μπορείς να τρέχεις και να παίζεις χωρίς να κουράζεσαι. Στενοχωρήθηκα τώρα. Όλα αυτά θα πάω να τα πω στη μαμά μου. Κάτι άλλο πρέπει να κάνω για να μην παχύνω;

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Δε μου λες φιλαράκο. Πόσες φορές τρως την ημέρα;

ΠΟΡΚΙ: Όλη την ημέρα κάτι μασουλάω συνέχεια. Μου φαίνεται ότι πάχυνα λίγο. Μήπως ξέρετε, παιδιά, τι να κάνω γενικά για να απαλλαχτώ από αυτά τα παραπανίσια κιλά;

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Μην κουράζεστε, παιδιά! Θα σου πω εγώ τι πρέπει να κάνεις καλέ μου φιλαράκο!

ΠΟΡΚΙ: Πες μου, πες μου, καλή μου Χιονούλα, ανυπομονώ να ακούσω!

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Κάθε πρωί θα πίνεις το γάλα σου με δημητριακά ή ένα τοστάκι ή ότι άλλο σου φτιάξει η μαμά σου.

ΠΟΡΚΙ: Και μετά πότε πρέπει να φάω ξανά;

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Όταν η ώρα πάει έντεκα περίπου, θα τρως ένα φρούτο – για παράδειγμα, ένα πορτοκαλί, μια μπανάνα  ή όποιο άλλο φρούτο θέλεις.

ΠΟΡΚΙ: Και μετά πότε θα ξαναφάω;

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Το μεσημέρι να τρως ότι μαγειρεύει η μαμά σου: κρεατάκι, μακαρόνια, φακές, φασόλια, μπιφτεκάκια και συγχρόνως οπωσδήποτε σαλάτα. Πρέπει να τρώμε από όλα τα φαγητά για να παίρνει ο οργανισμός μας όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και τις βιταμίνες. Και μην ξεχνάς πάντα μετά το φαγητό να πλένεις τα δοντάκια σου.

ΠΟΡΚΙ: Το απόγευμα θα τρώω κάτι;

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Θα τρως ένα αβγουλάκι που θα σου βράζει η μαμά σου, ή ένα γιαουρτάκι και θα πίνεις ένα χυμό από διάφορα φρέσκα φρούτα.

ΠΟΡΚΙ: Μμμ, το βράδυ όμως θα τρώω πολύ!

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Όχι το βράδυ πρέπει να τρως ακόμα πιο ελαφρά από το μεσημέρι για να μη βαρυστομαχιάσεις και δεν μπορείς να κοιμηθείς καλά.

ΠΟΡΚΙ: Καλή μου φιλενάδα, δε μου λες… και καμία σοκολάτα, κανένα γαριδάκι, κανένα πατατάκι, καμία καραμέλα που μου αρέσουν πολύ, πότε θα τρώω;

ΧΙΟΝΟΥΛΑ: Καλέ μου Πόρκι, αυτά σε παχαίνουν και σου χαλάνε τα δόντια. Αν όμως σου αρέσουν τόσο πολύ, τρώγε και από αυτά πότε – πότε όχι όμως συχνά.

ΠΙΠΙΝΟΣ: Λοιπόν, παιδιά, από σήμερα και στο έξης πρέπει να προσπαθήσουμε και εμείς να τρώμε και να πίνουμε υγιεινά όπως θα κάνει και ο Πόρκι. Όχι πολλές σοκολάτες, γαριδάκια και καραμέλες, για να είμαστε γεμάτοι υγεία και χωρίς περιττά κιλά. Εντάξει, παιδιά;