εγγρ

Τηλ. 2102471143

Mail: mail@3nip-an-liosion.att.sch.gr

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2024-25

Οι εγγραφές στο Νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2024-25 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.

Α. ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Οι αιτήσεις εγγραφών γίνονται μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (Gov.gr) με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής.

Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες για το Νηπιαγωγείο που ανήκει το νήπιο/προνήπιο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους, σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση : https://proti-eggrafi.services.gov.gr/

Στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25 εγγράφονται μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών. Συγκεκριμένα, εγγράφονται μαθητές/τριες γεννημένοι το 2020.

Β. ΒΗΜΑΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ :

Χρήση κωδικών: οι γονείς/κηδεμόνες, κατά την είσοδο τους στην Ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr) αυθεντικοποιούνται με τη χρήση των κωδικών- διαπιστευτηρίων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (taxisnet).
Είσοδος στην σελίδα της εφαρμογής https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με την διεύθυνση κατοικίας του.
Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας: κατά την είσοδο στο σύστημα ο γονέας/κηδεμόνας συμπληρώνει τα στοιχεία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και κινητού τηλεφώνου μέσω του οποίου θα ενημερώνεται για την πορεία της αίτησής του.

Για την υποβολή της αίτησης οι γονείς/κηδεμόνες συμπληρώνουν τα ακόλουθα:

Τα στοιχεία του προνηπίου/νηπίου για το οποίο αιτούνται την εγγραφή
Την διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους, την οποία τεκμηριώνουν αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή έγγραφο σχετικό- αποδεικτικό όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας
Τα στοιχεία άλλου/ων τέκνου/ων που φοιτά/ουν στην ίδια ή σε συστεγαζόμενη σχολική μονάδα
Εάν επιθυμούν τη φοίτηση του προνηπίου/νηπίου στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής, στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου.
Τα στοιχεία των συνοδών των προνηπίων/νηπίων κατά την προσέλευση και την αποχώρησή τους από την σχολική μονάδα ενώ παράλληλα επιλέγουν την δήλωση: « Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του προνηπίου /νηπίου

Γ. ΓΙΑ ΑΠΟΔΟΧΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΑ ΕΞΗΣ:

Αίτηση εγγραφής για το τμήμα πρόωρης υποδοχής, για το Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα ή για το αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου.
Υπεύθυνη δήλωση του έτερου γονέα ότι συμφωνεί με την εγγραφή του παιδιού στο Νηπιαγωγείο.
Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (μπορείτε να το εκτυπώσετε ή να το παραλάβετε από το Νηπιαγωγείο).
Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού όπου φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
Γνωμάτευση από ΚΕΔΑΣΥ εφόσον υπάρχει ή από άλλο Δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Η Προϊσταμένη

Καψή Δήμητρα

Εσωτερικός Κανονισμός

Εσωτερικός Κανονισμός λειτουργίας του σχολείου

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

3ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ

ΤΗΛ. 2102471143

E-mail:mail@3nip-an-liosion.att.sch.gr

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Όπως γνωρίζετε από τη Δευτέρα 10-5-2021 επανέρχεται η δια ζώσης λειτουργία των σχολείων. Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε τα μέτρα για την πρόληψη από τον COVID και επιπλέον το μέτρο των self-tests.

Aπό Τετάρτη 5-5-2021 οι γονείς μπορούν να προμηθεύονται δωρεάν από τα φαρμακεία τα ΤΕΣΤ. Αυτά θα γίνονται εως και 24 ώρες πριν την έναρξη των μαθημάτων της Δευτέρας και της Πέμπτης. Το αποτέλεσμα του test θα δηλώνεται στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr  χρησιμοποιώντας τους κωδικούς του taxisnet.

Aν το test είναι αρνητικό μέσω της πλατφόρμας θα εκδίδεται σχολική κάρτα. Την κάρτα πρέπει να την έχετε μαζί σας κατά την είσοδο στο σχολείο.

Αν το test είναι θετικό πρέπει να γίνει επαναληπτικός έλεγχος σε δημόσια δομή ή όπου θέλετε εσείς και το παιδί παραμένει στο σπίτι. Αν ο έλεγχος δείξει θετικό αποτέλεσμα ακολουθούνται οι οδηγίες του ΕΟΔΥ, ενώ αν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό εκδίδεται σχετική βεβαίωση και ο μαθητής επιστρέφει στο σχολείο.

Αν αδυνατείτε να εκτυπώσετε τη σχολική κάρτα μπορεί να συμπληρωθεί χειρόγραφα από τους γονείς με τα στοιχεία που υπάρχουν στην πλατφόρμα που δηλώνετε το αποτέλεσμα..

Η σχολική κάρτα είναι υποχρεωτική για τη φοίτηση του μαθητή στο νηπιαγωγείο. Σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου χωρίς τη σχολική κάρτα ο μαθητής δεν μπορεί να γίνει δεκτός και παίρνει απουσία.

Σας υπενθυμίζουμε και τα παλιά μέτρα που εξακολουθούν να ισχύουν.

–        Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική και τα παιδιά κατά την προσέλευση  τα παραλαμβάνουμε εμείς  από τις εξωτερικές πόρτες της αυλής και επίσης κατά την αποχώρηση σας τα φέρνουμε στα ίδια σημεία. Χρησιμοποιούμε και τις δύο εισόδους όπως ίσχυε και πριν.

–        Το ολοήμερο και η πρωινή ζώνη θα λειτουργήσουν κανονικά.

Ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία και τη συμβολή σας στην ομαλή λειτουργία του νηπιαγωγείου μας, όπως κάνατε και καθ΄όλη τη διάρκεια της τηλεκπαίδευσης.