Καλό Καλοκαίρι!

Σήμερα κλείνει ένα όμορφο κεφάλαιο στη ζωή μας, ένα ακόμη κεφάλαιο γεμάτο γέλια, χαρές και αξέχαστες στιγμές μάθησης και αγάπης. Το νηπιαγωγείο μας έκλεισε για τις καλοκαιρινές διακοπές και ολοκληρώθηκε μία χρονιά γεμάτη αξέχαστες εμπειρίες και πολύτιμες αναμνήσεις.

Με συγκίνηση βλέπουμε τους μικρούς μας μαθητές να ετοιμάζονται για το επόμενο μεγάλο τους βήμα στο Δημοτικό. Η καρδιά μας γεμίζει περηφάνια για την πρόοδο και τις προσπάθειες που κατέβαλαν όλη τη χρονιά. Γίνατε όλοι μικροί ήρωες, κατακτώντας τον κόσμο της γνώσης με ενθουσιασμό και περιέργεια.

Θέλουμε να ευχηθούμε στον καθέναν από εσάς μια καλή αρχή στο Δημοτικό. Να έχετε πάντα δίπλα σας την αγάπη και την υποστήριξη των δασκάλων σας, όπως την είχατε και σε εμάς. Να μην ξεχνάτε ποτέ ότι η μάθηση είναι ένα υπέροχο ταξίδι και ότι κάθε σας βήμα σάς φέρνει πιο κοντά στα όνειρά σας.

Για εμάς, θα είστε πάντα οι μικροί μας θησαυροί. Θα θυμόμαστε πάντα τα χαμόγελά σας, τις αστείες σας στιγμές και την αθωότητα στα ματάκια σας. Θέλουμε να ξέρετε ότι θα είμαστε πάντα εδώ για εσάς, έτοιμοι να σας στηρίξουμε σε κάθε σας βήμα. Είστε το φως μας και η αγάπη μας για εσάς δεν σβήνει ποτέ.

Καλό καλοκαίρι, μικρά μας διαμάντια!

Οι εκπαιδευτικοί και το προσωπικό του 3ου Νηπιαγωγείου Αχαρνών

Μυρτώ Τσιάκαλου
Χριστίνα Χρυσάφη
Ιωάννα Δημητρακοπούλου
Κωνσταντίνος Ζιάβρος
Χαρά Τζουανοπούλου

Ετήσια αναμνηστική σχολική φωτογράφιση Συλλόγου Γονέων

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας για την οργάνωση και πραγματοποίηση της ετήσιας σχολικής φωτογράφισης! Τα παιδάκια ξετρελάθηκαν με τις φωτογραφίες τους πάνω στα πολλά δώρα που είχε το πακέτο! Να είστε πάντα καλά!

Γιορτή Λήξης 2024

Συγχαρητήρια στα διαμάντια μας για την υπέροχη παράσταση που παρουσίασαν!!! Θερμές ευχαριστίες στο Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας για την εξαιρετική οργάνωση μπουφέ στην αυλή μας και τη βοήθεια που παρείχε για την πραγματοποίηση της παράστασης. Καλό καλοκαίρι!!! ⛵️⛵️🏖️⛱️

Εσπερίδα

Σας υπενθυμίζουμε ότι την Τρίτη 4 Ιουνίου 2024 (6:00-8:30μ.μ.) θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο Παπαρρηγοπούλου της Νομικής Σχολής (Σόλωνος, 1ος όροφος) η Εσπερίδα Πρακτικών του μαθήματος «Το Εικονογραφημένο Βιβλίο στην Προσχολική Εκπαίδευση», με θέμα «Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου διαβάζουν και δημιουργούν βιβλία με ιδιαίτερη υλικότητα».
Στο πλαίσιο των πρακτικών ασκήσεων των φοιτητριών/ φοιτητών του ΤΕΑΠΗ/ΕΚΠΑ και της θεματικής «Το Εικονογραφημένο Βιβλίο στην Προσχολική Εκπαίδευση» διοργανώνεται μία ανοιχτή συνάντηση – εσπερίδα, προκειμένου να παρουσιαστεί δημόσια η δουλειά των φοιτητριών και φοιτητών, αποτέλεσμα της συνεργασίας τους με τα παιδιά, τις νηπιαγωγούς και τις διδάσκουσες της Παιδικής Λογοτεχνίας του Τμήματός μας.
Στο πλαίσιο της συνάντησης προγραμματίζονται:
~ Εισηγήσεις των διδασκουσών του μαθήματος με θέμα τη σημασία της υλικότητας στο εικονογραφημένο βιβλίο (βιβλία ακορντεόν, βιβλία με διαφάνειες και βιβλία με pop ups).
~ Βιβλιοπαρουσιάσεις, και με την παρουσία συγγραφέων και εικονογράφων.
~ Φιλαναγνωστικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στα νηπιαγωγεία το εαρινό εξάμηνο του 2023-24.

“Kick the cup”!!!

Μία εκπαιδευτική δραστηριότητα στο μάθημα των αγγλικών που ενθουσίασε τα παιδάκια μας! 😊

Οργάνωση και επιμέλεια δραστηριότητας: κα. Ιωάννα Δημητρακοπούλου, Καθηγήτρια Αγγλικής ΠΕ06

IMG 3437 IMG 3439 IMG 3440 IMG 3443 IMG 3442

Claude Monet

«Η Ζαν-Μαρί Λεκάντρ στον Κήπο», Claude Monet 1867

Ο Claude Oscar Monet (1840 – 1926) ήταν Γάλλος ζωγράφος και ένας από τους σημαντικότερους εκπροσώπους του κινήματος του ιμπρεσιονισμού.

Στα πλαίσια συνεκπαίδευσης-συνδιδασκαλίας:

Μυρτώ Τσιάκαλου