Συνοπτική ενημέρωση για τις φετινές (Ιούνιος 2018) Πανελλαδικές Εξετάσεις

Συνοπτική ενημέρωση για τις φετινές  (Ιούνιος 2018) Πανελλαδικές Εξετάσεις

Το «νέο» σύστημα προς εφαρμογή στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2016 αποτελεί τροποποίηση του συστήματος του Νέου Λυκείου αλλά στην ουσία είναι σύστημα πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, που προσομοιάζει με το (προηγούμενο) σύστημα των δεσμών.

Φέτος (τον Ιούνιο 2018) πάντως οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν υπόψη τους ότι υπάρχουν δύο μεγάλες αλλαγές.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2018

Ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας το πρόγραμμα των φετινών πανελλαδικών εξετάσεων. Οι εξετάσεις για τα Ημερήσια και τα Εσπερινά Γενικά Λύκεια θα ξεκινήσουν την Παρασκευή 8 Ιουνίου 2018.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ-ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ 2018

Η προθεσμία  για την υποβολή αίτησης-δήλωσης για την συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις  ξεκίνησε την Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018 και λήγει την  Πέμπτη 29 Μαρτίου 2018. Για τις σχετικές εγκυκλίους, υποδείγμα αίτησης-δήλωσης καθώς και πληροφορίες για την ορθή συμπλήρωση της αίτησης μπορείτε να μεταβείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ-ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ 2017-2018

Σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ., η υποβολή των αιτήσεων-δηλώσεων των υποψηφίων που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις φετινές Πανελλαδικές, προγραμματίζεται για το δεύτερο 15μερο του Μαρτίου 2018.

Εγκύκλιος Προγραμματισμός Αίτησης-Δήλωσης 2018 (1)

ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ 3ου ΓΕΛ ΚΟΖΑΝΗΣ

Σας ενημερώνουμε ότι το 3ο ΓΕΛ Κοζάνης σε συνεργασία  με τον Σύλλογο Γονέων/Κηδεμόνων των μαθητών του σχολείου  διοργανώνει φιλανθρωπική συναυλία

την Παρασκευή, 23 Φεβρουαρίου και ώρα 19:30 στην Αίθουσα Τέχνης.

Συμμετέχουν το Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας, τα συγκροτήματα «Night Trains» και «Κοζανίτικο Τακίμι», δύο συγκροτήματα μαθητών του σχολείου μας και δύο μαθητικά συγκροτήματα άλλων σχολείων.

Επισυνάπτεται η αφίσα της Συναυλίας

Η παρουσία όλων σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.

Είσοδος 2,00 €

Εισιτήρια προπωλούνται στην κεντρική πλατεία από  Τρίτη (20/2) έως και το μεσημέρι της Παρασκευής (23/2).

Οι μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Α2 του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης,

διοργανωτές της συναυλίας

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΕΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ

– Εντός του Μαρτίου θα γίνει η υποβολή των Αιτήσεων-Δηλώσεων για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις
– Είναι Υποχρεωτική η δήλωση συμμετοχής στις πρακτικές δοκιμασίες για όσους μαθητές ενδιαφέρονται να είναι υποψήφιοι για τα ΤΕΦΑΑ.
– Όσοι είναι υποψήφιοι με το 10% θα υποβάλλουν Μηχανογραφικό Δελτίο με βάση τα 5 Επιστημονικά Πεδία κι όχι τα 4 που ισχύουν για τους υποψήφιους των Πανελλαδικών του 2018.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ: Εγκύκλιος για τροποποίηση απόφασης πρόσβασης 2018
ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΝΕΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ  ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΩΝ ΑΙΤΗΣΕΩΝ-ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ 2018.

ΑΝΑΘΕΣΗ ΠΟΛΥΗΜΕΡΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ

Σήμερα, 8 Δεκεμβρίου 2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:00 , στο γραφείο του Διευθυντή του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης, συνήλθε η αρμόδια Επιτροπή με θέμα: «Αξιολόγηση προσφορών και ανάθεση της πολυήμερης εκδρομής της Γ΄ Λυκείου  στην Κρήτη»

Η Επιτροπή  αφού εξέτασε ενδελεχώς τις προσφορές των  τουριστικών πρακτορείων που κατατέθηκαν την Δευτέρα 4/12/2017 και παρατίθενται στη συνέχεια,

Αποφασίζει

Αναθέτει τη διοργάνωση της εκδρομής   που θα πραγματοποιηθεί στην Κρήτη, την περίοδο από 26/2/2018 έως 18/3/2018, στο τουριστικό γραφείο «HERMES TOURS» – «Δ.Φωτόπουλος & Σια ΕΕ» . Το σκεπτικό της απόφασης αναφέρεται στην υπ. Αριθμ 7/8-12-2017 Πράξη της Επιτροπής.

Προσφορές Πρακτορείων για Κρήτη

Προκήρυξη Στρατιωτικών Σχολών 2017

Για να δείτε την προκήρυξη πατήστε εδώ

Διαγωνισμός προμήθειας Η/Υ

Μειοδοτικός Διαγωνισμός για την αγορά 11 Ηλεκτρονικών Υπολογιστών

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Γενικού Λυκείου Κοζάνης προκηρύσσει μειοδοτικό διαγωνισμό για την αγορά 11 ηλεκτρονικών υπολογιστών με κλειστές προσφορές.

Οι ελάχιστες απαιτήσεις των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών είναι:

• CPU INTEL CORE I3-4170 3.70GHZ ή νεότερος
  • HDD 500 Gb ή μεγαλύτερος
  • RAM 4GB DDR3 1600MHZ
  • Μητρική κάρτα με
    • Integrated Intel Graphics VIA VT1708S Audio Codec 7.1 CH HD Audio
    • Κάρτα δικτύου Realtek 8111E Gigabit LAN (10/100/1000 Mbit)
  • DVD Recorder
  • Τροφοδοτικό 500W ή καλύτερο
  • Οθόνη LED 21,5” Full HD ή καλύτερη

Οι προσφορές θα γίνονται δεκτές μέχρι τις 12.00 το μεσημέρι της 31/10/2016 και  θα παραλαμβάνονται από την γραμματεία του σχολείου τις ημέρες και ώρες που θα λειτουργεί το σχολείο.

Κοζάνη 13-10-2016

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου ΓΕΛ Κοζάνης