Οι μαθητές του Ηρακλείου παρουσιάζουν … την μαγεία της Χημείας

logo

Μαθητές από Γυμνάσια και Λύκεια του Ηρακλείου θα παρουσιάσουν στους συμμαθητές τους και στο κοινό της πόλης του Ηρακλείου την μαγεία της Χημείας πειραματικά με πολλά χρώματα αναφλέξεις και εκρήξεις . Οι μαθητές σα μικροί Χημικοί θα διδάξουν και θα διδαχθούν συνδέοντας τις γνώσεις τους και δείχνοντας την αναγκαιότητα του πειράματος στη Χημεία. Την εκδήλωση διοργανώνει η Δ.Ε του Π.Τ. Κρήτης της Ένωσης Ελλήνων Χημικών το Σάββατο 9 Απριλίου 2016 στο Ηράκλειο στην πλατεία Δασκαλογιάννη από τις 11πμ -2μμ. Θα παρουσιαστούν 50 πειράματα από 72 μαθητές μετά την προετοιμασία 12 καθηγητών από τα παρακάτω σχολεία: 6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου, 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου, Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου, 1ο Λύκειο Ηρακλείου, 3ο Λύκειο Ηρακλείου, Πειραματικό Λύκειο Ηρακλείου, Λύκειο Ν. Αλικαρνασσού, Λύκειο Μελεσών, Λύκειο Γαζίου. Πηγή: ekriti (1) ekriti (2)