Στους “8” της Ελλάδας τα κορίτσια του 3ου ΓΕΛ Ηρακλείου.

logo

Στις 8 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας βρίσκεται το 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου, αφού στους σχολικούς αγώνες και στην προκριματική φάση των “16”, απέκλεισε την πρωταθλήτρια ομάδα της Δυτικής Αττικής, το 6ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης, στο κλειστό της Αλικαρνασσού, επικρατώντας με 47-30. Το Κρητικό Λύκειο, καθοδηγούμενο από τον προπονητή της ομάδας κ. Οικονόμου, πήρε απο την αρχή τα ηνία του αγώνα και τα διατήρησε με σχετική ευκολία ώς το τέλος, και βρίσκεται ενα πριν final4 της τελικής φάσης, που θα γίνει στην Κύπρο απο 30 Μαρτίου εως 4 Απριλίου 2015. Κορυφαία Ηρακλειώτισσα η Στελλίνα Κουλούρη με 9 πόντους, ενω η Γκέργκι ξεχώρισε απο το Λύκειο της Αθήνας. Στην φάση των “8”, θα αντιμετωπίσει το 3ο ΓΕΛ Χίου,οπως και πέρυσι στις 8/05, που είχε νικήσει με 53-39, στο Λίντο και πήγε στο final4 της Πάτρας. 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου(Οικονόμου Α.): Σακουλάκη 8, Σοπίκου 5(1), Γιαλαμά 2, Κουλούρη Στ. 9(1), Σαμπροβαλάκη 2, Πλουμάκη 2, Κουλούρη Μ. 2, Βαρελτζή Ν. 7(1), Καρλάφτη 4, Δανδουλάκη 6, Βαρελτζή Αρ.6ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης (Γαρουφάλου Στ.): Βαθειανού 5, Νακου, Διαμαντή, Στεφάτου, Μαϊδώνη, Κεφαλίδου, Ξεφτέρη, Γκέργκι 13(1), Ζουτρζανού 12.