3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου

Noname foibos eik

Untitled_Image Untitled_Imagelogo logoatlas2017_03_20_basket03

Δημοκρατίας 12 Ηράκλειο 71306  2810 282911, 2810 332855  2810 289451 mail
Βιβλιοθήκης  Ωρολόγιο Πρόγραμμα Ερευνητικές Εργασίες Υποδοχή Γονέων Έντυπα Αδειών Ενημέρωση για φοίτηση-απουσίες Έναρξη Λειτουργίας: 1/9/2011 Τελευταία Ενημέρωση: 21/6/2017

Ιστορικό Σημείωμα 3ου Λυκείου

Βρίσκεται επί της οδού Δημοκρατίας αρ. 12, σ’ έναν από τους κεντρικότερους δρόμους του Ηρακλείου δίπλα στο Εργατικό Κέντρο. Το αρχικό κτίσμα περιοριζόταν στην Παλαιά Πτέρυγα στη βόρεια πλευρά της αυλής με Β.Ν. προσανατολισμό. Η οικοδόμηση του ολοκληρώθηκε στα 1962. Ήταν τότε το καμάρι του Ηρακλείου με μάρμαρα λευκά Διονύσου στον προθάλαμο και στις σκάλες που ανεβαίνουν στους ορόφους και τα οποία διατηρούνται μέχρι σήμερα με υπόγεια αποδυτήρια και εγκαταστάσεις μαγειρείων, με το μοναδικό Αμφιθέατρο σε όλη την πόλη, κάτι που ισχύει ακόμη. Διαβάστε περισσότερα… Παλαιότερη ιστοσελίδα

Κατηγορίες: Αρχική | Γράψτε σχόλιο

Γιορτή αποφοίτησης

Noname

Τη Δευτέρα 19 Ιουνίου γιορτάζουμε την αποφοίτηση της  ΤΡΙΤΗΣ Λυκείου. Τους αποχαιρετούμε με μουσική από τους… αντικαταστάτες τους! Με χειροποίητες λιχουδιές  από τις καθηγήτριές τους! Με την αγάπη μας και την πίστη μας σε αυτούς ορθόπλωρη! Ταυτόχρονα, γιορτάζουμε το τέλος της σχολικής χρονιάς χαλαρότεροι και σοφότεροι και δίνουμε ραντεβού για τον Σεπτέμβρη! Η παρουσία των παιδιών από ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ θα είναι η αρχή της ΧΑΡΑΣ και το μέτρο της ΦΙΛΙΑΣ μας.NonameNoname

Εντυπωσιάζει η πρωταθλήτρια του ΟΦΗ Ζωή Μπαλαμούτη

Noname neakriti

Διεθνής Καλλιτεχνική Έκθεση

Noname

Στο Αcuarium Γουρνών πραγματοποιείται διεθνής καλλιτεχνική έκθεση με αξιόλογη συμμετοχή του συναδέλφου ελεύθερου σχεδίου Βασίλη Πολυχρονιάδη. Είσοδος ελεύθερη!

«Αναζητώντας τον Φοίβο», Πύλη Βηθλεέμ

foibos

Ο Σύλλογος καθηγητών και ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων σας προσκαλούν να παρακολουθήσετε τη θεατρική παράσταση του σχολείου μας «Αναζητώντας τον Φοίβο» στην Πύλη Βηθλεέμ , Δευτέρα, 12 Ιουνίου 2017 Ώρα: 21.00 μ.μ. Υπόθεση: Ο Μενέλαος εισχωρεί σε μια παρέα εκφοβιστών (bullies) χωρίς να είναι απόλυτα ταυτισμένος μαζί τους. Εκείνοι στοχοποιούν τον Φοίβο, έναν συμμαθητή τους, ο οποίος εξαφανίζεται από το σχολείο και το σπίτι του. Ο Μενέλαος ζει την υπερφυσική εμπειρία ενός ταξιδιού-μετάβασης στον Χωροχρόνο. Εκεί μιλάει με αρχαίους φιλοσόφους και βιώνει μια παράλληλη εσωτερική πορεία προς την ψυχή του, μια πορεία που δίνει μια απροσδόκητη τροπή στην ιστορία.

Πρόσκληση candianews neakriti creteplus patris

Αναζητώντας τον Φοίβο

Noname

Θεατρική παράσταση «Αναζητώντας τον Φοίβο» που δόθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 3ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου από παιδιά της πρώτης και δευτέρας τάξης (08/05/2017). Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ειρήνη Βεληβασάκη φιλόλογος, Κωνσταντίνος Τσαλουχίδης φιλόλογος, Μαρία Φούρφη φιλόλογος. Με ένα ονειρικό (κυριολεκτικά) ταξίδι στην αρχαία Ελλάδα μια ομάδα παιδιών γνωρίζει μέσω «τηλεμεταφοράς» τον ανεκτίμητο εκείνο φιλοσοφικό πλούτο των προγόνων μας και τις σύγχρονες επιστημονικές του προεκτάσεις. Το ίδιο ακριβώς ισχυρίζεται (προσπαθώντας να συνδυάσει φιλοσοφία και κβαντική φυσική σε μία δημιουργική εργασία) ο «σπασίκλας» και ως εκ τούτου απομονωμένος από την ομάδα των «νταήδων» του σχολείου μαθητής Φοίβος. Τελικά, όλα οδηγούνται στην ψυχική κάθαρση και στο σπάσιμο των αλυσίδων του εγωισμού και της αμάθειας. Συντελεστές

Το αγγλικό εκείνο μήλο

Noname

Αποτέλεσμα δημιουργικής εργασίας, μία θεατρική παράσταση με ομάδα παιδιών της Α’ Λυκείου με θέμα «Το αγγλικό εκείνο μήλο» του Ανδρέα Ι. Κασσέτα. Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Νίκος Παπαντωνάκης, φυσικός. Για τη Φυσική, χώρος και χρόνος είναι μεγέθη συσχετιζόμενα. Θεωρία της σχετικότητας γαρ. Εννοείται ότι όπου ομιλεί η επιστήμη, οι υπόλοιποι ακούμε. Από την άλλη, σχετικότητα και βαρύτητα είναι έννοιες με πολύ διαφορετικό περιεχόμενο στην καθημερινότητα των ανθρώπων. Για όλους εμάς – που αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο με το εισαγόμενο που μας προσφέρουν εν αρχή οι αισθήσεις για να αναλάβει μετά ο νους – τα πράγματα είναι πιο βέβαια. Ο χώρος γίνεται έτσι ντε φάκτο το κατ’ εξοχήν αντικειμενικό μέγεθος. Σκεφτείτε μόνον ότι υπάρχουν αρχιτέκτονες του χώρου αλλά όχι και του χρόνου. Η κίνηση στο χώρο γίνεται ευκολότερα αντιληπτή. Εδώ υπάρχει άλλη σχέση. Ας πάρουμε τις περιπτώσεις υγιών και υπό κανονικές συνθήκες διαβιούντων ανθρώπων, που δεν εξωθούνται δηλαδή από εξωγενείς παράγοντες ώστε να επηρεάζεται η αντίληψή τους για τα δύο μεγέθη (δεν περιμένουν πότε θα τελειώσει το μαρτύριο της βασάνου – ούτε αγωνιούν  για το πόσο γρήγορα φεύγουν οι χαρές…). Όσο πιο γρήγορα κινείται κανείς στο χώρο, τόσο πιο αργά κινείται ο χρόνος. Σκεφτείτε. Όταν ήσασταν μικροί και αεικίνητοι, το σαββατοκύριακο κρατούσε πολύ και το καλοκαίρι ήταν ατέλειωτο… Όσοι όμως είμαστε τώρα σε μεγάλη ηλικία, και σίγουρα με λιγότερη κίνηση από όση τα παιδιά, πόσες φορές δεν είπαμε «πόσο γρήγορα περνούν τα χρόνια!». Αντίθετα λοιπόν εδώ, όσο πιο αργή η κίνηση στο χώρο, τόσο πιο γρήγορα φεύγει ο χρόνος. Για αυτό λένε και πολλοί ότι με τα ταξίδια, την κίνηση δηλαδή στο χώρο, ζει κανείς πιο πολύ. Και εάν, σύμφωνα με τη θεωρία της ειδικής σχετικότητας, τα μήκη είναι μικρότερα για τον ταχύτερο παρατηρητή, για τη θεωρία της ζωής ο χρόνος είναι αργότερος για τον πιο ευκίνητο παρατηρητή. Οι παραπάνω σκέψεις ίσως δεν έχουν καμία αξία, πολύ περισσότερο που ως παρατηρητές κινούμαστε στην πράξη διαφορετικά ο ένας από τον άλλο. Είναι όμως ένας τρόπος του φιλοσοφείν που επιμένει ότι αξία δεν έχει εκείνο που μαθαίνεις για το τι λένε οι άλλοι αλλά αυτό που είσαι εσύ σε θέση να πεις. Όπως ολοχρονίς λέγαμε και στο μάθημα της Φιλοσοφίας με τα παιδιά της Β’ Λυκείου.

Πρόγραμμα προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων 2017

Noname Πρόγραμμα