Εκδήλωση μνήμης για τον Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο

Με αφορμή την συμπλήρωση τεσσάρων χρόνων από το βράδυ της 6ης Δεκεμβρίου 2008, όταν ο 15χρονος μαθητής Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος δολοφονήθηκε από τα πυρά ειδικού φρουρού, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας μια εκδήλωση αφιερωμένη στην μνήμη του αδικοχαμένου μαθητή.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την προβολή του βίντεο «Μια μέρα, δύο κόσμοι» και κατόπιν απαγγέλθηκε ένα ποίημα για τον Αλέξη.

Στην συνέχεια οι μαθητές Μαμουνάς Γιώργος και Βαχάρης Στέφανος πήραν το μικρόφωνο θέλοντας να αποτίσουν με τις σκέψεις τους ένα προσωπικό φόρο τιμής στον Αλέξη, ενώ ο μαθητής Ζιώβας Βασίλης του αφιέρωσε με την κιθάρα του το τραγούδι του Άσιμου «ρε μπαγάσα».

Κατόπιν έγινε συζήτηση για τη βία με παρεμβάσεις μαθητών και καθηγητών και η εκδήλωσε έκλεισε με το τραγούδι «Μαμά μπαμπά είμαι κουκουλοφόρος» που ερμήνευσε συγκρότημα μαθητών.