Βασικοί Κανόνες Συμπεριφοράς Μαθητών

1. Στις σχέσεις μεταξύ των μαθητών είναι απαραίτητος ο αμοιβαίος σεβασμός, η αναγνώριση και η αποδοχή του άλλου, η αλληλεγγύη, η υπευθυνότητα, η συνέπεια, η ευγενής άμιλλα και όχι ο επιθετικός ανταγωνισμός.

2. Η συμμετοχή των μαθητών στις σχολικές δραστηριότητες, όπως: εθνικές και θρησκευτικές γιορτές, πολιτιστικές και αθλητικές δραστηριότητες, σχολικοί περίπατοι κ.λ.π. είναι υποχρεωτική.

3. Η εμφάνιση των μαθητών πρέπει να είναι κόσμια και ευπρεπής. Ντύσιμο, χτένισμα, αξεσουάρ (σκουλαρίκια κ.λ.π.) που προκαλούν, δεν επιτρέπονται.

4. Δεν επιτρέπεται η μεταφορά και η χρήση κινητών τηλεφώνων στο χώρο του σχολείου. Διευκρινίζουμε ότι οι ανάγκες των μαθητών για επικοινωνία καλύπτονται επαρκώς από τα τηλεπικοινωνιακά μέσα που διαθέτει το σχολείο. Επίσης δεν επιτρέπεται στους μαθητές να φέρνουν στο σχολείο μηχανήματα εγγραφής-αναπαραγωγής ήχου και εικόνας, μπάλες, αλυσίδες, σπρέι, κροτίδες και ότι άλλο αποσπά την προσοχή τους από τα μαθήματα και μπορούν να αποβούν επικίνδυνα και επιβλαβή.

5. Απαγορεύεται σε κάθε περίπτωση το κάπνισμα στους σχολικούς χώρους.

6. Οι μαθητές οφείλουν να τηρούν καθαρό το σχολικό κτήριο εσωτερικά (αίθουσες) και εξωτερικά (προαύλιο). Οφείλουν να χρησιμοποιούν με σεβασμό και προσοχή τη σχολική περιουσία δηλαδή τα εποπτικά μέσα διδασκαλίας, τα θρανία, τα καθίσματα, το αθλητικό υλικό, ανεμιστήρες, κλιματιστικά, λαμπτήρες, κ.λ.π. Επισημαίνουμε ότι απαγορεύεται η μεταφορά τροφίμων και αναψυκτικών στις αίθουσες διδασκαλίας.

7. Τα σχολικά βιβλία παρέχονται δωρεάν στους μαθητές και αποτελούν ένα δυσβάσταχτο οικονομικό βάρος για τους φορολογούμενους γονείς. Η πρόκληση φθορών σε αυτά αποδεικνύει έλλειψη οικολογικής παιδείας και ευαισθησίας, υποβάθμιση της αισθητικής αντίληψης των μελών της σχολικής κοινότητας.

8. Απαγορεύεται στους μαθητές και μαθήτριες να βγαίνουν από το προαύλιο από την άφιξή τους μέχρι τη λήξη του μαθήματος χωρίς άδεια, όπως επίσης και να προσκαλούν εξωσχολικούς στο χώρο του σχολείου ή στο χώρο των εκδρομών.

9. Κατά τις ολιγόλεπτες ή ωριαίες γραπτές εξετάσεις καθώς και στις προαγωγικές εξετάσεις Ιουνίου – Σεπτεμβρίου κάθε προσπάθεια συνεννόησης τιμωρείται και ειδικότερα σε περίπτωση αντιγραφής η εξέταση διακόπτεται, το γραπτό βαθμολογείται με τη μονάδα (01) και η διαγωγή του μαθητή μειώνεται.

10. Τέλος, κάθε απόπειρα παρενόχλησης της διδασκαλίας οποιουδήποτε μαθήματος με κάθε τρόπο είναι απαράδεκτη και ο μαθητής θα τιμωρείται με αυστηρότητα.

Η τήρηση του ανωτέρω κανονισμού είναι βασική υποχρέωση όλων των μαθητών και μαθητριών του σχολείου. Αποκλίσεις από τους κανόνες και τους όρους της ισότιμης συμμετοχής στη ζωή του σχολείου, από τον οφειλόμενο σεβασμό στον εκπαιδευτικό, στο συμμαθητή και στη σχολική περιουσία θεωρούνται σχολικά παραπτώματα και συνεπάγονται κυρώσεις.