3ο Γυμνάσιο Βέροιας

Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων 2017

23 Ιουνίου 2017 από 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
· Δεν υπάρχουν σχόλια · Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων

Με την ολοκλήρωση των πολιτιστικών προγραμμάτων καθώς και του περιβαλλοντικού, παρουσιάζουμε μέρος από τις δραστηριότητες και εργασίες που εκπονήθηκαν για κάθε πρόγραμμα:

1.  Πειραματίζομαι και μαθαίνω: Υλικό και φωτογραφίες στον ιστότοπο:
Πειραματίζομαι και μαθαίνω

2.  Για τα προγράμματα :
α.  Πρόγραμμα Τοπικής Ιστορίας “Κατοχή, Αντίσταση, Εμφύλιος στη Βέροια 1941-1949

β. “Το ένδυμα στο χρόνο
γ. “Νερό, πηγή ζωής, πηγή έμπνευσης
στη σελίδα μας στην ανάρτηση :

Tελετή παρουσίασης των πολιτιστικών προγραμμάτων της Δ/νσης Β/θμιας Εκπαίδευση και τα περιεχόμενα του προγράμματος Τοπικής Ιστορίας σε ένα αρχείο Powerpoint εδώ

3. Για το πρόγραμμα “Ευκλείδης, ο πατέρας της Γεωμετρίας”  το υλικό συνοπτικά σε ένα Powerpoint εδώ

4. Για το πρόγραμμα “Οργάνωση και μηχανοργάνωση σχολικής βιβλιοθήκης” κάποιες φωτογραφίες παρακάτω. Το κυρίως υλικό βρίσκεται σε βάση δεδομένων και έχουν καταγραφεί μέχρι στιγμής πάνω από 600 βιβλία.

Τέλος, ενσωματώνουμε εδώ ένα αρχείο σε μορφή pdf όπου μπορείτε να δείτε μια προσπάθεια μετάφρασης μαθητών του σχολείου μας αποσπάσματος από το γαλλικό πρωτότυπο του Μικρού Πρίγκηπα (Le Petit Prince) του Antoine de Saint-Exupéry. Παρατίθενται επίσης δυο δόκιμες μεταφράσεις καθώς και ένα σημείωμα των παιδιών.

Ετικέτες:

Δεν υπάρχουν σχόλια μέχρι τώρα ↓

Τα σχόλια δεν επιτρέποντια.