27 Σεπτεμβρίου-Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

IMG 65806708343b8c35a8cc4b2e7d692d99 V

Στα πλαίσια της 11ης πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού, το σχολείο μας επισκέφτηκε το ανοικτό γήπεδο στίβου Σαλαμίνας.  Ο προπονητής του Γυμναστικού Συλλόγου Σαλαμίνας αρχιφύλακας Σπύρος Παππάς μίλησε στους μαθητές για τα αθλήματα του στίβου και για τα οφέλη του αθλητισμού στη ζωή. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν ρίψεις, άλμα εις μήκος, τρέξιμο και βάδην.

IMG 304c0236883f7ccf30f05e0e556e4d7a V

Αγιασμός σχολικού έτους 2024-2025

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Τετάρτη 11/9/2024 και ώρα 9:30 π.μ. θα γίνει ο Αγιασμός για το σχολικό έτος 2024-2025, στον αύλειο χώρο του σχολείου μας.

Στην συνέχεια, θα κατανεμηθούν τα βιβλία μόνο στους  μαθητές Α’ Γυμνασίου.

vivlia

Η  Διευθύντρια του σχολείου μας και ο Σύλλογος Διδασκόντων σας εύχονται Καλή και Δημιουργική Σχολική Χρονιά!!!

3ο Πανελλαδικό Βραβείο από το ΕΚΠΑ για το 3ο Γυμνάσιο Σαλαμίνας

JIM 2620 1024x683 1

Η Περιβαλλοντική ομάδα του 3ου Γυμνάσιου Σαλαμίνας αποτελούμενη από μαθητές της Γ΄Γυμνασίου συμμετείχε στον 8ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό 2023-2024, τον οποίο διοργανώνει κάθε χρόνο, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών με θέμα «Η επίδραση της κλιματικής αλλαγής στα οικοσυστήματα του πλανήτη μας». Στο διαγωνισμό αυτό είχαν δικαίωμα συμμετοχής μόνο τα Λύκεια και η Γ΄ τάξη των Γυμνασίων.

Η ομάδα εξειδικεύτηκε στο θέμα:

« Η κλιματική Αλλαγή στη Σαλαμίνα: “Ερευνώ, Αντιδρώ, Ελπίζω”

Η Διευθύντρια, οι επιβλέποντες καθηγητές, μαθητές, γονείς και φίλοι του 3ου Γυμνάσιου Σαλαμίνας παρευρέθηκαν στις 20 Ιουνίου 2024 στο ιστορικό κτήριο της οικίας Κλεάνθη σε μια όμορφη τελετή, την οποία φώτισαν με την παρουσία τους και ανέδειξαν με τον ενθουσιασμό τους.

Καθηγητές και μαθητές συνομίλησαν με την Αντιπρύτανη του ΕΚΠΑ κα Σοφία Παπαϊωάννου και με υπευθύνους του διαγωνισμού.

JIM 2499 1024x683 1

Η τελετή έκλεισε με πολλά χαμόγελα για το 3ο Βραβείο και με την πρώτη Ακαδημαϊκή εμπειρία για τους μαθητές μας.

Για να παρακολουθήσετε το βίντεο συμμετοχής μας στο διαγωνισμό πατήστε εδώ

Για να δείτε στιγμιότυπα από την τελετή
βράβευσης στον μαθητικό διαγωνισμό στην ιστοσελίδα ΕΚΠΑ πατήστε εδώ
και
στην ιστοσελίδα του Μουσείου Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών πατήστε εδώ.

Η Διευθύντρια:

Δρ. Αικατερίνη Περδικούρη

Οι επιβλέποντες καθηγητές:

Ευαγγελία Μασσάρου, Μαρία Βιλλιώτη, Άγγελος Κανάκης

Πρόγραμμα εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2024

Πρόγραμμα Σεπτεμβρίου 2024

Εγγραφές μαθητών/ τριών στην Α΄ Γυμνασίου για το σχολικό έτος 2024-2025

Ενημερώνουμε τους γονείς/ κηδεμόνες των μαθητών/ τριών που θα φοιτήσουν στην Α΄ Γυμνασίου το σχολικό έτος 2024-2025 ότι οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από την Τρίτη 25/06/2024 έως και την Παρασκευή  28/06/2024 και ώρες 09:00-12:00. Απαραίτητα δικαιολογητικά είναι:

1. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) κατάλληλα συμπληρωμένο από παιδίατρο.
  2. Υπεύθυνη δήλωση (χορηγείται από το σχολείο, και αφορά τη δήλωση του γονέα που ασκεί νόμιμα την επιμέλεια καθώς και τα στοιχεία επικοινωνίας)
  3. Ένα αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας και φωτογραφία του μαθητή σε περίπτωση που διαμένει σε απόσταση μεγαλύτερη των 2,7 km και δικαιούται Ειδικό Μαθητικό Δελτίο από το ΚΤΕΛ Σαλαμίνας.

Bravo Schools 2023

Μαθητές του 3ου Γυμνασίου Σαλαμίνας, υπό την επίβλεψη των καθηγητών Ευαγγελίας Μασσάρου (Θεολόγος), Μαρίας Βιλλιώτη (Πληροφορικής) και Άγγελου Κανάκη (Βιολόγος), συμμετείχαν στον διαγωνισμό

Bravo Schools 2023

τον 5ο Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό

για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους

στον οποίο καταγράφονται οι προτάσεις των μαθητών για

τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου!

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με την έρευνα και την καταγραφή των απόψεών τους σχετικά με την κλιματική αλλαγή. Οι μαθητές έπαιξαν ενεργό ρόλο στην ανακύκλωση και τη διάδοσή της στο σχολείο μας. Στη συνέχεια, επισκέφθηκαν φορείς της τοπικής κοινωνίας που εμπλέκονται άμεσα με θέματα περιβάλλοντος. Αξιοποίησαν τα αποτελέσματα των δράσεών τους σε σχέση με το φυσικό πλούτο της Σαλαμίνας και την προστασία του.

Ευχαριστούμε τη διευθύντρια του 3ου Γυμνασίου Σαλαμίνας. Δρ. Αικατερίνη Περδικούρη, για τη συνεχή στήριξη!

Έπαινος 3ου Γυμνασίου Σαλαμίνας:
ΕΠΑΙΝΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2024 3o Γυμνάσιο Σαλαμίνας 1 1

Έκθεση Τεχνολογίας 2023-2024

Πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη έκθεση Τεχνολογίας  στο χώρο του σχολείου μας και οι μαθητές μας ψήφισαν τα τρια καλύτερα ατομικά έργα της Α΄ γυμνασίου καθώς και την καλύτερη ομαδική μακέτα της Β Γυμνασίου, ως εξης:

Ατομικά έργα Α΄ Γυμνασίου:

• 1ο βραβείο. Αυτόματος πωλητής   του μαθητή Γεώργιου Κατσούρη του τμήματος  Α2.
  • 2ο βραβειο: Ανεμογεννήτρια και πολιτεία της μαθήτριας Εμανουέλας Σιτζάνη του τμήματος Α1 .
  • 3ο βραβείο. Δεξαμενόπλοιο του μαθητή  Ιωάννη Μαλαφούρη του τμήματος  Α1.

Ομαδικά έργα Β΄ Γυμνασίου:

Από τις μακέτες της Β’  Γυμνασίου το 1ο βραβείο παίρνει η μακέτα του Ιnternet Café – Billiards – τριτογενής τομέας  του τμήματος Β4 με μαθητές τους: Σπανουδάκης Γιώργος,  Στρούζας Αλέξανδρος, Ταφάνι Εμμανουέλα, Κουβάτσος Νικόλαος, Τούτση Μαρία, Τριανταφύλλου Δημήτρης, Τσάλα Λάουρα, Χαραλαμπίδης Νικόλαος, Χριστοδούλου Κων/νος, Χριστοφορίδης Κων/νος.
Στους μαθητές θα δοθούν εισιτήρια θερινού κινηματογράφου.
Οι δραστηριότητες των μαθητών κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς φαίνονται στο παρακάτω βίντεο:

Πατήστε εδώ!

Οδηγίες Εξετάσεων

Για να διαβάσετε τις οδηγίες εξετάσεων παρακαλώ πατήστε εδώ!

Πρόγραμμα Εξετάσεων 2023-24

Πρόγραμμα Εξετάσεων 2023 24 1

Έκθεση Τεχνολογίας και Εικαστικών

texnologia

Σας προσκαλούμε στην Έκθεση Τεχνολογίας και Εικαστικών με έργα των μαθητών του 3ου Γυμνασίου Σαλαμίνας. Η έκθεση θα είναι ανοιχτή για τους γονείς των μαθητών, και όχι μόνο, την Παρασκευή 24/5 και την Δευτέρα 27/5 από τις 18.30 έως τις 20 .30 καθώς και τα πρωινά 8.15 – 13.15.