Εικόνα κεφαλίδας 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ

Καλώς Ήρθατε στην Ιστοσελίδα μας

Άρθρο Μόνιμα στην Πρώτη Σελίδα

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

Ομιλία για την Διατροφή των Εφήβων το Σάββατο 30-3-24.

ΑΦΙΣΑ ΒΕΝΕΤΟΚΛΕΙΟ

Podcast-Σχολική Ζωή

Στα πλαίσια του μαθήματος  της Νεοελληνικής γλώσσας,  μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Τάξης του σχολείου μας δημιούργησαν podcast με θέμα τη σχολική ζωή. Οι μαθητές συνεργάστηκαν, συγκέντρωσαν το κατάλληλο υλικό και με την καθοδήγηση της καθηγήτριας τους κα Κωνσταντίνας Τσάπρα δημιούργησαν το podcast.

Γνωρίζοντας το Πείραμα του Ερατοσθένη

er0Σήμερα 20 Μαρτίου 2024 με αφορμή την εαρινή ισημερία πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το πείραμα του Ερατοσθένη, το οποίο αποτελεί μια ιστορική μέθοδο για τον υπολογισμό της περιφέρειας της Γης.

Αποκριάτικη Εκδήλωση

carn1Μια ομάδα, μια αγκαλιά, μαθητές και εκπαιδευτικοί, τήρησαν και φέτος στο σχολείο μας το έθιμο της Αποκριάς. Με χαρές, γέλια, καλή διάθεση, αστεία και καλοπροαίρετα πειράγματα, στο προαύλιο του σχολείου στα πλαίσια του περιπάτου στήθηκε με κοσμιότητα το γλέντι την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024.

Επίσκεψη στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Ρόδου

fir2Μια υπέροχη εμπειρία έζησαν οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α5 του σχολείου μας, την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024, κατά την εκπαιδευτική επίσκεψή τους στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Ρόδου.

Η Πυροσβεστική υπηρεσία, ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημα του σχολείου μας, για ενημέρωση των μαθητών και των εκπαιδευτικών σε θέματα αντιμετώπισης πυρκαγιάς, σεισμών και πλημμυρών.

Πράγα 2024 – 3ο Μαθητικό Συνέδριο

sin1Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, έλαβαν μέρος στο 3ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο 2024, που διεξήχθη στην Πράγα 1 με 6 Μαρτίου. Το 3ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο πραγματοποιείται με πρωτοβουλία της ELEMASYN® υπό την Αιγίδα του Συμβουλίου της Ευρώπης και την Αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Επίσκεψη στον κήπο Marc de Montalembert στην Παλιά Πόλη της Ρόδου

mn7Την Τρίτη 12 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ1 του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στον κήπο του «Μάρκου» στην καρδιά της Παλιάς Πόλης  της Ρόδου. Ένας σπάνιος  μεσαιωνικός κήπος με φυτά και δέντρα, που είναι η «κληρονομιά» που έχει αφήσει στη Ρόδο ο Γάλλος Marc de Montalembert.

Συναντώντας τα ρομπότ

rb1Στις 9 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν στο “The Greek Festival” όπου συνάντησαν την “Σοφία” το πιο εξελιγμένο ρομπότ τεχνητής νοημοσύνης της εταιρείας Hanson Robotics.

Το “The Greek Festival” αποτελεί το πρότυπο πολιτιστικό πρόγραμμα με επίκεντρο τον εορτασμό της επετείου της Ενσωμάτωσης των Δωδεκανήσων, που στόχο έχει τη διεθνή προβολή του νησιού της Ρόδου που πλήγηκε από πυρκαγιές το περασμένο καλοκαίρι.

Εκπαιδευτική δράση: «Ραδιοφωνικά Μηνύματα κατά του σχολικού εκφοβισμού»

rl1Με αφορμή την «Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο» (6 Μαρτίου), μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Γ4 ηχογράφησαν ραδιοφωνικά μηνύματα κατά του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού.

Γνωρίζοντας την “Άν-να”

an1Την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθητές του τμήματος Α5 του σχολείου μας γνώρισαν την “Άν-να” ένα επιτραπέζιο παιχνίδι για την έμφυλη βία. Τη δράση συντόνισε η ψυχολόγος του Κέντρου Πρόληψης “Δίοδος”, κα. Φτάκα Μαρία.

Σελίδα 1 από 4

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén