Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018

SID2018_EC_Insafe_INHOPE-new-greek-800-200

Κάθε χρόνο τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια στις αρχές Φεβρουαρίου, έχει καθιερωθεί να εορτάζεται η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου. Στα πλαίσια του εορτασμού την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας βιωματικές δράσεις στους μαθητές της Α τάξης και ενημέρωση σχετικά με την Ιδιωτικότητα και την προστασία των προσωπικών μας δεδομένων .

Παραθέτουμε παρακάτω το μήνυμα της Δρ. Βερόνικα Σαμαρά Συντονίστρια της Δράσης Ενημέρωσης & Επαγρύπνησης Saferinternet.gr , από την επίσημη ιστοσελίδα του δικτύου.

«Είμαι πολύ περήφανη που η ιδέα που πρότεινα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή το 2002 για την καθιέρωση του εορτασμ

ού μιας τέτοιας ημέρας γιορτάζεται σήμερα για 15η συνεχή χρονιά σε 130 χώρες σε όλο τον κόσμο!!

Σήμερα, λοιπόν, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα παρακάτω, πολύ απλά, αλλά κατά την άποψή μου πολύ σημαντικά ‘κλειδιά’ για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου:

• Προστατεύουμε πάντα τα προσωπικά δεδομένα, τα δικά μας και των άλλων
• Συμπεριφερόμαστε σε όλους στο Διαδίκτυο, όπως θα θέλαμε να συμπεριφέρονται οι άλλοι προς εμάς
• Αντιμετωπίζουμε το Διαδίκτυο ως εργαλείο (με οδηγίες χρήσης) και όχι σαν παιχνίδι.

Και θυμόμαστε πάντα ότι…

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ, ΔΗΛΑΔΗ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΜΑΣ ΣΚΕΨΗ!!

Ας κάνουμε λοιπόν κάθε ημέρα “Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου”

Δρ. Βερόνικα Σαμαρά
Συντονίστρια της Δράσης Ενημέρωσης & Επαγρύπνησης Saferinternet.gr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/3gympoli/2018/02/13/%ce%b7%ce%bc%ce%ad%cf%81%ce%b1-%ce%b1%cf%83%cf%86%ce%b1%ce%bb%ce%bf%cf%8d%cf%82-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%b4%ce%b9%ce%ba%cf%84%cf%8d%ce%bf%cf%85-2018/