3Gymelef's blog

To blog του Σχολείου μας…………3ο Γυμνάσιο Ελευσίνας

Worms in Love

Μαρ 201312

Οι μαθητές της Α΄Γυμνασίου στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ-Πληροφορική είδαν το παρακάτω βίντεο συνεργάστηκαν και δημιούργησαν ένα κείμενο, όποιας μορφής ήθελαν.

Από αυτά τα κείμενα επιλέξαμε κάποια δείγματα:

Μια φορά και ένα καιρό

σε ένα δάσος μακρινό

ήταν δυο μικρά παιδιά

στ’ ουρανού την αγκαλιά

Δυο σκουλήκια πράσινα

που το ‘να το λεγαν Μελίνα

και τ’ άλλο Νικελίνο!

Ζούσαν  πάνω  στην μηλιά

Και περνούσαν μια χαρά

Όμως μια συμφορά τους χώρισε ξαφνικά

Δυο άνθρωποι κακοί τους χαλάσαν τη ζωή

Το μικρό τον   Νικέλινο τον αρπάξαν ένα βράδυ στ’ μυαλού του το σκοτάδι

Όμως η μικρή Μελίνα το επόμενο πρωί

Ακολούθησε τα νότα του μικρού της εραστή.

Πάει τον βρίσκει στα καλάθια

Δύσμοιρο και οδυρμένο.

Μα όταν τη κοιτάει γεμίζει όλο λάμψη

Και της δίνει ένα φιλί που αξίζει μια ζωή

ΑΥΤΗ Η ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

Από τις μαθήτριες Μαυράκη Χαρούλα και Νίκα Κωνσταντίνα-Μαρία του Α3

Ιστορία της αγάπης

Μια μέρα λαμπερή που ο ήλιος ήταν πάντα εκεί,

ξύπνησαν δυο σκουλικάκια που ζούσαν μέσα σε δυο μηλαράκια,

ερωτευμένα  από παλιά αποφάσισαν να πουν ένα γεια ,

όταν τα βρήκαν μεταξύ  τους  το ένα το πήραν μακριά   και το άλλο ήταν λυπημένο ξαφνικά,

την ημέρα του Βαλεντίνου ήταν πολύ μακριά και τα  δυο είχαν μια ματωμένη καρδιά,

ξεκίνησαν αποφασισμένα να πάνε  να ιδωθούν…

όταν βρέθηκαν μαζί είπαν να δώσουνε ένα φιλί!

Και αυτό μας δείχνει ταπεινά ότι η αγάπη ποτέ δεν σταματά

Από τις μαθήτριες Καρατάσιου Μαρία, Κλουβάτου Αργυρώ και Καμπουράκη Βασιλικήτου Α2

ΣΚΟΥΛΗΚΑΓΑΠΗ

Μ

ια φορά κι έναν καιρό σ’ ένα χωράφι μακρινό ζούσαν δύο σκουληκάκια. Ήταν πολύ ερωτευμένα. Μια μέρα το αγοροσκούληκο αφιέρωσε στην σκουλήκενα ένα τραγουδάκι. Συγκεκριμένα το τραγούδι έλεγε: «Εξαρτημένος είμαι, μες στη ζωή μου μείνε…».

Την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου ήθελε να την επισκεπτεί στο μηλόσπιτό της. Όμως κάτι περίεργο είχε συμβεί. Το μηλόσπιτό της είχε εξαφανιστεί! Τότε είδε ένα τεράστιο πράγμα με τέσσερις ρόδες και πάνω η γλυκιά του! Έτρεξε, έτρεξε, έτρεξε, ταξίδευσε μερόνυχτα ολόκληρα για να καταφέρει να ξαναβρεί το άλλο του μισό.

Μια ηλιόλουστη μέρα μετά από ώρες συρσίματος κατάφερε να ξαναϊδωθεί με την όμορφη αγαπημένη του.

Την πήρε και γύρισαν στο χωράφι τους. Έζησαν μαζί στο μηλόσπιτο του αγοροσκούληκου και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.

ΤΕΛΟΣ….

Από τις μαθήτριες Γιακοβάκη Πηνελόπη, Γεωργίλη Ευγενία και Ζευγώλη Σοφία του Α1

ΚΕΡΑΥΝΟΒΟΛΟΣ ΣΚΟΥΗΚΟΕΡΩΤΑΣ

Μια φορά και έναν καιρό, ένα πρωινό δύο πολύ μικρά σκουληκάκια συναντήθηκαν τυχαία σε δύο κατακόκκινα μήλα και αγαπήθηκαν στο λεπτό. Ήξεραν

όμως πως πολύ καλά ότι τα μήλα θα τα έπαιρνε ο μανάβης  να τα πουλήσει στην αγορά και θα χώριζαν οι δρόμοι τους.

Κάποια μέρα μόλις ξύπνησε ο Benny το αρσενικό σκουλήκι είδε ότι το μήλο που βρισκόταν μέσα η Sandy ο μεγάλος του έρωτας το είχε πάρει ο μανάβης και σκέφτηκε « Αυτή είναι η τελευταία μέρα που σε είδα » . Ο Benny ήταν αποφασισμένος να την βρει και άρχισε έναν μακρύ  δρόμο προς την αγορά  μα δεν την βρήκε. Ολόκληρα μερόνυχτα έψαχνε απεγνωσμένος την Sandy μα δεν την βρήκε. Κάποια στιγμή βρήκε μια φρουταγορα με πολλά μήλα και αναστέναξε: « Αχ μακάρι να είναι εκεί δεν την αντέχω άλλο αυτή την μοναξιά ». Όταν έφτασε όμως είδε διάφορα φρούτα και μήλα πουθενά. Κάποια στιγμή είδε εκείνο το φορτηγό που είδε και το πρωί και φαντάστήκε ότι είναι το ίδιο. Και όντως είχε μήλα μέσα! Κατακόκκινα…Ζουμερά….Μεγάλα!

Όταν πια τα ξεφόρτωσε στον πάγκο της φρουταγοράς έτρεξε γρήγορα και πήδηξε σ’έναν  από τους πάγκους. Δεν βρήκε τίποτα! Τότε είπε « Τι θα κάνω πως θα την ξαναδώ; » Όπως  γύρισε την πλάτη του για να επιβιβαστεί προς το χωριό του ένα αεράκι φύσηξε σαν να ήθελε να του πει να μείνει! Τότε γύρισε την  πλάτη του είδε την Sandy να τον περιμένει με ανυπομονησία. Έτρεξαν και οι δύο μπροστά στον δρόμο και έδωσαν φιλί. Ο Benny της είπε « Δεν θα χωριστούμε ποτέ ξανά. Θα μείνουμε μαζί ως το τέλος! Εεεεεεεεεε;» Τότε η Sandy του απάντησε: « Ως την αιωνιότητα! Ποτέ ξανά χώρια!!». Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα!!

Από τις μαθήτριες Παναγιώτα Στραϊτούρη , Μαρία Σιμούλη , Άννα Σπανού του Α4

Η e-Έκδοση των κειμένων