Γιορτάζοντας την παγκόσμια μέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού

Τα μηνύματα των παιδιών στους μεγάλους

“Ο κόσμος δεν μας προσφέρθηκε απ’ τους γονείς μας, μας τον δάνεισαν τα παιδιά μας” (Αφρικανική παροιμία)

Στις 20 Νοεμβρίου 1989, η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών και κατ’ επέκταση η παγκόσμια κοινότητα δεσμεύτηκε να προστατεύει τα δικαιώματα και τις θεμελιώδεις ελευθερίες των παιδιών, υιοθετώντας και επισήμως, τη Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Παιδιού, το σημαντικότερο κείμενο για τα δικαιώματα των παιδιών με παγκόσμια νομικά δεσμευτική ισχύ.

Από τότε, η 20η Νοεμβρίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού, μέρα αφιερωμένη στα παιδιά.

Με την επικύρωση της Σύμβασης οι κυβερνήσεις δεσμεύονται ότι τα παιδιά μπορούν να μεγαλώνουν σε ασφαλείς συνθήκες διαβίωσης με πρόσβαση στην εκπαίδευση και ιατρική περίθαλψη.

Γιορτάζοντας την παγκόσμια μέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού μαθητές  της ομάδας Erasmus+, tη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου σχεδίασαν και παρουσίασαν στην πρωινή συγκέντρωση του σχολείου τα μηνύματά τους για έναν καλύτερο κόσμο.

IMG_1461 IMG_1468 IMG_1473IMG_1477