Επίσκεψη του Περιφερειακού Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κ. Μακεδονίας

IMG 2914

Μεγάλη τιμή για το σχολείο μας να μας επισκεφθεί ο κύριο Κόπτσης Αλέξανδρος – Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας με τη συνεργάτη του κυρία Βαρσαμά Μαρία πρέσβειρα του Eye Harp. Ο κ. Κόπτσης και η κ. Βαρσαμά ευχαρίστησαν και βράβευσαν τα παιδιά για τη συμμετοχή τους στην εκδήλωση “Σμίγοντας τον Κόσμο”. Ο κ. Κόπτσης ενημερώθηκε για το πρόγραμμα και τις δράσεις του σχολείου μας και ευελπιστούμε η συνεργασία μας να συνεχιστεί και μελλοντικά για την ανάδειξη της κοινωνικής συμπερίληψης.

Σμίγοντας τον κόσμο! Ένα σχολείο… μια αγκαλιά!

IMG 2850
Μια συγκλονιστική βραδιά βιώσαμε χθες παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικοί. Ερμηνεύσαμε τραγούδια της Ελεωνόρας Ζουγανέλη στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα και προωθήσαμε την έννοια της συμπερίληψης. Ευχαριστούμε την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας για την πρόσκληση και ιδιαίτερα την κυρία Βαρσαμά Μαρία για την άριστη καθοδήγηση και την ισότιμη συμμετοχή των μαθητών μας στη συναυλία!

IMG 2858 1   IMG 2859

Μια συναυλία για ΌΛΟΥΣ!

Αφίσα

Μεγάλη τιμή για το σχολείο μας που επιλέχθηκε να συμμετέχει στη συναυλία που διοργανώνει η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας! Η συναυλία θα γίνει στις 15 Απριλίου στις 19.00 στη Μονή Λαζαριστών και οι μαθητές μας θα αποδώσουν τραγούδια στην ελληνική νοηματική γλώσσα με την καλλιτέχνιδα Ελεωνόρα Ζουγανέλη. Θα γίνει ζωντανή Live μετάδοση από το κανάλι της ERTFlix.

Συμμετοχή στις δραστηριότητες του WE

Στις 28 Μαρτίου οι μαθητές μας είχαν τη χαρά να συμμετέχουν στις δραστηριότητες που προσφέρει ο πολυχώρος WE. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τοξοβολία, skateboard, rollers, αναρρίχηση και ομαδικά παιχνίδια.

IMG 2503 1 IMG 2515 IMG 2508 IMG 2505 IMG 2503

Μικροί μάγειρες εν δράση!!!

Η εβδομάδα έκλεισε δημιουργικά με μαγειρική! Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με απλά υλικά που διαθέτουμε στην κουζίνα μας και έφτιαξαν την πιο εύκολη μυρωδάτη τυρόπιτα! Καλή μας όρεξη!

IMG 2067 IMG 2078 IMG 2086 IMG 2094 IMG 2107

Επίσκεψη στο 63ο Νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης

Την Τρίτη 5, Μαρτίου το σχολείο μας επισκέφτηκε το 63ο νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης. Τους μαθητές μας υποδέχτηκαν οι μαθητές του 63ου νηπιαγωγείου με μεγάλη χαρά και προσμονή!
IMG 2014 IMG 2022
παίξαμε χορέψαμε είπαμε παραμύθια και δώσαμε υπόσχεση να τα ξαναπούμε σύντομα!

IMG 2024 IMG 2026 IMG 2028

Στο τέλος λάβαμε υπέροχα δώρα που ετοίμασαν τα παιδιά του 63ου νηπιαγωγείου αποκλειστικά για τους μαθητές μας!

Messy Play για μικρούς και μεγάλους!

IMG 1942

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε ένα διαδραστικό πρόγραμμα στα πλαίσια της βιωματικής μάθησης. Το πλέον διαδεδομένο messy play δίνει την ευκαιρία για παιχνίδι με υλικά που απευθύνονται σε όλες τις αισθήσεις. Τα παιδιά συμμετείχαν όλα ενεργά και ο ενθουσιασμός τους είναι εμφανής! Ευχαριστούμε την κυρία Ελενα που μας φιλοξένησε στο χώρο της (Κέντρο Διαλογος) και μας προσέφερε την ευκαιρία να συμμετέχουμε δημιουργικά.
IMG 1935 1 IMG 1929 1 IMG 1916 1 IMG 1897 1 IMG 1902 1 IMG 1911
IMG 1890

Η Αμυγδαλιά!

Η όμορφη αμυγδαλιά που ανθίζει τις Αλκυονίδες μέρες και σηματοδοτεί την έναρξη της Άνοιξης!!! Παρατηρήσαμε το δέντρο που βρίσκεται έξω από το σχολείο μας, πήραμε στην ταξη ένα αληθινό κλαδί και το επεξεργαστήκαμε! Μιλήσαμε για το αμύγδαλο και για τη θρεπτική του αξία. Τέλος δημιουργήσαμε τη δίκη μας Αμυγδαλιά!

IMG 1801

Κόψαμε κι εμείς την πίτα μας!!!

Στις 14 Φεβρουαρίου τα παιδιά του Νηπιαγωγείου μας βρήκαν το δικό τους τυχερό φλουρί για το 2024! Ευχαριστούμε θερμά το Ζαχαροπλαστείο Τάσος στο Πανόραμα για την προσφορά που μας έκανε και μας χορήγησε δωρεάν τα βασιλοπιτάκια των μαθητών μας!!

IMG 1651              IMG 1646

Επίσκεψη στο 9ο Νηπιαγωγείο Καλαμαριάς

Την Τρίτη 6/2 τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας  φιλοξενήθηκαν από το 9ο Νηπιαγωγείο Καλαμαριάς στα πλαίσια του προγράμματος κοινωνικοποίησης. Συστηθήκαμε, γευματίσαμε, τραγουδήσαμε τραγούδια στη νοηματική, παίξαμε και υποσχεθήκαμε να ανταμώσουμε ξανά! IMG 1577 IMG 1573 IMG 6726