Μαρ 24 2014

Άρθρα του/της ΣΤΟΥΠΠΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ - Δ/ΝΤΡΙΑ 3ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΡΟΔΟΥ

«Το δώρο της βροχής» – Βραβείο στα παιδιά του Γ΄1

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο Μαθητικός Διαγωνισμός Δημιουργίας Αφίσας, Βίντεο και Ζωγραφικής «Το δώρο της Βροχής», με 60 ομαδικές συμμετοχές σχολείων στις Κυκλάδες και τα Δωδεκανήσα, που διοργάνωσε η Global Water Partnership-Mediterranean και το Μεσογειακό Γραφείο Πληροφόρησης στο πλαίσιο του Προγράμματος Συλλογής Όμβριων Υδάτων, υπό το ευρύτερο περιβαλλοντικό Πρόγραμμα «Αποστολή Νερό», με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων και σε συνεργασία με την Ειδική Γραμματείας Υδάτων του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας & Κλιματικής Αλλαγής.
Στόχος του διαγωνισμού ήταν να αναδείξουν οι μαθητές των Κυκλάδων και των Δωδεκανήσων πως αξιοποιείται το νερό της βροχής στην καθημερινότητά τους στο σχολείο, στη γειτονιά, στο νησί τους, δίνοντας το δικό τους μήνυμα κατά την Παγκόσμια Ημέρα Νερού (22 Μαρτίου 2014) για τη σημασία της χρήσης του βρόχινου νερού αλλά και της εξοικονόμησης νερού στα νησιά που πλήττονται από τη λειψυδρία.
Περισσότεροι από 600 μαθητές από 38 σχολεία σε 16 νησιά εργάστηκαν ομαδικά για να δημιουργήσουν 60 ομαδικά και 67 ατομικά έργα, σε τρεις κατηγορίες: Ζωγραφιά, Αφίσα, Βίντεο. Στα έργα τους ανέξειξαν το βρόχινο νερό ως κρίσιμο υδατικό πόρο για το νησί τους και εξέφρασαν τις απόψεις για το ζήτημα του νερού γενικότερα: τη σημασία για τη ζωή, τη φύση και την ανάπτυξη, τη λειψυδρία που απειλεί τα νησιά, την υπερκατανάλωση και κακή διαχείριση, τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής, τις εναλλακτικές πηγές νερού, όπως η συλλογή βρόχινου νερού, η επαναχρησιμοποίηση του γκρίζου νερού, κ.α. Μέσα από τα έργα τους έδωσαν το δικό τους αισιόδοξο μήνυμα, ότι στα σχολεία μας με τη συνδρομή και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών καλλιεργείται μια «νέα κουλτούρα νερού» ευαισθητοποιημένων, υπεύθυνων αυριανών πολιτών.
Η επιτροπή αξιολόγησης με εκπροσώπους όλων των συνδιοργανωτών και επιφανή μέλη της εκπαιδευτικής και καλλιτεχνικής κοινότητας, ανέδειξε τα νικητήρια έργα ανά κατηγορία ως εξής:
– Ζωγραφική: 1ο βραβείο και 2ο βραβείο:Δημοτικό Σχολείο Απολλώνων Ρόδου, 3ο βραβείο: 3ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου
– Αφίσα: 1ο βραβείο: Γυμνάσιο Λ. Τ. Αντιπάρου, 2ο βραβείο: Γυμνάσιο Λ.Τ. Κιμώλου, 3ο βραβείο: 1ο Γυμνάσιο Νάξου
– Βίντεο: 1ο βραβείο: 2ο Γυμνάσιο Νάξου, 2ο βραβείο: ΤΕΕ Ειδκής Αγωγής Α΄ βαθμίδας Ρόδου, 3ο βραβείο: Εμπειρίκιο Γυμνάσιο Άνδρου
Θα ακολουθήσει έκθεση όλων των έργων που συμμετείχαν στο διαγωνισμό καθώς και απονομή των βραβείων στους πρώτους νικητές στην Αθήνα.

Συγχαρητήρια στα παιδιά του Γ΄1 για το βραβείο και στην εκπαιδευτικό κα Γαλάνη Αλεξάνδρα.

3_DRAWING_3 DS Rodou small

ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

ΖΩΓΡΑΦΙΑΣ-ΑΦΙΣΑΣ-ΒΙΝΤΕΟ

«ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ»

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΙΝΩΝ

Α. ΖΩΓΡΑΦΙΑ

ΠΡΩΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ:

Τίτλος έργου: «Η βροχή δίνει Ζωή»

Σχολείο /Τάξη: 4/θ Δημοτικό Σχολείο Απολλώνων Ρόδου, Τάξεις Γ-Δ

Δημιουργοί μαθητές: Ατταλιώτη Θεανώ, Αγγρέλλη Δέσποινα, Κοντάκος Παναγιώτης και Μαθιανάκης Μιχάλης

Σύμβουλοι εκπαιδευτικοί: Ιουλία Οικονομοπούλου

Διευθυντής/τρια: Δρ. Λαζακίδου Γεωργία

ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΡΑΒΕΙΟ:

Τίτλος έργου: «Το νερό της βροχής και η οικονομία στο σπίτι»

Σχολείο /Τάξη: 4/θ Δημοτικό Σχολείο Απολλώνων Ρόδου, τάξεις Γ-Δ,

Δημιουργοί μαθητές: Χατζησταματάκη Ειρήνη, Πετρίδη Χρυσοβαλάντω, Περναρη Στεργία και Σελιμάς Απόστολος

Σύμβουλοι εκπαιδευτικοί: Ιουλία Οικονομοπούλου

Διευθυντής/τρια: Δρ. Λαζακίδου Γεωργία.

ΤΡΙΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ:

Τίτλος έργου: «Η γη μας αγαπά! Εμείς τι κάνουμε;»

Σχολείο: 3ο Δημοτικό Σχολείου Ρόδου – Τμήμα Γ1

Δημιουργοί μαθητές: Αντωναράκης Χρυσοβαλάντης, Γαζέτη Μαρία-Αγάπη, Γκιάτα Ζόι, Δάμο Άγγελός, Ζαμπελάκη Παναγιούλα-Τσαμπίκα, Ζεκεράι Τέα, Ζεκελάι Αλκιέβ, Καραγεωργίου Παναγιώτης, Κοκκίνης Σταύρος, Κου Μπι Μαριάνα, Κυπραίου Ελένη – Τσαμπίκα, Μούκα Τζοάνα, Μπεζνίτς Μαρτσέλ- Κάρολ, Παπαδημητρίου – Σταμπόρη Αλίκη – Χριστίνα, Ράφτη Βασιλική, Ροδίτης Νίκος, Υδραίου Ηλίας και  Φεσάκης Αντρέας

Σύμβουλοι εκπαιδευτικοί: Γαλάνη Αλεξάνδρα

Διευθυντής/τρια:  Στουππή Τσαμπίκα

ΕΠΑΙΝΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

1ο 9/ΘΕΣΙΟ Πρότυπο Πειραματικό ΔΣ Ρόδου (2 συμμετοχές)

ΔΣ Καλυθίων Ρόδου

Νηπιαγωγείο Χώρας Άνδρου (2 συμμετοχές)

4ο ΔΣ Απόλλώνων  Ρόδου (7 συμμετοχές)

ΔΣ Σύμης

1ο ΔΣ Χώρας Νάξου (συμμετοχές:  τάξη, Δ2 τμήμα, Δ1 τμήμα, Γ τάξη Α τάξη και άλλη μια)

ΔΣ Παστίδας Ρόδου, ( συμμετοχές 4 από τα Α2 τμήμα)

3ο ΔΣ Ρόδου, Γ1 τμήμα

ΔΣ Χώρας Αμοργού

ΔΣ Λευκών – Κώστου

Β. ΑΦΙΣΑ

ΠΡΩΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ:

Τίτλος έργου: «Ούτε μια σταγόνα χαμένη»

Σχολείο: Γυμνάσιο και Λ.Τ. Αντιπάρου

Δημιουργοί μαθητές: Μαρινάτος Κοσμάς, Τριανταφύλλου Μαρία, Σταθερού Χρυσούλα και Τριανταφύλλου Ευαγγελία

Σύμβουλοι εκπαιδευτικοί: Κωνσταντίνου Ελένη (ΠΕ08-Καλλιτεχνικών)

Διευθυντής/τρια: Μαρία Βενιέρη.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΡΑΒΕΙΟ:

Τίτλος έργου: «Ο ομβροδέκτης»

Σχολείο: Γυμνάσιο Κιμώλου

Δημιουργοί μαθητές: Μαριάνου Βασιλική, Μιρτέλι Βασιλική, Πρεζάνι Μαρία Φλώρα και Τουρλίδου Έλλη

Σύμβουλοι εκπαιδευτικοί: Γιώβος Χρήστος και Μπάρις Μωχάμμαντ

Διευθυντής/τρια: Κακύρης Δημήτριος

ΤΡΙΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ:

Τίτλος έργου: «Μια σταγόνα νερό ο κόσμος μας»

Σχολείο: 1ο Γυμνάσιο Νάξου

Δημιουργοί μαθητές: Καμβύση Αικατερίνη, Σάββα Καλλιόπη, Καραβία Αντρέ, Καλέστη Σιμέλη, Παμπίδη Άννα, Κατερίνα Βασιλική, Πετσίτη Κυριακή, Πτικιάν Ειρήνη Σοφία Ποτικιάν Παρασκευή και  Σεϊντίνη Σεβίνα

Σύμβουλοι εκπαιδευτικοί:

Διευθυντής/τρια: Αξαόπουλος Γεώργιος

ΕΠΑΙΝΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

1 Γυμνάσιο Νάξου

Γυμνάσιο Μεσαριάς Θήρας

Γυμνάσιο ΛΤ Κιμώλου

Γυμνάσιο Αντιπάρου

Γυμνάσιο Πάτμου

Γυμνάσιο Βαλέτειο Ίου

2ο Γυμνάσιο Καλύμνου

Γυμνάσιο Καρπάθου

ΓΕΛ Κρεμαστής

Γυμνάσιο Πανορμίτειο Σύμης

Γυμνάσιο Ολύμπου Καρπάθου

ΓΕΛ Τραγέας Νάξου (2 συμμετοχές)

2ο Γυμνάσιο Κω

ΓΕΛ Θήρας (5 συμμετοχές)

ΓΕΛ Κρεμαστής

Γυμνάσιο Κουφονησίων

ΓΕΛ ΙΟΥ_Α ΤΑΞΗ

ΤΕΕ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ _ΦΙΛΟΤΙ ΝΑΞΟΥ

Γυμνάσιο Ανδρου

Γυμνάσιο Λειψών

Γ. ΒΙΝΤΕΟ

ΠΡΩΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ: http://youtu.be/ijEf5iVDVaA

Τίτλος έργου:

Σχολείο: 2ο Γυμνάσιο Νάξου

Δημιουργοί μαθητές: Πίτροπος Χαράλαμπος, Φλεριανού Θαλλελαία, Φυρογένη Μαρία, Σέργη Νικόλαος, Σέργη Κυριακή-Άννα, Τζώρτζη Μιχαήλ, Πετράς Δημήτρης, Ξενάκης Μιχάλης, Χατζοπούλου Ιουλία και Νικολοπούλου Αθηνά

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Κρητικού Σοφία

Διευθυντής/τρια: Κρητικού Σοφία

ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΡΑΒΕΙΟ: http://youtu.be/8LLEHYDLxeY

Τίτλος έργου:

Σχολείο: ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Ρόδου

Δημιουργοί μαθητές: Γλυνός Ιωάννης, Καλησπέρης Εμμανουήλ, Κώτη Ελευθερία, Παντέλος Πανρομίτης, Τριομμάτης Μιχαήλ και Μπενή Ειρηνη

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Χριστινάκης Βασίλης, Φωτεινόπουλος Παναγιώτης και Μανουσάκη Χρυσοβαλάντου

Διευθυντής/τρια: Χριστινάκης Βασίλειος

ΤΡΙΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ: http://youtu.be/l8Rq-UkgQUQ

Τίτλος έργου:

Σχολείο: Εμπειρίκιο Γυμνάσιο Άνδρου

Δημιουργοί μαθητές: Λαού Κατερίνα, Τσάκαλης Γεώργιος, Αγγελετάκη Παναγιώτα, Γιαννίση Αλκιστη- Πετρούλα και Ντούσκου Έρβις.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Στεφανή Στέλλα.

Διευθυντής/τρια: Γόρδιος Γεώργιος.

ΕΠΑΙΝΟΙ -ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Εμπειρίκιο Γυμνάσιο Άνδρου

2ο Γυμνάσιο Νάξου

1ο Γυμνάσιο Σύρου

1ο ΤΕΕ Ρόδου _Ειδικής Αγωγής

Τραγαίας Νάξου

Τραγαίας Νάξου

Γυμνάσιο Λειψών

Γυμνάσιο Πάτμου (4 συμμετοχές)

Γυμνάσιο Σαντορίνης

ΜΕΛΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

  1. Μιχαήλ Σκούλλος, καθηγητής ΕΚΠΑ, πρόεδρος ΜΙΟ-ECSDE/MEdIES
  2. Βασίλη Ψαλλιδάς, Μεσογειακό Γραφείο Πληροφόρησης/ MEdIES
  3. Μαριέλα Αντωνακοπούλου, Global Water Partnership-Mediterranean
  4. Γεωργία Λασανιάνου, Εκπρόσωπος του προγράμματος «Αποστολή Νερό»,
  5. Εκπρόσωπος ΣΕΠΠΕΔ, Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων
  6. Εισοδία Δούκα, Εκπρόσωπο ΥΠΕΚΑ, Γενική Γραμματεία Υδάτων
  7. Μένης Θεοδωρίδη, Σκηνοθέτης που δραστηριοποιείται στη χρήση των οπτικοακουστικών μέσων στην εκπαίδευση
  8. Πόπη Κύρδη, Εκπρόσωπο Συλλόγου Πολιτιστικών θεμάτων (ΠΕΕΠΟΘΕ)
  9. Νίκο Στεφανόπουλος, Εκπρόσωπο Πανελλήνιας Ένωσης Εκπαιδευτικών για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (ΠΕΕΚΠΕ)

10. Δρ. Μαρούσα Σπαρτινού, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Ν. Κυκλάδων Δευτεροβάθμιας, Δήμητρα Καφρίτσα, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Ν.Δωδεκανήσου Πρωτοβάθμιας και Ευαγγελία Μουλά, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Ν. Δωδεκανήσου Δευτεροβάθμιας (4 Εκπροσώπους των Διευθύνσεων

11. Αθηνά Ρικάκη, τηλεοπτικός παραγωγός, Εκπαιδευτικός, Ecokinds

12. Δημήτρης Σπύρου, Νεανικό Πλάνο/ Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας / Camera Zizanio

13. Αντιγόνη Παρούση, (ΕΚΠΑ/ Παιδαγωγικής Θεατρικής Έκφρασης)

14. Νίκος Παΐζη, Μαθηματικός – Ερευνητής, μέλος Επιστημονικής Επιτροπής ΚΑΝΕΠ/ΓΣΕΕ

15. Όλγα Ζιρώ, Σχ. Σύμβουλος Εικαστικών Τεχνών

16. Νίκος Γκόβα, εκπαιδευτικός, Υπεύθυνος Πολιτιστικών στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής.

 

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια




Σχόλια (RSS)

Αφήστε μια απάντηση