Η ΛΟΤΗ ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ-ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Τη Δευτέρα 2 Ιουνίου 2014 είχαμε την τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη γνωστή και αγαπημένη συγγραφέα των παιδιών, κυρία Λότη Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου.  Η επίσκεψή της πραγματοποιήθηκε μετά από πρόσκληση του σχολείου μας, στο πλαίσιο του Προγράμματος Φιλαναγνωσίας που εκπονείται από την Β΄τάξη και τις εκπαιδευτικούς κυρία Κατερίνα Μαθιουδάκη και κυρία Νέλλη Σεργίδου . Η συγγραφέας συνομίλησε με τα παιδιά της Β΄τάξης, διάβασε  αποσπάσματα από γνωστά έργα της και τα προέτρεψε να διαβάζουν όσο περισσότερα εξωσχολικά βιβλία μπορούν.  Στη συνέχεια οι μικροί μαθητές και μαθήτριες παρουσίασαν στον βιντεοπροβολέα ένα δικό τους παραμύθι βασισμένο σε λογοτεχνικό έργο που διάβασαν. Η κυρία Πέτροβιτς υπέγραψε και τα βιβλία των παιδιών κι έτσι πήραν μαζί τους τις όμορφες αναμνήσεις από την ξεχωριστή αυτή συνάντηση!

Ευχαριστούμε τον κύριο Αριστόδημο Πνευματικάκη για τη βιντεοσκόπηση της εκδήλωσης και τους γονείς που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση του σχολείου.