Αγαπώ το περιβάλλον-Προστατεύω τα ζώα

Ιούν 201818

Στα  πλαίσια του μαθήματος της ευέλικτης  ζώνης που είχε ως θέμα την περιβαλλοντική αγωγή, “Μαθαίνοντας τα ζώα του τόπου μας που απειλούνται με εξαφάνιση”, οι  μαθητές του Α΄3  με τη βοήθειά μου έγραψαν το δικό τους παραμύθι. Πρωταρχικός στόχος ήταν η γνωριμία με την πανίδα του τόπου μας και η ευαισθητοποίηση των μαθητών  σε θέματα που αφορούν την προστασία του περιβάλλοντος. Τελειώνοντας τον κύκλο της γνωριμίας με τα ζώα που απειλούνται με εξαφάνιση ένιωσαν την ανάγκη να φτιάξουν το δικό τους παραμύθι για να γίνει γνωστό ότι το περιβάλλον είναι αναπόσπαστο  κομμάτι της ζωής του ανθρώπου και ότι ο άνθρωπος τα ζώα και τα φυτά πρέπει να συνυπάρχουν αρμονικά!

Υπεύθυνη Ολοήμερου

Ρίμπα Ολυμπία