Learning Diary & Success Diary

Μάι 20174

Το συντονιστικό σχολείο της Φιλανδίας καθοδήγησε τους εταίρους ως προς τη χρήση του Ημερολογίου μάθησης ( Learning Diary) και του Ημερολογίου επιτυχίας (Success Diary). Η εγγενής ικανότητα ενός αποτελεσματικού εκπαιδευτικού κλίματος είναι  να ισορροπεί ανάμεσα στις γνωστικές δυνατότητες και τις ανάγκες του μαθητή του από τη μία και στη συναισθηματική του κατάσταση από την άλλη, ενώ παράλληλα τον καθοδηγεί  και τον υποστηρίζει με στόχο την επίτευξη των μαθησιακών του στόχων. Οι συναισθηματικοί δείκτες (affective factors) όπως τα κίνητρα, οι στάσεις και οι αντιλήψεις των εκπαιδευομένων αποτελούν σημαντικό στοιχεία της μαθησιακής διαδικασίας και ενισχύουν τη θετική εικόνα του εαυτού τους (self-concept). Οι μαθητές χρησιμοποίησαν το  ημερολόγιο επιτυχίας τους για να καταγράψουν:

• Πράγματα με τα οποία αισθάνθηκαν υπερήφανοι που έχουν επιτύχει.
  • Πράγματα που έχουν κάνει έως σήμερα, ακόμα και αν δεν ήταν απολύτως επιτυχή.
  • Ωραία πράγματα που έχουν κάνει για τον εαυτό τους και για τους άλλους.
  • Στόχους που αυτό-προσδιόρισαν.
  • Ανατροφοδότηση που δέχτηκαν από την ομάδα τους.

Στα βίντεο που ακολουθούν μπορείτε να δείτε το αποτέλεσμα της δουλειάς μας.

Μάιος 2017