Επίσκεψη στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius

Νοέ 201410

Μεταξύ 22 και 25 Οκτωβρίου ομάδα εκπαιδευτικών και μαθητών από τα συνεργαζόμενα σχολεία της Κύπρου, Πολωνίας, και Ισπανίας επισκέφτηκαν την πόλη μας  και το σχολείο μας.

Την πρώτη ημέρα, έγινε ξενάγηση στο κέντρο της πόλης, και στα σημαντικότερα μνημεία της πόλης, όπως ο Λευκός Πύργος,  η Ρωμαϊκή Αγορά, τα Κάστρα, ο Άγιος Δημήτριος, η Αψίδα του Γαλέριου κ.τ.λ. Οι μαθητές του Ε2 τμήματος συνόδευσαν  και ξενάγησαν τους επισκέπτες μας  στην πόλη.

Την δεύτερη ημέρα,  επισκέφτηκαν  το σχολείο μας και παρακολούθησαν μαθήματα. Προσέφεραν στους μαθητές μας χειροτεχνίες, κατασκευές και καρτ ποστάλ από τους μαθητές των σχολείων τους.   Ακολούθησε επίσκεψη στο διυλιστήριο νερού στην Σίνδο και στη συνέχεια στον Αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας.

Την επόμενη ημέρα, αφού επισκεφτήκαμε το Δημαρχείο και γνωρίσαμε τον Αντιδήμαρχο, ακολούθησε η γιορτή  στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, την οποία ετοίμασαν μαθητές και εκπαιδευτικοί. Παραδοσιακοί χοροί και τραγούδια, θεατρικά δρώμενα, καθώς και δράσεις τις οποίες πραγματοποιήσαμε από την αρχή της σχολικής χρονιάς, παρουσιάστηκαν με πολύ κέφι από τους μαθητές μας.

Ζήσαμε εμπειρίες μοναδικές  και ήδη οραματιζόμαστε την επόμενή μας δράση!DSC_0073DSC_0144DSC_0127kastrasxoleioagios dimiitrios  fagitoDSC_0079DSC_0569

Νοέμβριος 2014