Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius – Επίσκεψη στην Πολωνία

Απρ 20147

Στα πλαίσια  του Προγράμματος Quality of Life το οποίο υλοποιεί το σχολείο μας, αντιπροσωπεία  δασκάλων και μαθητών επισκέφτηκαν το Siedlceτης Πολωνίας. Στην επίσκεψη που έλαβε χώρα από  25  έως 29 Μαρτίου  συμμετείχαν επίσης οι αποστολές από την Κύπρο και την  Ισπανία.

Από τη πρώτη στιγμή οι δάσκαλοι αλλά και οι μαθητές του 7ου Δημοτικού σχολείου του Siedlce μας υποδέχτηκαν  εγκάρδια και μας ξενάγησαν με χαρά τόσο στην πόλη τους όσο και στο σχολείο τους, στο οποίο φοιτούν 850 μαθητές. Στις τέσσερις αυτές ημέρες είχαμε την ευκαιρία να μάθουμε για το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας, να γευτούμε παραδοσιακές συνταγές και να παρακολουθήσουμε τις εκδηλώσεις τις οποίες μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν ετοιμάσει για εμάς. Ξεναγηθήκαμε επίσης στην πρωτεύουσα της Πολωνίας και  επισκεφθήκαμε το Κέντρο Επιστημών Κοπέρνικος.

Συζητήσαμε  ακόμα για την πορεία του προγράμματος και τον αντίκτυπο των δραστηριοτήτων στους μαθητές των τεσσάρων σχολείων.

Αποχαιρετήσαμε τους Πολωνούς οικοδεσπότες και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες με τις βαλίτσες μας γεμάτες αναμνήσεις.

Επόμενος σταθμός του ταξιδιού η πόλη San Sebastian de Los Reyes της Ισπανίας.

Απρίλιος 2014