3ο Δημοτικό Σχολείο Ωραιοκάστρου

Χώρος ενημέρωσης και επικοινωνίας για τους γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας

Επίσκεψη στον Όλυμπο

Μαΐου13

Η τάξη μας Ε’2 του 3 Δημοτικού Σχολείου Ωραιοκάστρου μαζί με τη δασκάλα μας κυρία Γκατζάρα Θεοδοσία , επισκεφτήκαμε το Σαββατοκύριακο 7-8 Μαΐου το ορεινό καταφύγιο  ΄΄Κρεβάτια΄΄ στον  Όλυμπο. Στα πλαίσια του προγράμματος που υλοποιούμε στην τάξη μας με θέμα (Εθελοντισμός και δασοπροστασία)και αφού ήδη διανύουμε το παγκόσμιο έτος Εθελοντισμού, περάσαμε ένα διήμερο στο βουνό γεμάτο δραστηριότητες! Η εθελοντική ομάδα Ε.Δ.Ο.Μ.Α.Κ. (Εθελοντική Διασωστική Ομάδα Αντιμετώπισης Καταστροφών) ανέλαβε την εκπαίδευση μας. Μάθαμε να δένουμε κόμπους , κάναμε νυχτερινό περίπατο στο δάσος, μάθαμε για τον προσανατολισμό στο δάσος, κάναμε καταρρίχηση με σκοινιά  σε πλαγιά, αναγνωρίσαμε την χλωρίδα της περιοχής , μας μάθανε να συνεργαζόμαστε σαν ομάδα, παίξαμε, ψήσαμε, διασκεδάσαμε και το βράδυ προσπαθήσαμε να γυρίσουμε μια ταινία μικρού μήκους. Πρώτη φορά ζήσαμε μια τέτοια εμπειρία γι’ αυτό ευχαριστούμε την κυρία μας και την εθελοντική ομάδα που είχαν την καλοσύνη να διαθέσουν τον πολύτιμο χρόνο τους.

Οι μαθητές της Ε2 του 3 Δημοτικού Σχολείο Ωραιοκάστρου

Τα σχόλια είναι κλειστά.