Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα

Συγγραφέας: echorian | Κατηγορία Δράσεις | , στις 16-12-2014

Στα πλαίσια της Εβδομάδας κώδικα (08-14 Δεκεμβρίου 2014) οι μαθητές του σχολείου μας μέσα από διάφορες δραστηριότητες  ήρθαν σε επαφή με τον προγραμματισμό. Συμμετείχαν οι μαθητές από την A’ μέχρι και την ΣΤ’ τάξη. Στο εργαστήριο της πληροφορικής του  σχολείου μας οι μαθητές πραγματοποίησαν τις παρακάτω δραστηριότητες:

• οι μαθητές της Α’ και Β’ έπαιξαν και προγραμμάτισαν στο Studio 1Hour of Code
  • οι μαθητές της Γ’ έπαιξαν και προγραμμάτισαν στο Studio 2Hour of Code
  • οι μαθητές της Δ’ και Ε’ έπαιξαν και προγραμμάτισαν στο Η ώρα του ΚώδικαHour of Code
  • οι μαθητές της ΣΤ’ προγραμμάτισαν και έφτιαξαν το δικό τους παιχνίδι στο PlayLabHour of Code.

Οι  Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής με την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ 148023/Γ2 /17-09-2014 στο πλαίσιο δράσεων με τίτλο «Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα» υποστηρίζουν και ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών πληροφορικής στην Ώρα Κώδικα 2014.