Ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα 2015

Συγγραφέας: echorian | Κατηγορία Δράσεις, Ημέρες αφιερωμένες | , στις 10-10-2015

codeweekEU-logoNaxos

Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής εβδομάδας κώδικα (10-18 Οκτωβρίου 2015) οι μαθητές του σχολείου μας μέσα από διάφορες δραστηριότητες έρχονται σε επαφή με τον προγραμματισμό.

Πιο συγκεκριμένα, θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω δραστηριότητες στο εργαστήριο της πληροφορικής:

• Οι μικρότεροι μαθητές (Α’ και Β’ δημοτικού) θα ασχοληθούν με τις δραστηριότητες course1 και course2 από το Code Studio.
  • Οι μαθητές της Γ’ και Δ’ δημοτικού θα προγραμματίσουν τη γάτα για να φάει τα τυράκια Γάτα και Τυράκι – φωτόδεντρο.
  • Οι μαθητές της Ε’ τάξης θα δώσουν εντολές και θα προγραμματίσουν ένα ρομπότ (Lightbot) για να εκτελέσει συγκεκριμένες ενέργειες,
  • ενώ οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης θα προγραμματίσουν τη γάτα στο Scratch για να φτιάξουν τα δικά τους προγράμματα.

Ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικαposter-code-week