Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2014

Γιορτή Χριστουγέννων 2014

Κάλαντα στο σχολείο μας

Συγγραφέας: echorian | Κατηγορία Γενικά | , στις 18-12-2014

Οι μαθητές της Στ1 έγραψαν τα δικά τους Κάλαντα και τα είπαν σε όλες τις τάξεις του σχολείου μας.

Τα Κάλαντα της ΣΤ1

Κάλαντα που τραγουδάνε τα παιδιά
τα φωνάζουν δυνατά.
Χριστουγεννιάτικα ή Φώτα
σ’όλα τρώμε και μπισκότα.

Έρχεται ο Άϊ-Βασίλης
και χαμογελάει ο Μπίλης.
Τάρανδοι με τα κουδούνια
δίνουν δώρο μια κούνια.

Της παραμονής το βράδυ
περιμένουν ένα χάδι
και όταν παν να ξαγρυπνήσουν
τρώνε και στριφογυρίζουν.

Έρχεται ο Άϊ-Βασίλης
και χαμογελάει ο Μπίλης.
Τάρανδοι είναι στον αέρα
παν’ ταξίδια όλη μέρα.

Οι μαθητές της Στ1
Σχ. Έτος 2014-15

Και του χρόνου!

Τηλεδιάσκεψη στο σχολείο μας με θέμα “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”

Συγγραφέας: echorian | Κατηγορία Δράσεις | , στις 17-12-2014

Την Τρίτη 9 Δεκεμβρίου στις 11:00 π.μ. οι μαθητές/τριες της Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας, παρακολούθησαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας ημερίδα μέσω τηλεδιάσκεψης με θέμα  “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”.

Η τηλεδιάσκεψη υλοποιήθηκε στο πλαίσιο εφαρμογής σχετικής απόφασης από τους Υπουργούς Δημόσιας Τάξης & Προστασίας του Πολίτη και Παιδείας & Θρησκευμάτων, ενώ συμμετείχαν συνολικά 166 σχολικές μονάδες.

Τα σχολεία δέχθηκαν πρόσκληση μέσω του συστήματος “meetings.sch.gr”, του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και με τον τρόπο αυτό, εντάχθηκαν στην τηλεδιάσκεψη.

Κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης πραγματοποιήθηκε παρουσίαση από εξειδικευμένους Αξιωματικούς της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με τη χρήση οπτικοακουστικού εξοπλισμού.

Πιο αναλυτικά, οι θεματολογίες που αναπτύχθηκαν είναι:

• Η αποστολή της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.
  • Ο σκοπός διοργάνωσης των τηλεδιασκέψεων.
  • Τα αδικήματα και ο τρόπος που αυτά διαπράττονται μέσω διαδικτύου, καθώς και πρακτικές πρόληψης.
  • Τα φαινόμενα διαδικτυακής βίας, οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν από τις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης και γενικά η πρόληψη και η αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες.
  • Στατιστικά στοιχεία που αφορούν στη διείσδυση των Ελλήνων στο διαδίκτυο και τις υποθέσεις που καλείται να αντιμετωπίσει η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης, αρμόδιος εκπαιδευτικός από κάθε σχολείο συνέλεξε ερωτήσεις από τους μαθητές, τις οποίες απέστειλε μέσω του συστήματος και της λειτουργίας άμεσης γραπτής επικοινωνίας “chat”. Οι ερωτήσεις απαντήθηκαν, κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης, από τους εξειδικευμένους Αξιωματικούς της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Πηγές- Σύνδεσμοι:

Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα

Συγγραφέας: echorian | Κατηγορία Δράσεις | , στις 16-12-2014

Στα πλαίσια της Εβδομάδας κώδικα (08-14 Δεκεμβρίου 2014) οι μαθητές του σχολείου μας μέσα από διάφορες δραστηριότητες  ήρθαν σε επαφή με τον προγραμματισμό. Συμμετείχαν οι μαθητές από την A’ μέχρι και την ΣΤ’ τάξη. Στο εργαστήριο της πληροφορικής του  σχολείου μας οι μαθητές πραγματοποίησαν τις παρακάτω δραστηριότητες:

• οι μαθητές της Α’ και Β’ έπαιξαν και προγραμμάτισαν στο Studio 1Hour of Code
  • οι μαθητές της Γ’ έπαιξαν και προγραμμάτισαν στο Studio 2Hour of Code
  • οι μαθητές της Δ’ και Ε’ έπαιξαν και προγραμμάτισαν στο Η ώρα του ΚώδικαHour of Code
  • οι μαθητές της ΣΤ’ προγραμμάτισαν και έφτιαξαν το δικό τους παιχνίδι στο PlayLabHour of Code.

Οι  Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής με την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ 148023/Γ2 /17-09-2014 στο πλαίσιο δράσεων με τίτλο «Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα» υποστηρίζουν και ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών πληροφορικής στην Ώρα Κώδικα 2014.