Αρχεία για 25 Απριλίου 2018

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Για την εγγραφή των μαθητών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του Δημοτικού σχολείου εφαρμόζεται η ακόλουθη διαδικασία :

Οι εγγραφές πραγματοποιούνται από την 1η Μαΐου έως τις 20 Μαΐου του προηγούμενου προς φοίτηση σχολικού έτους.

Οι γονείς/κηδεμόνες υποβάλλουν σχετικές αιτήσεις –υπεύθυνες δηλώσεις εγγραφής στο σχολείο που ανήκουν σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας προσκομίζοντας:

Α)βεβαίωση φοίτησης από το Νηπιαγωγείο

Β) αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (λογαριασμός Ο.Τ.Ε. ,Δ.Ε.Η. κ.α.)

Γ) ατομικό δελτίο υγείας του μαθητή

Δ) βιβλιάριο υγείας ή άλλο στοιχείο από το οποίο να αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.

Σε περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς /κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Δ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία ,χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Αιτήσεις εγγραφής μπορούν να υποβάλλουν και γονείς που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας ,εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του μαθητή που πρόκειται να εγγραφεί.