Μάι 202430

«Πρόσκληση σε Εκδήλωση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και την αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού από τη Δ.Π.Ε. Αν. Αττικής και το 5ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, σε συνεργασία με τους Δήμους Κρωπίας & Μαρκόπουλου Μεσογαίας»

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση σε εκδήλωση για την πρόληψη και την αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ

Μάι 202430

20240529 082942

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ

Μάι 202424

Στα πλάσια του μαθήματος της Πληροφορικής, οι μαθητές των τμημάτων Ε1 και Ε2 δημιούργησαν αφίσες με θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ.

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Χρήση Κινητών Τηλεφώνων και Ηλεκτρονικών Συσκευών στις σχολικές μονάδες

Μάι 202417

Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε την εγκύκλιο σχετικά με τους κανόνες Χρήσης Κινητών Τηλεφώνων και Ηλεκτρονικών Συσκευών στις σχολικές μονάδες.

από κάτω από: Ανακοινώσεις, Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χρήση Κινητών Τηλεφώνων και Ηλεκτρονικών Συσκευών στις σχολικές μονάδες

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ΣΤΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΣΚΑΚΙΟΥ ΤΟ 3ο Δ.Σ. ΚΟΡΩΠΙΟΥ

Απρ 202416

Το Σάββατο 13/4/2024, στα μαθητικά ομαδικά σκακιού Αττικής, το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από 2 ομάδες!!!

Η ομάδα Α, αποτελούμενη από τους Διαμαντίση Σωτήριο, Διαμαντίδη Σταμάτιο, Διαμαντίδη Θεόδωρο, Δελατόλα Άννα, πήρε την πρωτιά, ανάμεσα σε 140 σχολεία της Αττικής.

Η ομάδα Β, αποτελούμενη από τους Λέκκα Στέφανο, Κοντό Νικόλαο, Καζάκο Αθανάσιο και Λιατσικούρα Χρυσή-Μαρία, τερμάτισε 12η. Είμαι περήφανη και ιδαιτέρως χαρούμενη, γιατί με τα 4 από αυτά τα 8 παιδιά, ξεκινήσαμε το σκάκι μαζί, αυτή τη χρονιά, μέσα από το μάθημα των Δεξιοτήτων. Η γρήγορη εξέλιξή τους κι η επιτυχία τους ξεπέρασε κάθε προσδοκία.

Συγχαρητήρια στους γονείς τους για τη στήριξη και τη συμπαράσταση!!! Να τα χαίρονται και να τα καμαρώνουν πάντα.

Το μυστικό είναι η ενθάρρυνση!!!

Γιατί εμείς εδώ στο 3ο λέμε στο σκάκι πάντα ΜΙΑ επιλογή είναι καλύτερη απ’ τις άλλες και Ή ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ Ή ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ (Ή μήπως και στη Ζωή;;;)

Συνεχίζουμε Δυναμικά

Η Διεθύντρια

1713270354386 1713270354253 1713270354275 1713270354232

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ΣΤΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΣΚΑΚΙΟΥ ΤΟ 3ο Δ.Σ. ΚΟΡΩΠΙΟΥ

Βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας

Φεβ 202429

Σας ενημερώνουμε ότι από τις 20/2/2024 μπορείτε να εκδώσετε τη βεβαίωση φοίτησης σε σχολείο της πρωτοβάθμιας ή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μέσω του gov.gr στη διεύθυνση:

Για την έκδοση της βεβαίωσης μαθητή οι ενδιαφερόμενοι συνδέονται με τους προσωπικούς κωδικούς πρόσβασής τους στο TaxisNet και εκδίδουν τη βεβαίωση, χωρίς να απαιτείται να συμπληρώσουν κανένα άλλο στοιχείο.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας

Εγγραφές στην Α’ Τάξη του 2024-2025

Φεβ 202429

ΕΓΓΡΑΦΕΣ  ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

(για παιδιά  γεννημένα  το 2018)

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

α. Πιστοποιητικό γέννησης, ή ληξιαρχική Πράξη γέννησης για τους αλλοδαπούς μαθητές/μαθήτριες , επίσημα μεταφρασμένα.

β. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)συμπληρωμένο από τον παιδίατρο. Θα  δοθεί από το Σχολείο.

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. (Λογαριασμός ΔΕΗ στο όνομα του γονέα και ενοικιαστήριο κατατεθειμένο στην εφορία και φωτοτυπία της σελίδας της  φορολογικής  δήλωσης 2022 ,όπου αναγράφεται η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του γονέα.)

ε.Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και την εγγραφή στο Δημοτικό.Τοπιστοποιητικό φοίτησης νηπιαγωγείου θα προσκομιστεί μετά την έκδοσή της από τα νηπιαγωγεία .

Οι εγγραφές για το σχολικό έτος 2023-2024, του 3ου Δημοτικού Σχολείου Κορωπίου, Ανδρούτσου 7, ΤΗΛ:2106623613,θα πραγματοποιηθούν από τις 1 έως 20 Μαρτίου κατόπιν ραντεβού ως εξής:

Δευτέρα και Τετάρτη : 11.45΄ -13.15΄

Τρίτη και Πέμπτη: 10.00΄-11.30΄

Παρασκευή: 8.30΄-9.30΄

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφές στην Α’ Τάξη του 2024-2025

Ιαν 202412

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Κατόπιν ερωτημάτων σχετικά με τις απουσίες μαθητών/τριών λόγω του COVID-19, σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση του οικείου Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών των σχολικών μονάδων, καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται οι απουσίες από τα μαθήματα μαθητών/τριών έως πέντε (5) εργάσιμων ημερών, που οφείλονται στη νόσηση από κορωνοϊό COVID-19, για το σχολικό έτος 2023-24. Η απόφαση αυτή εκδίδεται κατόπιν αιτήσεως των γονέων/κηδεμόνων των μαθητών/τριών ή των ιδίων αν είναι ενήλικοι/ες, μαζί με την οποία προσκομίζεται σχετική υπεύθυνη δήλωση της παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1599/1986, επιδεικνυόμενης ταυτόχρονα στον/στη Διευθυντή/ντρια-Προϊστάμενο/η των σχολικών μονάδων της αντίστοιχης βεβαίωσης θετικού ελέγχου με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) ή μοριακού ελέγχου (PCR). Στην περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια νοσηλευτεί αποδεδειγμένα σε νοσοκομείο λόγω νόσησης από κορωνοϊό COVID-19 οι απουσίες του καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται για όλο το χρονικό διάστημα νοσηλείας του/της. Οι παραπάνω απουσίες είναι πέραν του προβλεπόμενου από τις γενικότερες ή ειδικότερες διατάξεις αριθμού απουσιών.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση σχετικά με τις απουσίες μαθητών/τριών λόγω COVID-19, για το σχολικό έτος 2023- 2024

Ευχές

Δεκ 202323