Παρουσίαση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε  η εκδήλωση που διοργάνωσαν οι σχολικοί σύμβουλοι της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς την Πέμπτη 6 Ιουνίου στο Πάρκο Ολυμπιακής Φλόγας. Στην εκδήλωση αυτή συμμετείχε το σχολείο μας με τις κατασκευές που δημιούργησαν τα παιδιά στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ρομποτικής με θέμα “Μνημεία Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς”. Οι τρεις ομάδες που συμμετέχουν στο διαγωνισμό με θέμα τα Μετέωρα, την Βεργίνα και την Κέρκυρα, παρουσίασαν τις κατασκευές τους καθώς και τους αυτοματισμούς που δημιούργησαν για την ανάδειξη των παραπάνω μνημείων που έχουν ενταχθεί στον κατάλογο των μνημείων της UNESCO.  Η παρουσίαση ήταν άκρως επιτυχημένη και κέντρισε το ενδιαφέρον όλων των παρευρισκομένων στην εκδήλωση. Οι ομάδες θα συμμετέχουν το Σάββατο 15 Ιουνίου στο διαγωνισμό που θα πραγματοποιηθεί στην Θεσσαλονίκη. Ευχόμαστε στις ομάδες το καλύτερο  δυνατό αποτέλεσμα.