ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ από όλους μας !!

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ Αθανάσιος Χριστόπουλος
👏 ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ από όλους μας !!
🥰 Μας έδωσε μεγάλη χαρά η διάκριση της ζωγραφιάς της μαθήτριας της Β τάξης του Σχολείου μας Χριστίνας Γκάτσιου στον Πανελλήνιο διαγωνισμό αφίσας του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης.
Συγχαίρουμε θερμά την Χριστίνα μας, την εκπαιδευτικό Εικαστικών κ. Χριστίνα Παπαδημητρίου και όλα τα παιδιά που συμμετείχαν !!
Εκ μέρους όλων ❣
Δώρα Τελλίδου- Τζηκαλάγια
🥰

Η καλοκαιρινή μας εξόρμηση στο φυσικό περιβάλλον!!

3ο Δημοτικό Σχολείο Καστοριάς- Αθανάσιος Χριστόπουλος
🌺🌿Η καλοκαιρινή μας εξόρμηση στο φυσικό περιβάλλον!!

Ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων από τους Τούρκους

Σαν σήμερα 19 Μαΐου: Ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων από τους Τούρκους
Σαν σήμερα 19 Μαΐου του 1919 ξεκίνησε η αγριότερη φάση της Ποντιακής Γενοκτονίας , με την αποβίβαση του Μουσταφά Κεμάλ στην Σαμψούντα. Είναι μαρτυρικά τα γεγονότα για τον Ελληνισμό του Πόντου ! Ιστορικοί μιλάνε για αριθμό χαμένων ανθρώπινων ζωών που φτάνει στις 350.000!
Δεν ξεχνούμε – Τιμούμε την μνήμη τους όλοι οι Έλληνες!! και παραθέσω τα λόγια γονέων του Σχολείου μας για την διοργάνωση αυτών των σεμνών εκδηλώσεων από την δασκάλα της ΣΤ’ κ. Ελένη Κομπάνη και τους μαθητές της : «αυτό που μας ενώνει από την αρχαιότητα είναι το όμαιμον, το ομόγλωσσον και το ομόθρησκον».
Ευχαριστούμε θερμά όσους βοήθησαν να μεταφέρουμε λίγα δείγματα της ιστορίας του ποντιακού ελληνισμού στην τάξη: την κ. Σόνια Ευθυμιάδου –Παπασταύρου, την Εύξεινο Λέσχη Καστοριάς για τις στολές, τον ραδιοφωνικό σταθμό της Ιεράς Μητροπόλεως Καστοριάς «Χελιδονίσματα» που επιμελείται η κ. ΣΟΦΙΑ ΚΑΜΠΟΥΡΗ ΓΚΙΤΣΟΥ
Ο Σύνδεσμος για την εκπομπή:
Τα παιδιά της ΣΤ ΄τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς με τη δασκάλα τους κ. Ελένη Κομπάνη συμμετείχαν στη εκπομπή με θέμα «Ο Ελληνισμός του Πόντου». Με τη μουσική και τα λόγια τους ταξίδεψαν τους ακροατές στην μακρόχρονη ιστορία του Πόντου και συγκίνησαν.
Πολλά πολλά συγχαρητήρια

ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ

Μια ξεχωριστή εκδήλωση οργανώσαμε στο Σχολείο μας!
🌞Οι μαθητές των τάξεων Ε’ και ΣΤ’ συμμετείχαν σε μια συζήτηση για την γλώσσα μας, την ελληνική, με τον Καθηγητή του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και Πρόεδρο του Τμήματος Νηπιαγωγών Φλώρινας κ. Κώστα Ντίνα.
🌞Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να συνομιλήσουν με έναν εξαιρετικό καθηγητή Πανεπιστημίου που με απόλυτα παιδαγωγική και αλληλοδιαδραστική προσέγγιση της συζήτησης κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών που είχαν την ευκαιρία να ακούσουν για την διαδρομή της ελληνικής γλώσσας, τις επιρροές που δέχθηκε και δέχεται, τις διαλέκτους και τα γλωσσικά ιδιώματα.
🌞Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον καθηγητή μου και επόπτη του Διδακτορικού μου, κ. Κώστα Ντίνα για την τιμή που μας έκανε να αποδεχθεί την πρόσκλησή μου και να επισκεφτεί το Σχολείο μας!!
Η Διευθύντρια του 3ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς- Αθανάσιος Χριστόπουλος

ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ

Μια ξεχωριστή εκδήλωση οργανώσαμε στο Σχολείο μας!
Η Διευθύντρια του 3ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς- Αθανάσιος Χριστόπουλος
Δρ. Δώρα Τελλίδου

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας η 4η Απριλίου.

Μετά από εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), ορίζεται και καθιερώνεται η ημέρα αυτή για την υλοποίηση δράσεων φιλοζωίας στα σχολεία.
Σήμερα, οι μαθητές των τάξεων Α’ και Β’ με συντονίστρια την μουσικό του σχολείου μας κ. Ελπίδα Σίσκου μας χάρισαν ένα υπέροχο θέαμα θεατρικότητας και μουσικής. Απολαύσαμε την δραματοποίηση του μουσικού έργου «Καρναβάλι των Ζώων» του Saint-Saens, ένα είδος «προγραμματικής» μουσικής με περιγραφή των κινήσεων και φωνών των ζώων.
Στο σχολείο φροντίζουμε να συμπεριλαμβάνουμε στο πρόγραμμα και στις δράσεις την φιλοζωία, την ενημέρωση των μαθητών και την ευαισθητοποίηση για τη βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής, την γνωριμία με άτομα που απασχολούνται επαγγελματικά αλλά και εθελοντικά σε χώρους φιλοξενίας και φροντίδας ζώων. Στόχος μας η καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον, η αναγνώριση και ο σεβασμός των δικαιωμάτων και των ζώων.

Προστασία από τις φυσικές καταστροφές

3ο Δημοτικό Σχολείο Καστοριάς- Αθανάσιος Χριστόπουλος
Προστασία από τις φυσικές καταστροφές
Σήμερα στο Σχολείο μας αφιέρωσαμε χρόνο για την ενημέρωση των μαθητών μας σχετικά με τις φυσικές καταστροφές και τρόπους προστασίας μας. Προσκεκλημένος μας ο κ. Βαγγέλης Δούφλιας του Τμήματος Προστασίας Πολιτών από καταστροφές.
Μας μίλησε για πλημμύρες, πυρκαγιές, κεραυνούς και σεισμούς με εικόνες και βίντεο προσελκύοντας το ενδιαφέρον και τον ενθουσιασμό των παιδιών!! Οι ερωτήσεις πολλές και έξυπνες!!
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Δούφλια, όπως και την Περιφερειακή Ένωση Δήμων Δυτικής Μακεδονίας για το πρόγραμμα!
Εκ μέρους όλων
Δρ. Δώρα Τελλίδου – Τζηκαλάγια

Ας κρατάμε τα έθιμα !

Ας κρατάμε τα έθιμα !
Αποκριάτικα εδέσματα, λαγάνα κ χαλβά, γαϊτανάκι, χάσκαρη και για επιπλέον διασκέδαση ,,χορός και διαγωνισμός αποκριάτικης μάσκας!
Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την προσφορά και συμμετοχή τους!
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τις χειροποίητες μάσκες άλλα και για την συμμετοχή!!
ΚΑΛΗ ΑΠΟΚΡΙΑ
Εκ μέρους όλων
1 7 2 6 3 5 4 5 5 3 6 3 7 2 8 2 9 2

ΠΡΩΤΟΣ ΜΗΝΑΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ

3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ Αθανάσιος Χριστόπουλος
Τηρώντας το έθιμο, οι κυρίες του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων μας έφεραν τα γνωστά άσπρα κ κόκκινα ” μαρτάκια “.
Με ευχές για καλό μήνα με τον “μάρτη” στα χεράκια των παιδιών υποδεχόμαστε την Άνοιξη !!