Μικρασιατική Εκστρατεία, 100 Χρόνια Μετά!!!

IMG 15463

Την εβδομάδα 21-25 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 3ου Δημοτικού Σχολείου Φιλιατρών είχαν την χαρά να επισκεφθούν την έκθεση «Μικρασιατική Εκστρατεία, 100 Χρόνια Μετά», που φιλοξενεί το κτήριο Σπέντζα στην κεντρική πλατεία των Φιλιατρών. Η έκθεση ακολουθεί την διαδρομή από την άφιξη του Ελληνικού Στρατού στις 2 Μαΐου 1919 στην Σμύρνη, συνεχίζει με τις επιχειρήσεις στην Μ. Ασία και φτάνει μέχρι την αποχώρηση του στρατού τον Σεπτέμβριο του 1922.

IMG 5407 IMG 5408 IMG 5436 IMG 5437 IMG 5441 IMG 5444 IMG 5447 IMG 5458 IMG 5459

Οι επισκέψεις έγιναν ανά τάξη ώστε οι μαθητές να μπορέσουν να ξεναγηθούν με μεγαλύτερη άνεση από την υπεύθυνη της διοργάνωσης. Τα εκθέματα μας άφησαν άφωνους. Τόσο οι μαθητές όσο και οι εκπαιδευτικοί εντυπωσιάστηκαν καθώς είδαν από κοντά αντικείμενα, κειμήλια και έγγραφα που αφορούν την περίοδο αυτή και τα οποία συλλέχθηκαν από ιδιωτικές συλλογές και μουσεία. Αξίζει δε να σημειωθεί ότι μέσα στην έκθεση βρίσκεται και πιάνο, στο οποίο είχαμε την ευχάριστη έκπληξη και χαρά να ακούσουμε την εκπαιδευτικό του σχολείου μας Αικατερίνη Καπίρη να παίζει. Για το βίντεο πατήστε εδώ.

Επιπλέον, υπήρχε πλούσιο αλλά και σπάνιο φωτογραφικό υλικό από το φωτογραφικό αρχείο του Πολεμικού Μουσείου και του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου. Οι μαθητές άκουσαν με μεγάλο ενδιαφέρον πληροφορίες αλλά και ιστορίες της εποχής εκείνης για τον πόλεμο καθώς και για τον βάναυσο τρόπο και τις συνθήκες που αναγκάζονταν οι Έλληνες να φύγουν από την πατρίδα τους. Μάλιστα, ένιωσαν υπερήφανοι όταν έγινε ιδιαίτερη αναφορά στον Αντιστράτηγο Σταυριανόπουλο Διονύσιο, η καταγωγή του ήταν από τα Φιλιατρά και ο οποίος στις 2 Μαΐου 1919 αποβιβάστηκε ως ταγματάρχης, διοικητής του 1/38 Συντάγματος Ευζώνων και μεγαλούργησε σ’ όλη τη Μ. Ασία.

IMG 5412 IMG 5416 IMG 5417 IMG 5421 IMG 5422 IMG 5475

Στο τέλος της έκθεσης, δόθηκε ως αναμνηστικό στο σχολείο ένας ιστορικός χάρτη της Ελλάδας  του Γενικού Επιτελείου Στρατού, με τις χρονολογίες και τα γεγονότα σταθμούς, από την υπογραφή του πρωτοκόλλου ανεξαρτησίας της Ελλάδας το 1830 έως την παραχώρηση από τους Ιταλούς των Δωδεκανήσων στην Ελλάδα το 1947.

Η ξενάγηση ήταν υπέροχη, καθώς είδαμε, ακούσαμε και μάθαμε πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα. Βέβαια, προβληματιστήκαμε με κάποια γεγονότα που αναφέρθηκαν και ταυτόχρονα εκτιμήσαμε τη ζωή που έχουμε σήμερα χάρη στους αγώνες των Ελλήνων. Όπως ήταν φυσικό, νιώσαμε πλουσιότεροι στην ψυχή και στις μνήμες μας και το κυριότερο ήταν ότι η έκθεση μας υπενθύμισε το γεγονός, ότι αποτελεί ιερό καθήκον μας να διατηρήσουμε, στη μνήμη μας ολοζώντανα τα ιστορικά αυτά γεγονότα και να μην τα λησμονούμε.

IMG 5449IMG 5455unnamed

unnamed 2

Copyright © 2022 3ο Δημοτικό Σχολείο Φιλιατρών. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.