Κανονισμός Έναρξης και Λειτουργίας

Μητροπέτροβα 3, Άγιος Δημήτριος
Τηλ. 2109322490

Αγαπητοί γονείς,
ευχόμαστε σε όλους σας καλή σχολική χρονιά. Με κύριο μέλημά μας την εξασφάλιση της ομαλής λειτουργίας του σχολείου και τη βέλτιστη μαθησιακή διαδικασία θέλουμε τη στενή συνεργασία σας, ώστε να τηρηθούν οι παρακάτω βασικοί κανόνες:
• Η πρωινή ζώνη για τα παιδιά που έχουν δηλώσει ξεκινάει στις 07.00 και ολοκληρώνεται 8.00
• Η εξώπορτα του σχολείου ανοίγει στις 8.00 πμ. και η προσέλευση ολοκληρώνεται αυστηρά στις 8.15.
• Οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στο προαύλιο του σχολείου από τις 8.00 π.μ. με τις τσάντες τους, εκτός αν βρέχει, οπότε θα εισέρχονται στο κτίριο.
• Το κουδούνι χτυπάει κάθε πρωί στις 8.15 π.μ. Όλοι οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στην πρωινή προσευχή. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό οι μαθητές να μην καθυστερούν στην πρωινή προσέλευση, ώστε τα μαθήματα να ξεκινούν κανονικά και να μην δημιουργούνται προβλήματα στη λειτουργία του σχολείου.
• Οι γονείς συνοδεύουν το παιδί τους μέχρι την αυλόπορτα και στη συνέχεια αποχωρούν χωρίς να μπαίνουν μέσα. Στην ώρα λειτουργίας του σχολείου, στο χώρο του σχολείου επιτρέπεται να βρίσκονται μόνο οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί. Οι γονείς είναι σημαντικό να συνεργαστούν και να βοηθήσουν ώστε τα παιδιά να μάθουν σε αυτόν τον κανόνα για την ασφάλεια τους.
• Προσοχή: Από τις 18 Σεπτέμβρη, όσοι μαθητές καθυστερούν και δεν έχουν προσέλθει στην ώρα της προσευχής δεν θα μπαίνουν στις τάξεις τους καθυστερημένα αλλά θα παραμένουν εκτός του προαύλιου χώρου, με ευθύνη των γονέων τους, μέχρι την αλλαγή της διδακτικής ώρας στις 9.00π.μ.
• Τα παιδιά παραλαμβάνονται από τους γονείς ή άλλο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, 13.15, μόνο στην έξοδο του σχολείου και όχι από τις τάξεις.
• Το μάθημα δεν θα διακόπτεται από κανέναν και οποιαδήποτε συνεννόηση γονέων -μαθητών, ή γονέων- εκπαιδευτικών θα γίνεται με τηλέφωνο κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων.
• Παρακαλούμε θερμά, να υπάρχει στην κασετίνα των παιδιών κάρτα με τα τηλέφωνα της οικογένειας (σταθερό, κινητό) για άμεση πρόσβαση. Επίσης συμπληρώστε τα σημαντικά και χρήσιμα τηλέφωνα της οικογένειας στο έντυπο που επισυνάπτεται, ώστε να είναι απόλυτα ενημερωμένο το αρχείο του σχολείου.
• Δεν επιτρέπεται σε κανένα παιδί να φεύγει από το σχολείο ασυνόδευτο και χωρίς την άδεια της Διεύθυνσης κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.
• Είναι απαραίτητο να ενημερώνουν οι γονείς το σχολείο για την απουσία, την ασθένεια του παιδιού τους, έστω και για μία μέρα.
• Είναι απαραίτητο και σημαντικό το σχολείο να ενημερώνεται για οποιαδήποτε αλλαγή στην οικογενειακή κατάσταση των μαθητών ώστε να μπορέσει να συμβάλλει στην υποστήριξη ή και την προστασία τους.
• Το ολοήμερο έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα και οι ώρες αποχώρησης των μαθητών είναι
α.15.00
β. 16.00
Για κανένα λόγο οι μαθητές δεν μπορούν να αποχωρούν άλλες ώρες. Οι μαθητές που συνοδεύονται καθημερινά κατά την αποχώρησή τους δε φεύγουν ποτέ ασυνόδευτοι.
• Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων για να φύγουν ασυνόδευτοι στο σχόλασμα πρέπει να έχουν φέρει υπεύθυνη δήλωση υπογραμμένη από τους γονείς τους.
• Κανένας ενήλικας δεν έχει δικαίωμα να επιπλήττει ή να τιμωρεί ή να νουθετεί άλλο παιδί στο χώρου του σχολείου. Για οποιοδήποτε θέμα προκύψει ενημερώστε το δάσκαλο της τάξης, τη Διευθύντρια ή τον Υποδιευθυντή.
• Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να φέρουν στο χώρο του σχολείου πολύτιμα ή επικίνδυνα αντικείμενα π.χ. ηλεκτρονικά παιχνίδια ή άλλα παιχνίδια.
• Η χρήση και κατοχή κινητών τηλεφώνων με βάση τη σχετική νομοθεσία του Υπουργείου Παιδείας, δεν επιτρέπεται στο χώρο του σχολείου και σε καμία σχολική δραστηριότητα.
• Οι απογευματινές δραστηριότητες είναι αποκλειστική ευθύνη του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων μετά την έγκριση της σχολικής επιτροπής για την παραχώρηση των χώρων.
• Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων οφείλει να αφήνει τους χώρους του σχολείου καθαρούς για χρήση την επόμενη μέρα.
• Οι γονείς που τα παιδιά τους χρησιμοποιούν την αυλή του σχολείου το απόγευμα, έχουν την αποκλειστική ευθύνη και οφείλουν να διατηρούν τον χώρο καθαρό και να τον προστατεύουν από φθορές.
• Το σχολείο είναι δημόσια περιουσία και η προστασία του είναι ευθύνη όλων μας.
Ευχόμαστε σε όλους μια καλή και δημιουργική
σχολική Χρονιά.
Η διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου