Erasmus+ Φιλανδία , Απρίλιος 2017 – Λετονία , Αύγουστος 2107

Erasmus+ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Το σχολείο μας συμμετέχει σε πρόγραμμα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών στην Ευρωπαϊκή Ένωση με το πρόγραμμα Erasmus +.Στο πλαίσιο αυτής της κινητικότητας θα πραγματοποιηθούν 2 ταξίδια, στην Φιλανδία τον Απρίλιο του  2017 και στη Λετονία τονΑύγουστο του  2017 και θα μετακινηθούν για το λόγο αυτό 5 εκπαιδευτικοί. Το θέμα της επιμόρφωσης αφορά στην ομαλή ένταξη παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στο γενικό σχολείο και τη διαμόρφωση μαθησιακών προγραμμάτων διαφοροποίησης περιεχομένου , στρατηγικώνκαι μεθόδων διαδασκαλίας. Στην Φιλανδία θα μετακινηθούν 3 εκπαιδευτικοί και θα παρακολουθήσουν το πρόγραμμα με τίτλο :” Every pupil is important” και στην Λετονία 2 εκπαιδευτικοί και θα παρακολουθήσουν το πρόγραμμα με τίτλο: ” Inclusion and diversity in Europe “