Ο κύκλος της ζωής του μήλου

20171124_102445

Ένα υπέροχο βιβλίο έφτιαξαν οι μαθητές  που συμμετέχουν στο eTwinning πρόγραμμα  «An apple a day keeps doctor away» που περιέχει  τα στάδια του κύκλου της ζωής του μήλου!

Το βιβλίο διακόσμησαν τα παιδιά με εικόνες που ζωγράφισαν τα ίδια. Το βιβλίο αυτό με πολλή χαρά έδειξαν στους φίλους τους του 6ου Νηπιαγωγείου  Αγλαντζιάς της Λευκωσίας  Κύπρου που επίσης συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

2016

Η συνομιλία Skype οργανώθηκε από την κα. Στέλλα Αργυρούλη και την κα. Κατερίνα Σπίτσα προκειμένου να γίνει ανατροφοδότηση πάνω σε δραστηριότητες που αφορούν στο έργο μας.

wΟι μαθητές από την Κύπρο μας τραγούδησαν το «Μήλο μου κόκκινο» και οι μικροί μας μαθητές το τραγούδι «Στη μηλιά τη φορτωμένη». Παράλληλα έδειξαν εκατέρωθεν ζωγραφιές, αφίσες και σχετικές κατασκευές.

Μια νέα εμπειρία επικοινωνίας

Μια υπέροχη επικοινωνία Skype είχαν οι μαθητές του 37ου Νηπιαγωγείου Λάρισας με τους μαθητές του 7ου Νηπιαγωγείου Ιωαννίνων, με αφορμή τη συμμετοχή των δυο σχολείων στο eTwinning πρόγραμμα «Αn apple a day keeps doctor away».

23130875_894049560776097_5649918948192110210_n

Τα παιδιά γνωρίστηκαν μεταξύ τους, έδειξαν τις αφίσες και τις εργασίες που δημιούργησαν στα πλαίσια του έργου και τραγούδησαν από κοινού, δημιουργώντας μια υπέροχη συνεργασία  που θα συνεχιστεί. Η επικοινωνία αυτή διοργανώθηκε από τις νηπιαγωγούς Στέλλα Αργυρούλη και Ντίνα Ταλλού.

Γιορτάζουμε την 28η Οκτωβρίου 1940

Με εργασίες, κατασκευές και πολύ τραγούδι ετοιμάζονται οι μαθητές μας να γιορτάσουμε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

22810535_884332955081091_1979377066_o[1]

Αφίσα μαθητών της κας. Χρύσας Νότα. Τα παιδιά διακόσμησαν γράφοντας τη λέξη «ΟΧΙ».

Τα παιδιά χρησιμοποίησαν πρωτότυπα υλικά για να δημιουργήσουν τις συνθέσεις τους και φυσικά δεν έχασαν την ευκαιρία να γράψουν τις λεξούλες «ΟΧΙ» και «ΑΕΡΑ»!

22811583_884332431747810_764913228_n[1]

Κατασκευή με φασόλια

Με Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας βραβεύτηκαν και τα δυο προγράμματα eTwinning που υλοποίησε πέρυσι με τους μαθητές του 37ου Νηπιαγωγείου Λάρισας η Νηπιαγωγός Στέλλα Αργυρούλη. Αυτό σημαίνει πως η εργασία της, η εργασία των μαθητών και του σχολείου μας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο.

HEALTHYLAND

LETS CRAFT

Σύντομα οι δράσεις των έργων θα αναρτηθούν σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης στο www.etwinning.net. Συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες μαθητές μας!

Η Ρομποτική στη ζωή του παιδιού!

Μια πολύ ξεχωριστή εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν τα παιδιά του 37ου Νηπιαγωγείου Λάρισας την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου! Οι μικροί μας μαθητές είχαν την ευκαιρία να δραπετεύσουν από το καθημερινό τους περιβάλλον και να επισκεφθούν τον Πρότυπο Εκπαιδευτικό Οργανισμό ‹Κέντρον›. Το έμπειρο προσωπικό του ‹Κέντρου› παρουσίασε στα παιδιά πρωτότυπες  κατασκευές της Ρομποτικής και τα προσκάλεσε να τα πλησιάσουν και να παίξουν μαζί τους.

2759

2005441

Τα παιδιά το έκαναν με μεγάλο ενθουσιασμό, έπαιξαν με τα ρομπότ κι αντιλήφθηκαν τον τρόπο λειτουργίας τους, ύστερα από τις εξηγήσεις που τους δόθηκαν. Τέλος τα παιδιά απεικόνισαν τα ρομπότ κι ευχαρίστησαν το προσωπικό που τα αποχαιρέτησε προσφέροντάς τους πολύχρωμα μπαλόνια.

Αφίσα του έργου

Από τους συμμετέχοντες μαθητές στο eTwinning έργο  «An apple a day keeps doctor away» δημιουργήθηκε η αντίστοιχη αφίσα, βασισμένη στη γνωστή παροιμία «Ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό τον κάνει πέρα».

021

Η αφίσα προτείνεται ως logo του έργου.

Παρόμοιες αφίσες δημιουργήθηκαν για το logo του προγράμματος και από τις άλλες συμμετέχοντες στο έργο χώρες. Παράλληλα τα παιδιά ζωγράφισαν και γνώρισαν βιωματικά όλα τα φρούτα του Φθινοπώρου!

024

Εικαστικές εργασίες των παιδιών.

« An apple a day keeps doctor away »

«Ένα μήλο την ημέρα το γιατρό τον κάνει πέρα!»

bfd59388_large

Στόχος αυτού του eTwinning προγράμματος είναι η συνεργασία με εκπαιδευτικούς και μαθητές από διάφορες χώρες, η εκμάθηση των διατροφικών τους συνηθειών και η ανάπτυξη υγιεινών διατροφικών συνηθειών. Κύριο μέλημα του έργου είναι να μάθουν τα παιδιά να τρώνε κυρίως τρόφιμα που προέρχονται από φυτά-λαχανικά, φρούτα, δημητριακά ολικής αλέσεως και όσπρια (φασόλια, μπιζέλια, φακές) και παράλληλα να περιορίσουν τα επεξεργασμένα τρόφιμα.

3

Το τελικό προϊόν του προγράμματος θα είναι  ένας οδηγός για υγιείς συμβουλές ή ένα βιβλίο μαγειρικής με υγιεινές συνταγές για παιδιά. Μέσα από τις προγραμματισμένες δραστηριότητες που θα υλοποιήσουν τα παιδιά  ελπίζουμε ότι σύντομα θα αρχίσουν να τρώνε πιο υγιεινά . Στο παραπάνω πρόγραμμα συμμετέχει η Νηπιαγωγός Στέλλα Αργυρούλη με το τμήμα της.

Το αρχικό μου γράμμα

Έχοντας μια πρώτη επαφή με την Αλφαβήτα, τα παιδιά ζωγράφισαν το αρχικό γράμμα του ονόματός τους και στη συνέχεια το χρησιμοποίησαν σαν βάση για ένα πολύχρωμο κολάζ! Ήταν μια ωραία και διασκεδαστική δραστηριότητα για να γνωρίσει κάθε μαθητής το αρχικό του γράμμα.

20171010_095820

Η δραστηριότητα που επιμελήθηκε η Νηπιαγωγός  Στέλλα Αργυρούλη αφορά επίσης τη μαθησιακή περιοχή της Προσωπικής και κοινωνικής Ανάπτυξης, καθώς κάθε παιδί παρουσίασε στην τάξη το αρχικό του γράμμα.

Έπιασε βροχούλα

Το φθινόπωρο έφτασε και η πρώτη βροχούλα έπεσε στο χώμα! Τι πιο αναγκαίο από την απαραίτητη ομπρελίτσα! Τα παιδιά έφτιαξαν μια υπέροχη κατασκευή με την ομπρέλα να πρωταγωνιστεί. Διακόσμισαν επίσης με βροχούλα!

20171012_084220

Την κατασκευή επιμελήθηκε η Νηπιαγωγός Χρύσα Νότα.

Φρούτα του Φθινοπώρου

Με την τεχνική ‹Στένσιλ› οι μικροί μας μαθητές απεικόνισαν τα φρούτα του Φθινοπώρου, χρησιμοποιώντας λαδοπαστέλ χρώματα και ένα πρόπλασμα φρούτου το οποίο αρχικά κόλλησαν επάνω στο χρωματιστό κάνσον.

20170928_074732

Δημιουργίες των μαθητών της κας. Χρύσας Νότα

Η τεχνική αυτή ενθουσίασε τα παιδιά και τους έδωσε την ευκαιρία να αναπτύξουν τη λεπτή κινητικότητα των δακτύλων!

20170927_075554

Δημιουργίες των μαθητών της κας. Στέλλας Αργυρούλη