ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ

Λένε πως το ταξίδι είναι το μόνο πράγμα που ενώ ξοδεύεις χρήματα, συγχρόνως γίνεσαι πιο πλούσιος.

Πιστοί, στην καθιερωμένη πια εκδρομή της ΣΤ΄τάξης στην Αθήνα, ξεκινήσαμε το πρωί της

25ης Μαίου για την εκδρομή που περιμέναμε με τόση λαχτάρα. Στο μυαλό μας τα λόγια του μεγάλου Καβάφη “πάντα να έχεις στο νου σου στην Ιθάκη. Το φθάσιμο εκεί είναι ο προορισμός σου , αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου. Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει, γέρος πια να φθάσεις στο νησί , πλούσιος με όσα κέρδισες στο δρόμο”,

Το δικό μας ταξίδι είχε βέβαια διάρκεια τριών ημερών οι οποίες ήταν γεμάτες όμορφες στιγμές , γεμάτες γλυκές αναμνήσεις , γεμάτες εμπειρίες.

Τα πάντα θαρρείς και είχαν συνεργήσει ώστε να περάσουμε αξέχαστα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας δέθηκαν περισσσότερο μεταξύ τους, οι γονείς , οι συνοδοί εκπαιδευτικοί , ο ξεναγός μας, ήμασταν μια αχτύπητη ομάδα χωρίς κανένα πρόβλημα να σκιάσει την όμορφη αυτή εκδρομή.

Η πρώτη μας επίσκεψη ήταν στο Ιδρυμα Σ.Νιάρχος όπου θαυμάσαμε την αρχιτεκτονική του κτιρίου και βέβαια την υπέροχη θέα του.

Στη συνέχεια φθάσαμε στον κυρίως προορισμό του ταξιδιού μας, στη Βουλή των Ελλήνων.

Μέσα στο χώρο της Βουλής, τα παιδιά ξεναγήθηκαν , παρακολούθησαν βίντεο και κάθισαν στα έδρανα όπου κάθονται οι βουλευτές.

΄Εξω από τη Βουλή πετύχαμε και την αλλαγή φρουράς στην Πλατεία Συντάγματος.

Το βράδυ , παραβλέποντας τη φοβερή κούραση όλης της ημέρας!, ανεβήκαμε στο λόφο του Λυκαβητού όπου μείναμε άναυδοι με την απερίγραπτη θέα. Ήταν πραγματικά μαγευτικά.

Η επόμενη μέρα ήταν αφιερωμένη στην Ακρόπολη, στο Μουσείο της, στο Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού με το εξαίσιο πρόγραμμα για την Αγιά -Σοφία και στο ΕΚΕΔΙΣΥ με την καταπληκτική ξενάγηση στα σοκάκια της Πλάκας . Το βράδυ θαυμάσαμε τη θέα πίνοντας το ποτό μας από τον 22 ο όροφο του πολυτελούς ξενοδοχείου μας.

Την τρίτη και τελευταία μέρα επισκεφτήκαμε την Παλιά Βουλή που λειτουργεί το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο και μελετήσαμε την ιστορική πορεία του ελληνικού έθνους από την άλωση της Πόλης μέχρι τον Β΄παγκόσμιο πόλεμο.

Φεύγοντας από την Αθήνα , πήγαμε στο Αττικό Πάρκο όπου παρακολουθήσαμε πρόγραμμα με δελφίνια και περιπλανηθήκαμε στους χώρους με τα ποικίλα ζώα και πουλιά.

Γυρίσαμε αργά το βράδυ στην πόλη μας, κατάκοποι μεν, με γεμάτες τις βαλίτσες μας δε από ωραίες στιγμές .

Εύχομαι να είμαστε όλοι και όλες υγιείς και χαρούμενοι και να συνεχίσουμε την ωραία παράδοση του σχολείου μας.

Ο.Π

Κατηγορίες: Επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

4 Responses to ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ

1. Ο/Η ΣΤ' τάξη λέει:

Εκ μέρους όλων των παιδιών της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας θέλουμε να δηλώσουμε ότι η εκδρομή στην Αθήνα ήταν φανταστική και θα μας μείνει αξέχαστη. Ήταν το πιο ωραίο,διασκεδαστικό αλλά και εκπληκτικό τριήμερο που έχουμε ζήσει.

2. Ο/Η ΣΤ' τάξη λέει:

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ στους συνοδούς:την κ.Όλγα, τον κ. Νίκο, την κ. Ντορέτα και τον διοργανωτή της εκδρομής κ. Στέλιο

3. Ο/Η 36 λέει:

Ένα σχολείο γεμάτο χαρές και ευχάριστες εκδρομές, ένα σχολείο που χαίρεσαι να είσαι εκεί… Σας εύχομαι να συνεχίσετε να κάνετε τέτοιες εκπληκτικές εκδρομές…????????????

4. Ο/Η Μαμά μαθ. Στ' λέει:

Περάσαμε αξέχαστα, ειδυλλιακά, η καλύτερη ανάμνηση εκδρομής για τα έξι χρόνια που τα παιδιά μας πέρασαν στο δημοτικό σχολείο! θερμές ευχαριστίες στους διοργανωτές της εκδρομής, τους συνοδούς αλλά και όλα τα παιδιά και τους γονείς που συμμετείχαν!!