μερικές εκμυστηρεύσεις και ευχές για καλό καλοκαίρι

kalikeri2kalokeri3kalokeri1Συμπληρώνοντας έξι χρόνια θητείας στο σχολείο “της καρδιάς” μου, το σχολείο των μαθητικών μου χρόνων, το σχολείο της γειτονιάς μου, θέλω να ευχηθώ σε όλους και σε όλες να έχετε τη δύναμη να συνεχίσετε την παράδοση του σχολείου , βαδίζοντας στα χνάρια του Μίλτου Κουντουρά, με βαθιά την αίσθηση του χρέους , όχι ως επιβεβλημένη υποχρέωση αλλά ως πηγαία εσωτερική αναγκαιότητα.

Αυτό που έκανα από την αρχή της θητείας μου μέχρι σήμερα, ήταν ένας αγώνας , μια προσπάθεια για ένα σύγχρονο , ανοιχτό σχολείο με οδηγό τις κοινωνικές ευαισθησίες, την πίστη στη δύναμη της τέχνης και την προσφορά πολλαπλών ερεθισμάτων στις νεαρές ψυχές, την καλλιέργεια πνεύματος ομοψυχίας και αντι-εφησυχασμού.

Προσπαθούσα πάντα, παρά τις δυσκολίες και τα εμπόδια που απορρέουν από τέτοιες θέσεις εξουσίας, να έχω γνώμονα την έννοια του καθήκοντος όπως ο Καζαντζάκης περιγράφει στην Ασκητική του : “Να αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. ΄Αμα δε σωθεί , εγώ θα φταίω”

Σας εύχομαι “καλό καλοκαίρι” και  σας στέλνω μια ζεστή αγκαλιά, με τη διαβεβαίωση ότι κρατάτε μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου!

ΟΛΓΑ ΠΑΠΑΡΓΥΡΙΟΥ

Ένα σχόλιο στο μερικές εκμυστηρεύσεις και ευχές για καλό καλοκαίρι

1. Ο/Η Καλλιόπη Λαμπρίδου λέει:

Καλό καλοκαίρι Διευθύντρια της καρδιάς μας ,σε αγαπάμε όλοι πολύ!!!