Αποχαιρετώντας τα παιδιά της ΣΤ’ Τάξης

Στις 15 Ιουνίου 2017  έπεσε η αυλαία του Δημοτικού για τη ΣΤ ‘ Τάξη του Σχολείου μας, του 36ου Δ.Σ., η αυλαία μιας πορείας έξι χρόνων. Είχα το προνόμιο, με τους πιο πολλούς από εσάς, παιδιά μου, να σας γνωρίσω σε μια κομβική στιγμή της εκπαιδευτικής σας διαδρομής, στο άνοιγμα της πόρτας του σχολείου, ως δασκάλα σας στην Α’ Τάξη και Β’ Τάξη του Δημοτικού, αλλά και να κλείσουμε μαζί αυτόν τον κύκλο στη ΣΤ’ Τάξη, προετοιμάζοντάς σας τον δρόμο για το Γυμνάσιο. Ταξιδέψαμε μαζί στις θάλασσες της γνώσης, ζώντας και βιώνοντας άλλοτε τα  ήρεμα και άλλοτε τα μανιασμένα κύματα πλούσιων συναισθημάτων! Προσπάθησα, μέσα από το άγγιγμα της παιδικής σας ψυχής, να εμφυσήσω αξίες ζωής, που θα σας ακολουθούν σε όλη τη μαθητική και μετέπειτα πορεία σας. Ελπίζω, παιδιά μου, το Δημοτικό να κατάφερε να σας εμπνεύσει να ανοίξει ο καθένας σας τα φτερά του και να αρχίσει ό,τι μεγάλο μπορεί να κάνει ή ονειρεύεται πως θα ήθελε να κάνει!

Σας ευχαριστώ πολύ για την εμπιστοσύνη που μου δείξατε, για τα φωτεινά χαμόγελα και την αισιοδοξία που σκορπούσατε καθημερινά, για τον πολύτιμο χρόνο της τρυφερής σας ηλικίας που μοιραστήκατε μαζί μου! Καλή σταδιοδρομία και καλή επιτυχία σ’ ό,τι κι αν επιλέξει ο καθένας σας! Και …. μην ξεχάστε, γεροί να είμαστε, το ραντεβού μας σε δέκα χρόνια από τώρα, στις 26-6-2017 στις 8.00 μ.μ. στον ίδιο χώρο απ’  όπου ξεκινήσαμε μαζί.

Θα μου λείψετε!   Σας αγαπώ πολύ!

Η δασκάλα σας, Χρυσάνθη Αυγερινού