“FILOS.COM”

Στα πλαίσια των καινοτόμων πολιτιστικών θεμάτων της Δ/νσης ΠΕ Αν. Θεσ/νικης και σε συνεργασία της Διευθύντριας και της καθηγήτριας Αγγλικών Π.Χατζηαντωνίου με την ΣΤ΄τάξη του σχολείου, δημιουργήθηκε η ταινία μικρού μήκους με τίτλο “filos.com”.

To πρόγραμμα της Διεύθυνσης πολ.θεμάτων που επιλέξαμε να ασχοληθούμε έχει τίτλο “παιδί και Διαδίκτυο”. Αφού έγιναν αναφορές και συζητήσεις με τα παιδιά για τους κινδύνους που μπορεί να κρύβουν οι “αθώες” επαφές μεταξύ “φίλων” του διαδικτύου , τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες έγραψαν πιθανά σενάρια σχετικά με το θ έμα. Στη συνέχεια έγινε επιλογή και καταλήξαμε στο σενάριο του “filos.com”.

Τη σκηνοθετική επιμέλεια και όχι μόνο, την είχε ο σκηνοθέτης και πρόεδρος του Συλλόγου κ. Ζάχος Σαμολαδάς. Με πολλές ώρες εργασίας αλλά με πολλή υπομονή και επιμονή , κατάφερε να φέρει το άριστο αποτέλεσμα της ταινιούλας μας.

Η ταινία μας , στο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους της ΠΕ Ν. Σερρών πήρε τις καλύτερες κριτικές.

Για όλους εμάς, που κατά κάποιο τρόπο πήραμε μέρος στην όλη διαδικασία, το έπαθλο είναι η χαρά της συμμετοχής και οι χαρούμενες ώρες που περάσαμε κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων.