Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο στα πλαίσια ενός ευρωπαϊκού προγράμματος μελέτης της επίπτωσης της βιοκλιματικής ανακατασκευής της πλατείας Καλαβρύτων στο κλίμα της περιοχής εγκατέστησε στο σχολείο μας έναν υπερσύγχρονο Μετεωρολογικό σταθμό. Ο σταθμός  καταγράφει τη θερμοκρασία, την υγρασία, την ένταση και τη διεύθυνση του ανέμου, το ύψος της βροχής και τη θερμοκρασία εδάφους. Ο σταθμός είναι οικολογικός και λειτουργεί με ηλιακή ενέργεια και μεταδίδει τα δεδομένα ηλεκτρονικά και ασύρματα στη βάση επεξεργασίας δεδομένων.

Χριστός Ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας και τοις εν τοις μνήμασιν, ζωήν χαρισάμενος

———————-

Ανάστασιν Χριστού θεασάμενοι, προσκυνήσομεν Άγιον, Κύριον, Ιησούν τον μόνον αναμάρτητον. Τον Σταυρόν Σου Χριστέ προσκυνούμεν και την Αγίαν σου Ανάστασην υμνούμεν και δοξάζωμεν Συ γαρ ει ο Θεός ημών, εκτός Σου άλλον ουκ οίδαμεν, το όνομά Σου ονομάζομεν. Δεύτε, πάντες οι πιστοί, προσκυνήσωμεν την του Χριστού Αγίαν Ανάστασην. Ιδού γαρ ήλθε δια του Σταυρού χαρά εν όλω τω κόσμω. Δια παντός ευλογούντες τον Κύριον, υμνούμεν την Ανάστασην Αυτού. Σταυρόν γαρ υπομείνας δι” ημάς, θανάτω, θάνατον ώλεσεν.

———————-

Αναστάς ο Ιησούς από του τάφου καθώς προείπεν, Έδωκεν ημίν την αιώνιον ζωήν και το μέγα έλεος.

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (International Board on Books for Young People – IBBY) το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης, και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της παιδικής λογοτεχνίας.
Το 2015 υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το Τμήμα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων. Το μήνυμα το έγραψε η Marwa Obald Rashid Al Aqroubi, συγγραφέας παιδικών βιβλίων και Πρόεδρος του Τμήματος των ΗΑΕ της IBBY, με εξαιρετική δραστηριότητα στην εκτέλεση προγραμμάτων για την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, τόσο στη χώρα της όσο και στο εξωτερικό, ιδιαίτερα σε περιοχές όπου οι πολεμικές συγκρούσεις ή οι φυσικές καταστροφές έχουν δημιουργήσει τραγικές καταστάσεις για τα παιδιά με σοβαρές επιπτώσεις στη ζωή τους.Την αφίσα φιλοτέχνησε η Nasim Abaeian.

Πρωταπριλιά – Η προέλευση του εθίμου

Την 1η Απριλίου συνηθίζεται να ξεγελάμε (= να κοροϊδεύουμε) τον άλλον καλοπροαίρετα. Το έθιμο είναι παγκόσμιο. Η προέλευσή του σχετίζεται, σύμφωνα με τις επικρατέστερες απόψεις, με τους Γάλλους.

Σύμφωνα με τη γαλλική εκδοχή, μέχρι το 1563 οι Γάλλοι γιόρταζαν την πρωτοχρονιά τους την 1η Απριλίου. Το 1564 όμως ο βασιλιάς Κάρολος ο Θ΄ καθιέρωσε ως πρωτοχρονιά την 1η Ιανουαρίου, για να συμβαδίζει με τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Πολλοί πολίτες όμως δεν καλοδέχτηκαν αυτή την αλλαγή και εξακολούθησαν να γιορτάζουν την πρωτοχρονιά την 1η Απριλίου. Όσοι προσαρμόστηκαν τους έστελναν ψεύτικα πρωτοχρονιάτικα δώρα για να τους πειράξουν – τα αληθινά τα έδιναν την 1η Ιανουαρίου. Με τα χρόνια, το πείραγμα αυτό μετατράπηκε σε συνήθεια και η συνήθεια σε έθιμο αστείων και πειραγμάτων.

Η ελληνική Πρωταπριλιά

Η συνήθεια να λένε ψέματα δεν είναι άγνωστη στην Ελλάδα. Μάλιστα, αποτελεί, όπως υποστηρίζει ο λαογράφος Γεώργιος Μέγας, συνήθη μηχανισμό στην προσπάθεια εξασφάλισης της επιτυχίας μιας μαγικής ενέργειας ή ενός δύσκολου έργου, βάσει της αντίληψης ότι η ψευδολογία ξεγελά και εμποδίζει τις βλαπτικές δυνάμεις. Και το ψέμα της Πρωταπριλιάς είναι «ένα σκόπιμο ξεγέλασμα των βλαπτικών δυνάμεων που θα εμπόδιζαν την αγροτική παραγωγή», σύμφωνα με το λαογράφο Δημήτριο Λουκάτο. Έτσι, σε πολλές περιοχές θεωρήθηκε ότι αν κάποιος κατάφερνε να ξεγελάσει το “θύμα” του, θα είχε την τύχη με το μέρος του για όλη τη χρονιά ή ότι θα πάνε καλά οι σοδειές του. Από την άλλη το “θύμα” θα έχει ατυχία για όλη τη χρονιά.

Τα χαράματα της Κυριακής 29 Μαρτίου -συγκεκριμένα στις 3 το πρωί ώρα Ελλάδος- η χώρα μας, μαζί με τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, θα λειτουργεί ξανά με Θερινή Ώρα. Άρα, τα ρολόγια θα πρέπει να προχωρήσουν μία ώρα μπροστά.

Ο θεσμός της θερινής ώρας καθιερώθηκε στην Ελλάδα στις αρχές της δεκαετίας του 1970 για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας.

Ευχαριστούμε θερμά το αρτοποιείο «Προκόπης» ( Ηρώων Πολυτεχνείου & Χ. Τρικούπη) για την καθημερινή προσφορά του  για τη σίτιση των παιδιών που αντιμετωπίζουν δυσκολίες. Ιδιαίτερα ευχαριστούμε την υπεύθυνη του καταστήματος κ. Ελένη για την προθυμία, την καλή διάθεση και το χαμόγελο που ανταποκρίθηκε από την πρώτη στιγμή !

• ΟΙ ΒΙΒΛΙΟΦΑΓΟΙ του 33ου
  • ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ