Πρόγραμμα  Υγιεινής Διατροφής  Β΄ τάξη. Θεατρική παράσταση στα πλαίσια του προγράμματος » Η Ψαροσουπίτσα».  Υπεύθυνοι προγράμματος Αθανασίου Ράνια, Ταρπάνη Μαρία, Κουκουλά Μαρία, Κανελλοπούλου Ιωάννα, Τριανταφύλλου Δώρα

Πρόγραμμα Ευαισθητοποίησης στα Δικαιώματα των παιδιών.Υπεύθυνος προγράμματος Γεωργούσης Δημήτρης

Κάνε κλικ ΕΔΩ!

474ef442d0!!!7570fd77659a0f0b0ba9451493bf1065_XL

Το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM), στην προσπάθειά του να αναδείξει τον ρόλο των μουσείων στη σύγχρονη κοινωνία, καθιέρωσε από το 1977 τη 18η Μαΐου ως Διεθνή Ημέρα Μουσείων (International Museum Day). Το μήνυμα αυτής της επετείου είναι να γίνουν τα μουσεία φορείς πολιτισμικών ανταλλαγών «με σκοπό την ανάπτυξη της μόρφωσης, την αμοιβαία κατανόηση και τη συνεργασία μεταξύ των λαών».

Η Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την εκπαίδευση στη χώρα μας, με συντονιστή την Actionaid Ελλάς, έχει ως σκοπό την άσκηση πίεσης για την ουσιαστική εφαρμογή των διεθνών δεσμεύσεων, οι οποίες κατοχυρώνουν το δικαίωμα στην εκπαίδευση για όλα τα παιδιά του κόσμου. Πάνω από 100 χώρες στον κόσμο, περίπου 10.000.000 παιδιά, παίρνουν μέρος κάθε χρόνο στην Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση!!!

Όλα τα σχολεία έχουν επιλέξει μια λέξη που θα ταξιδέψει τον Σεπτέμβρη του 2015 στη Νέα Υόρκη, στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών(ΟΗΕ),σε ειδική σύσκεψη με θέμα τη Βιώσιμη Ανάπτυξη.

Το Σχολείο μας συμμετέχει με τους μαθητές της Γ΄τάξης. Το μήνυμά μας είναι αυτό:

Ηγέτες του κόσμου, ακούστε

Αν όλοι πηγαίναμε σχολείο, ο κόσμος θα ήταν πιο λαμπερός. Τα παιδιά επέλεξαν τη λέξη <<λαμπερός>>. Με την επιμέλεια της Εικαστικού Ευγενίας Ζέρβα ζωγράφισαν τη λέξη που θα συμπεριληφθεί σε βίντεο και θα ταξιδέψει στη Νέα Υόρκη.

τις

Δικαίου2Με ιδιαίτερη χαρά και ξεχωριστή τιμή υποδεχτήκαμε σήμερα στο σχολείο μας έναν πνευματικό άνθρωπο, τη συγγραφέα «παιδικών» βιβλίων Ελένη Δικαίου. Η Ελένη Δικαίου είναι τη χρονιά 2015-2016 υποψήφια για το βραβείο Άντερσεν!

Πρωτομαγιά ονομάζεται η πρώτη Μαïου, η οποία είναι ημέρα αργίας (η Πρωτομαγιά , για το εργατικό κίνημα είναι απεργία) για πολλές χώρες του κόσμου.  Την πρώτη  Μαΐου γιορτάζεται η ημέρα των εργατών. Είναι στην πραγματικότητα η καθιερωμένη γιορτή της εξέγερσης των εργατών του Σικάγου.Το Μάη του  1886 τα εργατικά συνδικάτα στο  Σικάγο ξεσηκώθηκαν διεκδικώντας  ωράριο εργασίας  στις 8 ώρες και καλύτερες συνθήκες εργασίας. Εορτάζεται επίσης και σαν ημέρα των λουλουδιών και της  Άνοιξης !

Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο στα πλαίσια ενός ευρωπαϊκού προγράμματος μελέτης της επίπτωσης της βιοκλιματικής ανακατασκευής της πλατείας Καλαβρύτων στο κλίμα της περιοχής εγκατέστησε στο σχολείο μας έναν υπερσύγχρονο Μετεωρολογικό σταθμό. Ο σταθμός  καταγράφει τη θερμοκρασία, την υγρασία, την ένταση και τη διεύθυνση του ανέμου, το ύψος της βροχής και τη θερμοκρασία εδάφους. Ο σταθμός είναι οικολογικός και λειτουργεί με ηλιακή ενέργεια και μεταδίδει τα δεδομένα ηλεκτρονικά και ασύρματα στη βάση επεξεργασίας δεδομένων.

Χριστός Ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας και τοις εν τοις μνήμασιν, ζωήν χαρισάμενος

———————-

Ανάστασιν Χριστού θεασάμενοι, προσκυνήσομεν Άγιον, Κύριον, Ιησούν τον μόνον αναμάρτητον. Τον Σταυρόν Σου Χριστέ προσκυνούμεν και την Αγίαν σου Ανάστασην υμνούμεν και δοξάζωμεν Συ γαρ ει ο Θεός ημών, εκτός Σου άλλον ουκ οίδαμεν, το όνομά Σου ονομάζομεν. Δεύτε, πάντες οι πιστοί, προσκυνήσωμεν την του Χριστού Αγίαν Ανάστασην. Ιδού γαρ ήλθε δια του Σταυρού χαρά εν όλω τω κόσμω. Δια παντός ευλογούντες τον Κύριον, υμνούμεν την Ανάστασην Αυτού. Σταυρόν γαρ υπομείνας δι” ημάς, θανάτω, θάνατον ώλεσεν.

———————-

Αναστάς ο Ιησούς από του τάφου καθώς προείπεν, Έδωκεν ημίν την αιώνιον ζωήν και το μέγα έλεος.

• ΟΙ ΒΙΒΛΙΟΦΑΓΟΙ του 33ου
  • ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ