Οκτ 17

Οκτ 17

O αγιασμός θα γίνει τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου στις 9.30΄ .

O αστροφυσικός Κώστας Διαλυνάς είναι ερευνητής του Γραφείου Διαστημικής έρευνας και Τεχνολογίας της Ακαδημίας Αθηνών και συνεργάτης του πρωτοπόρου ερευνητή Σταμάτη Κριμιζή. Αντικείμενό του στην έρευνα είναι τα δεδομένα των διαστημικών σκαφών Voyager 1,   Voyager 2 και  Cassini. Μέχρι σήμερα η θεωρητική έρευνα υποστήριζε ότι η μορφή της ηλιόσφαιρας μοιάζει με μαγνητόσφαιρα. Η τελική πειραματική επιβεβαίωση ήρθε από τους ερευνητές της Ακαδημίας Αθηνών με τον Κώστα Διαλυνά  σε συνεργασία με τους επιστήμονες του  John Hopkins University και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Nature Astronomy στις 24 Απριλίου 2017 και έκανε αίσθηση στην παγκόσμια επιστημονική κοινότητα.

Σύμφωνα με τη Φ6/66938/Δ1/24-04-2017 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ οι εγγραφές των μαθητών της Α΄τάξης   για το Σχολικό έτος 2017-2018 θα πραγματοποιηθούν από 2 έως 19 Μαΐου 2017. Δικαίωμα εγγραφής έχουν οι μαθητές που γεννήθηκαν  το 2011.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά εγγραφής:1.Πιστοποιητικό Γεννήσεως(αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο) 2.Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου 3.Βιβλιάριο υγείας με τα εμβόλια 4.Αποδεικτικό Διεύθυνσης Μόνιμης κατοικίας 5. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή 6.Αίτηση -Δήλωση στοιχείων από το γονέα.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται καθημερινά από τις 11.30΄ – 13.00΄.

Η 23η Απριλίου έχει καθιερωθεί από την UNESCO  ως Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου, αφιερωμένη σε δύο μεγάλους λογοτέχνες, τους  Ουίλιαμ Σαίξπηρ και Μιγκέλ Θερβάντες  που έφυγαν την ίδια ημέρα από τη ζωή !

• ΟΙ ΒΙΒΛΙΟΦΑΓΟΙ του 33ου
  • ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ