Ανακοινώσεις

Δημοσιευμένο στις 26 Οκτωβρίου 2015 Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΦΕΡΗΣ

12η Διεθνής Μαθηματική Εβδομάδα

9 Μαϊου 2022 στην Καστοριά

Αφίσα Hellenic Mathematical Society 2022

12ης

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 12ης ΚΑΣΤΟΡΙΑ

12η ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΣΤΟΡΙΑ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΜΑΣ!!!

Δείτε το πρόγραμμα του 32 Συνεδρίου εδώ!

Πως θα φτάσω οδηγώντας στο Limneon Resort & Spa……

Δημοσιευμένο στις 20 Οκτωβρίου 2015 Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία από ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΦΕΡΗΣ

Για όσους ταξιδέψουν οδικώς προς το χώρο του συνεδρίου Limneon Resort & Spa να δώσουμε μερικές μικρές οδηγίες.

Είτε έρχεστε από την κατεύθυνση Βέροια – Κοζάνη – Καστοριά, είτε έρχεστε από την κατεύθυνση Ιωάννινα – Γρεβενά -Καστοριά (και από τα δύο ρεύματα τις Εγνατίας Οδού….) θα βγείτε στην έξοδο που λέει Καστοριά – Κρυσταλλοπηγή. Η οδός που θα μπείτε είναι η κάθετη της Εγνατίας προς Κρυσταλλοπηγή (Αλβανία…). Θα κινηθείτε στην κάθετη μέχρι την τέταρτη έξοδό της , η οποία θα γράφει “Καστοριά Νότια – Άργος Ορεστικό- Αεροδρόμιο” και αφού μπείτε στην έξοδο θα βγείτε στα  δεξιά της. (Προσοχή!!!! αν στρίψετε αριστερά θα βρεθείτε στο Άργος Ορεστικό.)   Στη συνέχεια θα κινηθείτε χωρίς να αλλάξετε κατεύθυνση μέχρι να βρείτε φανάρια, και στα φανάρια θα κινηθείτε λοξά αριστερά( ίσια δεν έχει δρόμο, μόνο δεξιά και αριστερά….). Αν όλα πήγαν καλά θα είστε στο χωριό Δισπηλιό, χωρίς να αλλάξετε κατεύθυνση θα κινηθείτε προς την πόλη της Καστοριάς για περίπου 800 μέτρα και πάνω στο δρόμο σας στο αριστερό σας χέρι θα δείτε ένα μεγάλο κτίσμα, το χώρο του συνεδρίου  Limneon Resort & Spa.

Καλό ταξίδι!!!!!!

Σας περιμένουμε!!!

32o Πανελλήνιο Συνέδριο Μαθηματικής Παιδείας

Δημοσιευμένο στις 30 Ιουνίου 2015 Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία από ΜΑΡΙΑ ΡΟΥΣΟΥΛΗ
     ΑΦΙΣΑ_ΣΥΝΕΔΡΙ0_final_005     FIBONACCI_KASTORIA_2_300_2

Η Δύναμη των Μαθηματικών κινητήριος μοχλός της επιστημονικής έρευνας και της εξελικτικής πορείας του πολιτισμού μας.

Οι θεματικοί άξονες που θα αναπτυχθούν είναι :

• Η ταυτότητα των μαθηματικών και η πορεία της μαθηματικής επιστήμης.

• Σχέση των μαθηματικών με τις άλλες επιστήμες, (Ιατρική, Βιολογία, Οικονομία, Φυσική, Τεχνολογία, …).

• Τα μαθηματικά στην Τέχνη και τον Πολιτισμό.

• Ο μετασχηματισμός της μαθηματικής γνώσης σε σχολική –πανεπιστημιακή γνώση και η συμβολή των μαθηματικών της εκπαίδευσης στην ανάπτυξη  και στον εκσυγχρονισμό της κοινωνίας.

Βράβευση μαθητών

Δημοσιευμένο στις 7 Ιουνίου 2015 Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία από ΜΑΡΙΑ ΡΟΥΣΟΥΛΗ

Εκδήλωση βράβευσης μαθητών Δημοτικών

Δημοσιευμένο στις 4 Μαΐου 2015 Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία από ΜΑΡΙΑ ΡΟΥΣΟΥΛΗ

Την Πέμπτη 11 Ιουνίου 2015 και ώρα 19:30 στο μεγάλο αμφιθέατρο του ΤΕΙ Καστοριάς , θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση για βράβευση των μαθητών των δημοτικών, που διακρίθηκαν στον γραπτό διαγωνισμό “Μαθηματικά και Παιχνίδι” που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

ΕΥΧΕΣ

Δημοσιευμένο στις 10 Απριλίου 2015 Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία από ΜΑΡΙΑ ΡΟΥΣΟΥΛΗ

ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ  ΠΑΣΧΑ!

Happy Rabbit

9ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά»

Δημοσιευμένο στις 24 Φεβρουαρίου 2015 Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία από ΜΑΡΙΑ ΡΟΥΣΟΥΛΗ

9ος  Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά»

στο πλαίσιο του περιοδικού «ο μικρός Ευκλείδης» της ΕΜΕ

για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου

egyklios_ypopeth_2014

9diagDhm_ODHGIES_ 2015_EME_site (1) egyklios_ypopeth_2014

Πρόσκληση

Δημοσιευμένο στις 12 Φεβρουαρίου 2015 Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία από ΜΑΡΙΑ ΡΟΥΣΟΥΛΗ

Το Παράρτημα Καστοριάς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας
σας προσκαλεί στην κοπή πίτας την Τετάρτη 18 Φεβρουαρίου 2015
στις 8:30 το βράδυ στην ταβέρνα  “Μυλόπετρα” στο Δισπηλιό.
  Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα και θα δώσει σε όλους την
ευκαιρία να ανταλλάξουμε τις ευχές μας για ένα δημιουργικό 2015.
                  Η Δ.Ε. του Παραρτήματος Ε.Μ.Ε Καστοριάς
                                   «ΑΦΟΙ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ»

Διαγωνισμός Μαθηματικών για τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

Δημοσιευμένο στις 16 Δεκεμβρίου 2014 Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία από ΜΑΡΙΑ ΡΟΥΣΟΥΛΗ

ΘΕΜΑ :  Διαγωνισμός Μαθηματικών για τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

Το Παράρτημα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας στην Καστοριά διοργανώνει και φέτος (4η χρονιά) Μαθηματικό διαγωνισμό για μαθητές της Α΄ Γυμνασίου.

Ο παραπάνω διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις. Η ημερομηνία διεξαγωγής της 1ης φάσης  θα είναι  το  Σάββατο 17η Ιανουαρίου 2015  στο 1ο ΓΕΛ Καστοριάς. Οι μαθητές που θα διακριθούν θα έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν στη δεύτερη φάση που θα πραγματοποιηθεί το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαρτίου.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι οι στόχοι μας με τον παραπάνω διαγωνισμό είναι κυρίως η βελτίωση της σχέσης Μαθητή και Μαθηματικών, η αποβολή της φοβίας των μαθητών για τα Μαθηματικά και η καλλιέργεια της αγάπης για την Επιστήμη των Μαθηματικών.

Σ’ αυτήν την προσπάθεια μας θα θέλαμε την συμπαράστασή σας και την αρωγή σας. Ιδιαίτερα απευθυνόμαστε στους αγαπητούς μας συναδέλφους Μαθηματικούς , ασχέτως αν είναι μέλη του Παραρτήματος μας ή όχι, γιατί θεωρούμε ότι η συμβολή τους στην διεξαγωγή και στην επιτυχία του παραπάνω διαγωνισμού θα είναι καθοριστική.

Πιστεύουμε ότι εμείς οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουμε τα Μαθηματικά στην τάξη, πρέπει να συζητήσουμε για :

• Την επιλογή των θεμάτων
  • Την αξιολόγηση των γραπτών.

Για όλα τα παραπάνω θα επιδιώξουμε να συναντηθούμε μαζί σας για να έχουμε μια ουσιαστικότερη  επικοινωνία  και να ανταλλάξουμε απόψεις για τον παραπάνω διαγωνισμό.

Στις επόμενες μέρες θα σας στείλουμε τα θέματα των προηγούμενων ετών.

* Πληροφορίες :Ευαγγέλου Μπάμπης      1Ο  ΓΕΛ Καστοριάς 2467027046

τηλ. 6973832542  email:  babisevaggelou@gmail.com