E1

Ε2

E2

2820127_orig

Ο Διευθυντής και το εκπαιδευτικό προσωπικό

του 30ου Δημοτικού Σχολείου  Θεσσαλονίκης

σας εύχονται

Καλή Σχολική Χρονιά!

O Aγιασμός του σχολείου θα πραγματοποιηθεί

τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου

στις 9:00 .

Μετά τον αγιασμό θα γίνει παράδοση των βιβλίων και κατόπιν αποχώρηση των παιδιών.

30ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

• ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

2 έως 19 Μαΐου  και ώρες : 8.15-13.15

Σας επισημαίνουμε ότι τη σχολική χρονιά 2017-2018 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2011 έως 31-12-2011.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Θα αναζητηθεί από το σχολείο αφού ο γονέας υπογράψει υπεύθυνη δήλωση με βάση τα στοιχεία:  1. επώνυμο μαθητή όνομα μαθητή 3. όνομα πατέρα     4. όνομα μητέρας   5. ημερομηνία γέννησης. Οι αλλοδαποί μαθητές που δε δύνανται να προσκομίσουν το πιστοποιητικό γέννησης μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης.
  2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού για τα προβλεπόμενα εμβόλια
  3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή(Α.Δ.Υ.Μ.).Θα δοθεί στους γονείς – κηδεμόνες  από τη Δ/νση του Σχολείου
  4. Αποδεικτικό στοιχείοαπό το οποίο, κατά την κρίση του Διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
  5. Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου θα δοθεί από το νηπιαγωγείο

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στη Δ/νση του Σχολείου

Τηλ.: 2310-824787

FAX: 2310-824789

Email: 30dimotiko@sch.gr

20170328_101103

?

20170327_212429

GTAKSH

κάτω από: Eκπαιδευτικές Επισκέψεις

Για τη σχολική χρονιά 2017-2018 οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από 2 έως 19 Μαΐου, σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας , η οποία στάλθηκε προς όλα τα Δημοτικά και Νηπιαγωγεία.

Το υπουργείο Παιδείας, με την ίδια εγκύκλιο, λόγω της αλλαγής στις ημερομηνίες των εγγραφών καλεί τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων να μεριμνήσουν για την έγκαιρη ολοκλήρωση των διαδικασιών επαναφοίτησης στο νηπιαγωγείο.

Οι Διευθυντές και οι Προϊστάμενοι των Νηπιαγωγείων καλούνται να ενημερώσουν τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών που κρίνεται ότι έχουν ανάγκη επαναφοίτησης στο νηπιαγωγείο να καταθέσουν εγκαίρως αίτημα προς το νηπιαγωγείο, προκειμένου να εξεταστεί σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Το υπουργείο Παιδείας επισημαίνει ότι, σύμφωνα με το Π.Δ. 200/98, άρθρο 7, παρ. 7, για την επανάληψη φοίτησης ισχύουν τα εξής: «Νήπια, τα οποία για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους καθώς και για λόγους υγείας που πιστοποιούνται με βεβαίωση ιατροπαιδαγωγικής υπηρεσίας ή κρατικού θεραπευτηρίου δεν μπορούν να παρακολουθήσουν την Α’ τάξη του δημοτικού, παραμένουν για μια ακόμη χρονιά στο νηπιαγωγείο, ύστερα από δήλωση του γονέα. Επανάληψη φοίτησης στο νηπιαγωγείο για ένα έτος γίνεται ακόμη όταν διαπιστώνεται από ιατροπαιδαγωγική υπηρεσία ή το σχολικό σύμβουλο προσχολικής αγωγής ότι το νήπιο παρουσιάζει σοβαρές δυσκολίες για να παρακολουθήσει τα μαθήματα της Α’ τάξης του δημοτικού και εφόσον οι γονείς του το επιθυμούν».

κάτω από: Ανακοινώσεις

Το σχολείο δεν θα λειτουργήσει την Τρίτη 10-1-2017 λόγω παγετού.

Δευτέρα 19-12-2016  Ώρες: 17.30-19.00 ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

·         Στις Γ΄, Δ΄ , Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις θα δοθούν οι έλεγχοι Προόδου και θα γίνει προφορική ενημέρωση  γονέων -κηδεμόνων

·         Στις Α΄ και Β΄ τάξεις δεν  θα δοθούν  τίτλοι προόδου, αλλά  θα γίνει προφορική ενημέρωση

Δευτέρα 19-12-2016  Ώρες: 17.30-19.00 ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ

Θα πραγματοποιηθούν οι εκλογές του Συλλόγου Γονέων –Κηδεμόνων για νέο Δ.Σ., ΕΕ., Ε.Γ. Μπορούν να ψηφίσουν και οι δυο γονείς.

Τετάρτη 21-12-2016 Ώρα: 10.15 ΓΙΟΡΤΗ Α΄ ΤΑΞΗΣ

Χριστουγεννιάτικη γιορτή στο θεατράκι, από τα  Τμήματα Α1 και Α2. Θα την παρακολουθήσουν όλα τα παιδιά του σχολείου. Στο τέλος ο Σύλλογος γονέων θα μοιράσει δώρα. Την ημέρα αυτή το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά.8.10-13.15-16.00 (κλασικό και ολοήμερο)

Την Παρασκευή 23-12-2016 μετά τη λήξη του ολοήμερου (16.00),  το σχολείο θα κλείσει για διακοπές Χριστουγέννων .

Θα λειτουργήσει ξανά  στις 8-1-2017.

Από 8-12-2016 μέχρι τέλος του σχολικού έτους μπορούν οι μαθητές (εθελοντικά) να φέρνουν τρόφιμα, είδη καθαριότητας και ρούχα (για μικρούς και μεγάλους) , για το χαμόγελο του παιδιού και οικογένειες που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες.

Τήρηση ωρών λειτουργίας σχολείου και ενημέρωσης φοίτησης

Το τελευταίο διάστημα παρατηρούνται καθυστερήσεις μαθητών  στην ώρα προσέλευσης και αποχώρησης. Παρατηρούνται επίσης επισκέψεις γονέων εκτός ημερών και ωρών  ενημέρωσης,   χωρίς  καν να συντρέχουν σοβαροί λόγοι. Επίσης πολλοί γονείς απασχολούν τους εκπ/κούς, πριν και μετά τη λήξη της προσευχής, με αποτέλεσμα να καθυστερούν  να προσέλθουν στην προσευχή και στην τάξη τους.   Παρακαλούνται όλοι να τηρούν τα προβλεπόμενα ωράρια και να ενημερώνουν τη Δ/νση του σχολείου όταν συντρέχουν σοβαροί λόγοι.

xrsn

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!! ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΑΓΑΠΗ, ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ

κάτω από: Ανακοινώσεις

Στις 2-11-2016 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω εκλογών αιρετών εκπροσώπων.

Παλιότερα Άρθρα »

Κατηγορίες