30ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Το ιστολόγιο του σχολείου μας

Μικρής διάρκειας βίντεο από τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης

Απρ 201830
Οι μαθητές της Στ΄ τάξης του Σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος των ΤΠΕ, δημιούργησαν μικρής διάρκειας βίντεο, με σκοπό την εξοικείωσή τους με τη δημιουργία πολυμέσων. Επέλεξαν ελεύθερα το θέμα της επιλογής τους, μέσα από τα δεκάδες ιστορικά πρόσωπα που αναφέρονται στα σχολικά τους βιβλία και το οποίο βασίζεται αποκλειστικά στο προσωπικό τους ενδιαφέρον.
Δουλεύοντας συνεργατικά και χρησιμοποιώντας το διαδίκτυο, αναζήτησαν, συνέλεξαν, διασταύρωσαν, επέλεξαν και στο τέλος συνέθεσαν πληροφορίες για το πρόσωπο της επιλογής τους, χρησιμοποιώντας το εργαλείο Movie Maker. Εξοικειώθηκαν έτσι με τις δυνατότητες ενός λογισμικού επεξεργασίας πολυμέσων.
Τέλος, αποφάσισαν να δημοσιεύσουν το αποτέλεσμα της εργασίας τους, για το οποίο ζητούν εκ των προτέρων κατανόηση για τυχόν λάθη ή παραλείψεις.
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την υπέροχη προσπάθειά τους!