30ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Το ιστολόγιο του σχολείου μας

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΜΙΑ ΕΛΙΑ – ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΜΥΛΩΝΑ

Φεβρουαρίου21

17/2/2012

« Η ΕΛΙΑ »

Στον  τόπο  μας   όλοι  αγαπούν  τις  ελιές . Ας πάρουμε μια  συνέντευξη από  μια ελιά για να μάθουμε  περισσότερα γι’ αυτές .

-          Που  μεγάλωσες ;

-          Μεγάλωσα  στον  κάμπο  του  ΄Αργους.

-          Υπάρχουν κι  αλλού  ελιές  σαν  κι εσένα ;

-          Βεβαίως  και  υπάρχουν , στην Κρήτη , στα  Επτάνησα αλλά και σε  όλες τις  χώρες  της  Μεσογείου .

-          Ποιος καιρός  σου  αρέσει  περισσότερο ;

-          Μου  αρέσει  ο  καλός  καιρός .

-          Πως είναι  ο  κορμός  και  πως ο καρπός  σου ;

-          Είμαι  ένα δέντρο μέτριο στο ύψος , με κοντό κορμό και  ψηλά κλαδιά .΄Οσο  για τον  καρπό  μου έχει  σχήμα  ωοειδές , έχει πεντανόστιμη  σάρκα και  μας δίνει το χρυσό ελαιόλαδο.

-          Τι χρώμα έχουν τα φύλλα σου ;

-          Τα φύλλα  μου έχουν  από  την μια μεριά  σκούρο  πράσινο χρώμα και από την άλλη γκρίζο –ασημί.

-          Ποιο  είναι το πιο όμορφο  χαρακτηριστικό σου ;

-          Το πιο όμορφο πάνω  μου  είναι τα άνθη μου που με κάνουν να φαίνομαι σαν νύφη στολισμένη .

-          Τι σκέφτεσαι για τους ανθρώπους και για τα άλλα δέντρα;

-          Α, τους ανθρώπους τους αγαπώ πολύ γιατί με φροντίζουν  αλλά κι εκείνοι πρέπει να με  αγαπούν  γιατί τους  προσφέρω τον ανεκτίμητο καρπό μου.΄Οσο για τα άλλα δέντρα ,είναι αδέλφια μου ,τα αγαπώ και στενοχωριέμαι όταν κάποιο παθαίνει κάτι .

Θέλω   να  είμαστε  για  πάντα  μαζί !!!

Μαριάνθη – Μυλωνά

(Μαθήτρια Δ΄ Δημοτικού)

Ένα Σχόλιο στο άρθρο

“ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΜΙΑ ΕΛΙΑ – ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΜΥΛΩΝΑ”

1. Φεβρουαρίου 21, 2012 στις 9:25 πμ       30ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ Έγραψε:

Μαριάνθη, σε ευχαριστούμε για το άρθρο σου. Είσαι η πρώτη μαθήτρια του σχολείου που χρησιμοποίησες τις δυνατότητες του ιστολογίου και ελπίζουμε να έχουμε ανταπόκριση και από άλλους μαθητές και μαθήτριες.
    Συγχαρητήρια