Ανακοίνωση-Ενημέρωση

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2013-14 θα λειτουργήσει για 9η συνεχή χρονιά ο Όμιλος Μαθηματικά και Λογοτεχνία, που έχει σκοπό να φέρει τους μαθητές και των τριών τάξεων του Λυκείου πιο κοντά στην Ιστορία και τη Φιλοσοφία των Μαθηματικών, της Φυσικής και των Θετικών επιστήμων. Να τους βοηθήσει να κατανοήσουν την εξέλιξη τους και την ουσιαστική σχέση τους με τις διάφορες μορφές της τέχνης, όπως τη λογοτεχνία, το θέατρο τη ζωγραφική κ.α. Παράλληλα, η επαφή των μαθητών με τα Μαθηματικά τη Φυσική και τις Θετικές επιστήμες, με εντελώς διαφορετικό τρόπο, ο οποίος δεν έχει άμεση σχέση με το πώς διδάσκονται  τα μαθήματα στο σχολείο, βοηθά στη βελτίωση των σχέσεων των μαθητών με αυτές .

Η επίτευξη των παραπάνω στόχων επιτυγχάνεται μέσω της ανάγνωσης ενός βιβλίου. Φέτος θα περιπλανηθούμε στην Κεντρική Ευρώπη του 17ου και 18ου αιώνα μέσα από την ιστορία της οικογένειας Bernoulli και του Εuler με οδηγό το βιβλίο της Margaret B.W. Tent με τίτλο «Το μαθηματικό γονίδιο των Οιλερ και Μπερνουλλι ».

Θα μελετήσουμε το ιστορικό πλαίσιο της εποχής, θα μιλήσουμε για την τέχνη (ζωγραφική) και τη μουσική της εποχής αυτής και φυσικά θα γνωρίσουμε  το επιστημονικό τους  έργο στα μαθηματικά και τη φυσική. Παράλληλα με την ανάγνωση του βιβλίου και τις συζητήσεις που γίνονται γύρω από τα θέματα τα οποία αναπτύσσει η συγγραφέας, θα πραγματοποιηθούν:

α) Διαλέξεις από καθηγητές Πανεπιστημίου, από καθηγητές του Σχολείου μας και άλλων Σχολείων με θέματα σχετικά με το βιβλίο αλλά και με θέματα από άλλους χώρους της επιστήμης, όπως τη Φυσική, την Αστρονομία , την Ιστορία της Επιστήμης , το Θέατρο κλπ.

β)Επισκέψεις σε χώρους, όπου γίνονται εκδηλώσεις ή εκθέσεις σχετικές με τα μαθηματικά και την τέχνη όπως :αίθουσες εικαστικών, θέατρο , Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, Εθνική Εστία Επιστημών κ.α., πάντα σύμφωνα και σε συνδυασμό με τη γενικότερη  λειτουργία του σχολείου.

Οι συναντήσεις της ομάδας των παιδιών που θα συμμετέχουν στον Όμιλο θα γίνονται κάθε Παρασκευή στην Αίθουσα Μαθηματικών και θα διαρκούν από τις 14.15-15.40.

Η πρώτη ενημερωτική συνάντηση της φετινής σχολικής χρονιάς, θα γίνει την

Παρασκευή  4-10-13 και ώρα 14.15 στην Αίθουσα Μαθηματικών.(46)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ

Οκτώβριος 2013 : 4, 11 , 18
Νοέμβριος     2013 : 1, 8, 22, 29
Δεκέμβριος   2013 : 6, 13, 20
Ιανουάριος    2014 : 10, 17, 24,31
Φεβρουάριος 2014 : 7, 14, 21
Μάρτιος       2014 : 7, 14,21 ,28
Απρίλιος      2014 : 4, 11,
Μάιος          2014 : 2,9

Απολογισμός-Παρουσίαση του Ομίλου σε ειδική εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 12ης και 14ης Μαΐου 2014, (η ακριβής ημερομηνία θα καθοριστεί αργότερα) ανάλογα με την ημερομηνία λήξης των μαθημάτων και την έναρξη των εξετάσεων.

Yπεύθυνοι του Ομίλου :

Ανδριανός  Ηλίας – Kατέρης Αλέξανδρος-Πατσαλιάς Μιχάλης.

Κατηγορίες: 2013-2014, ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.