Ένας Νέος Θεματικός Κύκλος ξεκινά με τη Μαρία Μήτσορα στις 6 Μαρτίου

Ο δεύτερος θεματικός άξονας που θα απασχολήσει ως αφόρμηση διαλόγων τη Λογοτεχνική Συντροφιά στο υπόλοιπο του σχολικού έτους ορίζεται, με κάποια ευρύτητα: «Νεανικές Ηλικίες στη Λογοτεχνία». Εστιάζοντας στην εφηβεία κατά προτίμηση, θα περιλαμβάνει ένα φάσμα συναφών επιμέρους θεμάτων από την ιστορικότητα των ηλικιών και τα διαχρονικά τους γνωρίσματα ώς την αυτοβιογραφικότητα και τις φιγούρες εμβληματικών ηρώων και από τις παραστάσεις των φύλων ώς το μαγικό στοιχείο που διέπει τη νεανική σκέψη. Στο πλαίσιο της θεματικής αυτής πρώτη προσκεκλημένη μας, την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013, στη Βιβλιοθήκη του σχολείου, και ώρα 14,15΄, θα είναι η συγγραφέας Μαρία Μήτσορα.

Στη συνάντηση αυτή θα έχουμε την ευκαιρία να συνομιλήσουμε και με τον συνεργάτη της, σκηνοθέτη του κινηματογράφου και φωτογράφο, Μιχάλη Αναστασίου, που συγκατατέθηκε να παραστεί. Οι Συναντήσεις του Ομίλου Λογοτεχνίας είναι ανοιχτές σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.